10 Maddeyle Yaşlılarda Tavuk Etinin Önemi

Beyaz et; biyolojik değeri yüksek, iyi kalite protein kaynağıdır. Peki neden özellikle çocuklar ve yaşlılar için bu kadar önemli?

Yaşlılar için tavuk eti neden bu kadar önemli? Beslenmede tavuk etinin faydaları neler? İşte 10 maddede yaşlılar için tavuk eti tüketmenin önemi...

1- Tavuk etininin enerji değerinin düşük olması, liflerinin kısalığından dolayı kolay çiğnenebilir ve kolay sindirilebilir olması özellikle yaşlıların beslenmesinde önemli bir yer oynar. 

2- Özellikle az yağ tüketmesi gereken ama protein ihtiyacını da karşılamak isteyenler yaşlılar için, derisiz tavuk eti en doğru seçimdir. Yağsız kırmızı et tüketmek yerine derisiz tavuk göğsü tercih edilirse hayvansal yağ alımı yarı yarıya düşürülebilir.

3- Yaşlılarda önemli olan kemik sağlığı proteinden sağlandığı için, iyi kalite protein kaynağı olan tavuk eti bu açıdan oldukça değerli! Tavuk eti kemik sağlığının korunmasında önemli olan kalsiyum, D vitamini ve omega yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle kemik erimesi ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıkları da önler.4- Yaşlılarda artan kanser riski niasin yetersizliğindeki genetik yapının bozulmasıyla oluşur. Bu noktada tavuk, kansere karşı koruyucu besinsel içeriğe sahiptir. Çünkü tavuk etinin 120 gramında yüzde 72 kadar niasin vardır, ki bu da kanser riskini azaltır.5- Yaş ilerledikçe vücudun ihtiyaç duyduğu B vitaminini tavuk eti önemli ölçüde karşılar. 

6- Yine sağlık için önemli elementlerden biri olan selenyum açısından zengin olan tavuk eti, pek çok metabolik faaliyetin gerçekleşmesinden sorumludur.

7- İlerleyen yaşlarda daha çok yaşanan tiroid fonksiyonlarının düzgün çalışmasında yine selenyumun etkisi büyüktür ve 120 gram kadar tavukla, günlük selenyum ihtiyacının yüzde 40'ı karşılanabilir.

8- Yüksek kaliteli tavuk eti proteini, yaşlandıkça meydana gelen kas kaybını, diğer protein kaynaklarına göre daha etkin bir şekilde önler.

9- Yine yaş ilerledikçe ortaya çıkan kan şekeri dengesizliği için tavuk eti doğru bir seçim olacaktır.

10- Niasinin maddesinin kanser riskindeki öneminden bahsetmiştik ama aynı zamanda yediklerimizin enerjiye dönüşebilmesinde de niasinin önemli bir rol oynar. Bu nedenle kan şekeri kontrolü için gereklidir, bu da kan şekeri dengesiz olanlar için tavuğu doğru bir kaynak yapmaktadır.