Tavuk Göğsü Pişirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tavuk göğsü lezzetli ve besleyici olduğu kadar çok yönlüdür. Çeşitli tatlar için mükemmel bir seçenektir. İşte tavuk göğsü pişirmeye başlamadan önce bilmeniz gerekenler...

Tavuk göğsünü nasıl hazırlayacağınızı biliyorsanız herhangi bir tavuk budu ya da bütün tavuk kadar yumuşak ve nemli olabilir. Tavuk göğsü birçok şekilde hazırlanabilir: Fırınlanmış, haşlanmış, tavada kızartılmış, ızgara vb... Akşam yemeğinin ana yemeği olabilir veya salatalara, kızartmalara, çorbalara veya makarna yemeklerine eklenebilir. Tavuk göğsü, yağsız ve protein açısından yüksek olduğu için popüler bir beyaz ettir. Ayrıca sağlıklı bir diyete katkıda bulunan çinko, potasyum, B-6 vitamini, niasin ve magnezyum içerir. Daha fazla bilgi için Tavuk Göğsünün İçerdiği Faydalı Besinler sayfasına bir göz atın! 

İşte tavuk göğsü pişirmeye başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

Öncelikle, tavuğunuzu 165°F (75°C)  sıcaklığa kadar pişirmek için bir et termometresi kullanın. İkinci olarak, tarifinizin kemikli veya kemiksiz tavuk göğsü gerektirip gerektirmediğini, derili mi yoksa derisiz mi olacağını her zaman not edin. Bu kesimler pişme süresini etkiler. Kemikli, derili tavuk göğsünün pişirilmesi genellikle daha uzun sürer, bu nedenle pişirme sürenizi kullandığınız kesime göre ayarlayın.

Birçoğumuz beyaz etin doğal olarak kuru olduğundan endişe ediyoruz ancak burada nemli ve lezzetli tavuk göğsü hazırlamak için kullanabileceğiniz birkaç basit numara var. Örneğin; Kemikli ve derili olarak pişirmek! Kemiksiz, derisiz tavuk göğsü, yağsız ve daha kısa pişirme süresine sahip olduğu için şahane bir seçimdir. Bununla birlikte, kemiği içeride ve derisi açıkken pişirmek sulu ve lezzetli bir tavuk elde etmenizi sağlar. Kalori endişeniz varsa, servis yapmadan önce sadece derisini çıkarın.

Marinasyon: Tavuğu pişirmeden birkaç saat önce lezzetli bir marine içinde bekletmek ona ekstra nem sağlar ve tatların kesimin derinliklerine ulaşmasını sağlar.

Salamura: Tavuğu pişirmeden önce tuzlu suda bekletmek, nemi hapsetmenin ve etin yumuşak kalmasını sağlamanın başka bir kesin yoludur. Tavuğunuzu kızartmayı planlıyorsanız, dışı gevrekleşirken içinin yumuşak ve sulu kalmasına yardımcı olduğundan, salamura yapmak özellikle önemlidir. Tavuğun nasıl salamura edileceği hakkında daha fazla bilgi için Salamura Tavuk Nasıl Yapılır? İçeriğine bir göz atın! 

Eşit boyutlandırma: Farklı boyutlarda tavuk göğsü pişirmek, birinin fazla pişmiş, diğerinin az pişmiş olduğu anlamına gelebilir. Eşit pişmesini sağlamak için, göğüsleri uzunlamasına ikiye bölün ve yarımları eşit kalınlıkta olana kadar dövün.

Tavuk göğsü hazırlamak için kullanabileceğiniz, karmaşıktan inanılmaz derecede kolaya uzanan ve hepsi lezzetli sonuçlar veren birçok teknik vardır:

Haşlama
Tavuğunuzu haşlamanın en büyük nedenlerinden biri, bu yöntemin yemek pişirmek için katı veya sıvı yağ gerektirmemesidir. Bu da onu sağlıklı bir seçim haline getirir. Tavuk suyun içine atılır ve tamamen pişene kadar düşük sıcaklıkta kaynatılır. Düşük ısı ve nemli ortam, tavuğun çabuk pişmeyeceği anlamına gelir ve sonuç, yumuşak ve baştan sona nemli tavuktur. Haşlanmış tavuk, sandviçler ve salatalar için harikadır. Güzelce parçalanır, tavuk salatası ve tavuk tacos için mükemmeldir. Tavuğun nasıl haşlanacağına dair adım adım kılavuz için Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır? Sayfasına bir göz atın! 

Fırında
Tavuğu fırında pişirmek, altın rengi, çıtır çıtır derili nemli, lezzetli tavuk veren kolay bir hazırla ve unut yöntemidir. Tavuk göğsü, eşit ve eksiksiz pişirmeye izin vermek için genellikle 350-375 ° F sıcaklıkta pişirilir.

Tavada
Tavada kızartılmış tavuk göğsü, yavaş yavaş derin lezzet oluşturmanıza olanak tanır. Buğulama ve aromatik sote etme, bu yöntemin yemeğinizi yoğunlaştırmak ve lezzetine lezzet katmak için nefis bir şeçenektir. İster şahaneler yaratmak için yemek yapıyor olun, ister hızlı bir akşam yemeği hazırlıyor olun, tavada kızartma size pek çok seçenek sunar.

Izgara
Mangala en çok tavuk yakışıyor. Izgara, içini nemli ve sulu tutarken, dışı gevrek ve lezzetli bir görünüm yaratmanın sihirli bir yoluna sahiptir. Mangalın üzerine ne koyarsanız koyun, sonuçlar her zaman altın değerindedir. Ancak mangal için soslardan yardım almayı unutmayın. Tavuğunuzu tatlandırmanın ve damak zevkinize özel bir yemek yaratmanın sonsuz yolu var. Detaylı incelemek için tıklayın!