Tavuk Göğsü ve Tavuk Bonfile Arasındaki Farklar

Görüntü olarak birbirine benzeyen tavuk göğsü ve tavuk bonfile arasında hangi farklar var? Peki biz bunu nasıl ayırt edebiliriz? 

Profesyonel bir kasap değilseniz ya da bütün bir tavuğu defalarca parçalayan deneyimli bir aşçı değilseniz, bonfilenin göğsün arkasında bulunan bir kas olduğunu ve üstelik tavuğun en hassas kısmı olduğunu da bilmiyor olabilirsiniz. Evet doğru okudunuz. Bonfile göğüslerin arkasına gizlenmiştir. Onları ancak kemik göğüsten ayrıldığında görebilirsiniz. Pek çok insan tavuk bonfilenin göğsüyle birlikte olduğunu düşünür. Peki tavuk göğsü ve bonfile arasındaki fark nedir?

Bu iki tavuk eti arasındaki ilk bariz fark, büyüklükleridir. Bonfile, tavuk göğsünün neredeyse iki katı kadar küçüktür. Ayrıca şekil bakımından farklılık gösterirler. Tavuk bonfile dar ve incedir. Tavuk fileto olarak da bilinen tavuk bonfile, göğsün altında bulunan tavuğun parçalarıdır. Böylece her tavuğun iki bonfilesi vardır. Bonfile oldukça küçük olduğu için gözden kaçırması çok kolaydır. Aslında, yemek pişirmede yeniyseniz, bir tavuğun böyle bir parçası olduğunu bile bilmeyebilirsiniz. Oldukça gizli bir yerde olduğu için bazı insanlar tavuğu keserken farkedemeyebilirler. Bonfileyi tavuk göğsünden çıkarmak için, tavuk göğsünü kesme tahtasının üzerine koymanız gerekir ve göğüs kemiği boyunca bir kesim yapmanız ve tendonu kesmeniz gerekir. Böylece bonfileyi kolayca göğüs kemiğinden ayırabilirsiniz. Tek tip tavuk parçalarına ihtiyacınız olan bir yemek yapıyorsanız, tavuk göğsünü bonfile ile aynı boyut ve şekilde yapmak için kolayca şeritler halinde kesebilirsiniz.

Konumu nedeniyle tavuk bonfile çok daha yumuşaktır. Böylece tavuk göğsünü kurutmak daha kolayken göğüs, hassas tavuk bonfilelerini kurutmak çok daha kolaydır. Hem tavuk göğsü hem de bonfile pişirmek kolay olsa da, pişirilirken biraz dikkat ve biraz teknik isterler. Bu yüzden dilerseniz; Tavuk Göğsünü Kurutmadan Pişirmenin Püf Noktalarına buradan göz atabilirsiniz. 
Dilerseniz de Tavuk Bonfile Pişirme Yöntemlerine buradan göz atabilirsiniz.

Tadına gelince, tavuk bonfile tadı tavuk göğsü ile hemen hemen aynıdır ama yine de bonfilenin biraz daha lezzetli olduğunu söyleyebilirisz. Tavuk bonfileyi 'özel' kılan faktörlerden biri, süpermarketlerde satıldığı fiyatıdr. Tavuk bonfile, tavuk göğsünden daha pahalıdır. Bu nedenle ayrıca bonfile almak yerine bütün bir tavuk göğsü satın almanız daha mantıklı olacaktır. Bu arada mağazalarda bulabileceğiniz bazı "tavuk etleri", uzun ve dar parçalara bölünmüş tavuk göğüsleridir bizden söylemesi...

Ayrıca tavuk bonfile ve tavuk göğsünün besin değerleri de birbirinden oldukça farklı. Tavuk Göğsü ve Tavuk Bonfile besin değerlerini görmek için tıklayın!