Tavukla Yakışan 7 Baharat

Lezzetli bir tavuk pişirmek için hangi baharatlar kullanılır? Tavuğa en çok hangi baharatlar yakışır? Tavuk marinasyonunda hangi baharatlar var? Tüm soruların yanıtlarına birlikte bakalım...

Baharatların her birinin kendine has bir kokusu ve lezzeti var elbette. Bu sebeple de her baharatın her tarifte kullanılması mümkün değil. Ayrıca baharat oranında aşırıya kaçmamak yemeğin daha lezzetli ve iştah açıcı bir hale gelmesini sağlar. Peki lezzetli bir tavuk pişirmek için hangi baharatlar kullanılır? Tavuğa en çok hangi baharatlar yakışır? Tavuk marinasyonunda hangi baharatlar var? Tüm soruların yanıtlarına birlikte bakalım...

Biberiye

Son zamanlarda oldukça meşhur ve bir o kadar da popüler olan bir baharat biberiye... Tavuk ve et pişirirken dalından ayıklanmış biberiye üzerine serperek sıkça kullanılıyor. Mantolama işlemi uygularken ise dal şeklinde tavaya konarak kullanılıyor. Marinasyon işleminde de biberiye oldukça önemli bir yere sahip. Farklı kokusu ve tadıyla özellikle tavuk marinasyonunda ilk sıralarda yer alıyor. Bir kapta zeytinyağı ile birlikte ister bütün bir dal olarak isterseniz de ayıklanmış biberiyeyi harmanlayıp tavuğunuzu içerisine koyabilir ve bu şekilde 1 ya da 2 saat buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Tavuğunuzun ne kadar aromalı bir tada sahip olduğuna inanamayacaksınız.

Köri

Restauranlatlarda en çok sipariş verdiğimiz yemeklerden biri köri soslu tavuktur. Çünkü tavuk etine inanılmaz yakışır ve çok farklı bir lezzet katar. Özellikle tavuk kavurması ya da sotesi yapılırken köri baharatı kullanılır. Ancak yoğun bir tat olduğu için kesinlikle ölçülü kullanmak gerekir. Bu nedenle tarif hazırlamadan önce küçük bir parça tavuk etini köri ile pişirip lezzetini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Pul Biber

Acı sevenler için kaçınılmaz bir baharat olan pul biber, pişirme sırasında en çok kullanılan baharatların başında geliyor. Ancak pul biberi yemeklerinizde kullanmadan önce mutlaka kaşığın ucuyla tadına bakmanızı öneririz. Çünkü bazı pul biberler gerçekten çok acı olabiliyorlar. Dolayısıyla çok fazla acı, tavuk yemeğinizin tadını yok edecektir. Sulu tavuk yemeklerinde, sotelerde, kavurmalarda ya da paneli tavuk tariflerinde sık kullanılan bir baharat pul biber. Özellikle pul biberli acılı tavuk pişirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kimyon

Mutfaklarımızda baharatlık doldururken ilk elimizi attığımız baharatlardan biri kimyondur. Çünkü Türk mutfağının olmazsa olmazı köfteyi kimyonsuz pişirmeyiz. Peki kimyonun köfte haricinde tavuk etine de çok yakıştığını biliyor musunuz? Tavuk sote, tavuk kavurması ya da tavuk dürüm hazırlayacaksanız mutlaka kimyon kullanın deriz. Hem iştah açar hem yemeğin lezzetini arttırır. Ancak çok yoğun bir tadı olduğu için pul biber gibi kimyonu da dikkatli kullanmakta fayda var. Çok fazla kimyon tavuğun tadını bozabilir.

Kekik

Kırmızı et ile özdeşleşen kekik aslında tavuk etine de inanılmaz yakışıyor ve ayrı bir lezzet katıyor. Örneğin, tavuk etini tavada ya da ızgarada pişirecekseniz, pişmesine yakın üzerine serpeceğiniz kekik, tavuğunuzun lezzetini iki katına çıkartacaktır. Ayrıca tavuk marinasyonunda kekik kullanırsanız, gelmiş geçmiş en lezzetli tavuğunuzu pişirmiş olabilirsiniz. Bir kaba zeytinyağı ile birlikte ister bütün bir dal olarak isterseniz de ayıklanmış kekik serpip harmanlayarak tavuğunuzu içerisine koyabilir ve bu şekilde 1 ya da 2 saat buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Tavuğunuzun nasıl misler gibi koktuğuna inanamayacaksınız.

Toz Kırmızı Biber

Şöyle nar gibi kızarmış görüntüsü olan bir tavuk pişirmek istiyorum diyorsanız toz kırmızı biberden yararlanabilirsiniz. Toz olduğu için tavuğunuzun rengini kıpkırmızı yapacaktır. Toz kırmızı biber, tavuk terbiyesinde kullanılırsa piştiği zaman tavuk eti yumuşacık ve çok lezzeti olacaktır. Ancak piyasada pul biber gibi toz kırmızı biberin de acıları bulunuyor. Bu nedenle sorarak satın almakta ve kullanırken de tadına bakmak da fayda var.

Karabiber

Mutfaklarımızın olmazsa olmaz baharatı karabiber, acımsı bir tada ve yoğun bir kokuya sahip olduğu için dikkatli kullanılması gereken baharatlardan bir tanesi. Değermenden çekilmiş tane karabiberin faydasını ise söylememize gerek yok zaten. Mutlaka yemeklerinizde çekilmiş tane karabiber kullanmaya başlayın deriz. Tavuk pişirirken dilerseniz toz karabiber ya da tane kararabiber de kullanabilirsiniz. Tüm tavuk tariflerinde karabiberden faydalanabilirsiniz. Tavuk pişirirken kullanacağınız karabiber, tavuğun pişerken çıkardığı kokuyu yok etmenize de yardımcı olacaktır. Özellikle tavuk suyu çorbada karabiber kullanmamak olmaz elbette.