Tavuk Göğsünün İçerdiği Faydalı Besinler

Tavuk göğsü protein dışında; demir, fosfor, selenyum, A vitamini, B vitaminleri ve çinko gibi faydalı besinler de içerir. İşte tavuk göğsünün içerdiği o faydalı besinler...

Tavuğun göğüs kısmı hem yağsız hem de protein deposudur. Oldukça besleyici ve lezzetli olan tavuk göğsü; vücudumuz için gerekli olan proteinleri, besinleri, vitaminleri ve çok daha fazlasını sağlar. Birçok insanda rahatlatıcı bir his uyandırdığı bilinen amino asit triptofanı bol miktarda sağlar. Tavuğun amino asitlerinden bir diğeri olan izolösin, yara iyileşmesine (egzersiz sonrası toparlanma dahil), büyümeye ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. İnsan vücudu tarafından üretilemeyen dokuz temel amino asitin tümünü sağlar. Tavuk göğsünün içerdiği diğer faydalı besinler ise şu şekilde sıralanıyor:

Demir: Büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur. Vücudun proteini metabolize etmesine yardımcı olur. Hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler.
Fosfor: Güçlü kemikler ve dişler için fosfor gereklidir. Böbrek ve karaciğeri destekler. Merkezi sinir sisteminin işlevine yardımcı olur.
Selenyum: Hücreleri yaşlanmanın neden olduğu hücre hasarına karşı korur. Tiroidin hormon üretilmesine ve kanserle savaşmaya yardımcı olur.
A Vitamini: Cilt ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Serbest radikal hasarlarıyla savaşır, bağışıklık fonksiyonunu destekler.
B2 Vitamini (Riboflavin): Sağlıklı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Enerji seviyelerini yükseltir. Göz ve cilt sağlığını korur. Yaşlanmanın neden olduğu serbest radikal hasarını önler.
B3 Vitamini (Niacin): Kardiyovasküler sistemin korunmasına yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Yeni cilt dokusu oluşumuna ve bakımına yardımcı olur.
B5 Vitamini (Pantotenik Asit): Metabolizma işlevlerine yardımcı olur. Karbonhidratların ve yağların enerjiye dönüşmesini sağlar. Adrenal bezlerin işlevini destekler.
B6 Vitamini (Piridoksin): Kardiyovasküler, sindirim, bağışıklık, kas ve sinir sistemi fonksiyonlarının işlevlerine yardımcı olur.
B7 Vitamini (Biotin): Sağlıklı metabolizma faaliyetlerini geliştirir. Hücre büyümesine ve doku bakımına yardımcı olur. Cilt ve saç sağlığını geliştirir.
Çinko: Hormon üretimine yardımcı olur. Bağışıklığı arttırır ve vücudu hastalıklara karşı korur. Sindirimi kolaylaştırır. Serbest radikal hasarlarıyla savaşır.