Salamura Tavuk Nasıl Yapılır?

Tavuk etine tuz solüsyonu yapan salamura yöntemi nasıl yapılır? Tavuk etine nasıl uygulanır ve salamura tavuk nasıl kurutulur hadi birlikte bakalım...

İlk önce salamura yapmanın neden iyi bir fikir olduğundan bahsedelim. Salamura, tavuk etine bir tuz solüsyonu yapar. Diğer bir deyişle salamura, kavurma aşamasında kaybolan nem ile etkileşim göstererek en sulu tavuk etini elde etmenizi sağlar. Tavuk etinde kullandığınız yağ, tavuğa nem eklerken, kullandığınız tuz ise etin pişerken kurumasını önler. Çoğumuz geleneksel olarak tuzlu su ile salamura yapıyoruz. Aslında tavuk eti için hem daha az emek gerektiren hem de sonucu muhteşem olan salamura yöntemini kullanmak çok daha doğru! Tavuğunuzu sıvıya batırmak yerine, tavuğunuzu tuza batırmalısınız. Çünkü tavuğu ıslatmak çıtır olma olasığını yok eder. Dışı yumuşak bir tavuk elde edersiniz. Tek başına tuz, tavuğun fazla sulanmadan doğal nemini korumasına izin verir ve inanılmaz derecede gevrek bir deri üretir. Anca bu yöntem biraz sabır ister. Çünkü salamuranın sihrini yapmasına izin vermek için tavuğu birkaç saat bekletmeniz gerekir. Hadi görsellerle birlikte nasıl yapılır bir bakalım: 

Salamura Tavuk Nasıl Kurutulur:
* Tavuğunuzu ambalajından çıkarın ve içini ve dışını kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

* Yaklaşık 3 yemek kaşığı tuzu tamamen kaplayana kadar kuşunuzun üzerine bolca serpin. Tavuk tuzda kabuklanmamalı, ancak güzel ve eşit bir kaplamaya sahip olmalıdır.* En az 12 saat ve 24 saate kadar üstü açık olarak soğutun ve kızartmadan önce tavuğun oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
* Genel kural, her 1 kilo tavuk için 1 yemek kaşığı tuzdur.