Bütün Tavuk En Kolay Şekilde Nasıl Kesilir?

Bütün tavuk satın alıp kendi mutfağımızda kolayca parçalara ayırabiliriz. Böylece hem para cebimizde kalır hem de daha fazla tavuk eti elde edebiliriz. Peki bütün tavuk en kolay şekilde nasıl kesilir?

Kasaplarda ya da marketlerde parçalar halinde satılan tavuk işimizi kolaylaştırır. Hangi parçasını pişireceksek onu satın alır kolaya kaçarız. Aslında bütün tavuk satın alıp kendi mutfağımızda kolayca parçalara ayırabiliriz. Bu işlem sanıldığının aksine oldukça kolay ve pratiktir. Böylece hem paranız cebinizde kalır hem de daha fazla tavuk eti elde edebilirsiniz. Çünkü parça şeklinde satılan tavuk, bütün tavuktan her zaman daha pahalıdır. Ayrıca evde parçalara ayırdığınız tavuğu birden farklı şekilde de kullanabilirsiniz. Parçaları ızgara ya da fırında pişirebilir, kemikleriyle, kemik suyu stoğu hazırlayabilir, haşlama suyundan çorba yapabilir, kalan parçaları yemeklerin içerisine ilave ederek yemeğinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Peki bütün tavuk en kolay şekilde nasıl kesilir?

Öncelikle bir bütün tavuk satın alarak tasarrufumuzu yapalım. Bir keskin (sivri uçlu) bir bıçak ve plastik ya da mermer bir kesme tahtası hazırlayalım. İşte ihtiyacımız olan şey aslında sadece 3 parça ve sadece 3 adımdan oluşuyor. Evet malzemeleri hazır ettiysek şimdi adım adım kesime geçebiliriz.

Tavuğu yıkamak istiyorsanız yıkayabilir, kağıt havlu ile kurulayabilirsiniz. Ya da kesme işlemi sonrasında da yıkabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaptıktan sonra yıkadığınız tüm yüzeyi ve ellerinizi bol su ve sabunla temizlemelisiniz, unutmayın.

İLK ADIM BUT AYIRMA

Tavuğu arka yüzü yukarı bakacak şekialde yani göğüs kısmı üst tarafa gelecek şekilde düz olarak Kesme tahtasına yerleştirin.But’un birini göğüsten uzaklaştırıp esneterek kalçadan ayrıldığı eklem yerini bulun. (bu bölge beyaz bir yağ hattıyla belirgindir) Keskin bir bıçakla eklem yerine bir kesik atın.

Bageti but’un bedene eklendiği bölüme kadar açın. Eklemden keserek but’u gövdeden ayırın. Diğer butu da aynı şekilde kesin.İKİNCİ ADIM GÖĞÜS AYIRMA

Tavuk göğsünü derisi alta gelecek şekilde yatırın. Tavuk gövdesi yan yatırılmış durumda iken Tavuğu yukarı doğru eğin ve mutfak makası ya da bıçak ile sırt kemiğinin iki yanından keserek kemiği göğüs etinden ayırın.

Kıkırdak boyunca kesip ikiye bölün. (Kemiği tavuk suyu hazırlamak için kullanabilirsiniz.)
ÜÇÜNCÜ ADIM KANAT AYIRMA

Tavuğun kanat kısımlarına geldiğinizde direkt kanatları havaya kaldırıp bıçak ile eklem yerlerini gövdeden kesebilirsiniz. Omuz eklem yerlerini kestikten sonra kanatları da gövdeden ayırıp kenara alabilirsiniz.
Dilerseniz kanatları kestikten sonra da tavuk göğsünü kesebilirsiniz. Şu şekilde; göğüs kafesini yukarıdan aşağıya doğru kesin. Omuz bağlarını da keserek göğüs etini sırt kemiklerinden ayırma işlemini yapın. Kestikten sonra göğüs bölümünün derili olan kısmı alta gelecek şekilde tahtaya açın. Ortadaki lades kemiğini bıçak yardımıyla eti zedelemeden çıkarın. Daha sonra göğsü ortasından yukarıdan aşağı kesip iki parçaya ayırabilirsiniz. Tavuk parçalama işlemimiz bittiğine göre, ellerimizi ve bileklerimizi sabun ile iyice yıkıyoruz. Ayrıca kullandığımız bıçağı, kesme tahtasını ve çevresindeki tezgah boşluğunu sabun ile iyice temizliyoruz.

Parçaladığımız tavukları da porsiyonlar halinde buzdolabı poşetine koyabilir ve bu şekilde dondurucuda saklayabiliriz. Ancak buzdolabı torbasını kapatmadan önce fazla havasını alıyoruz. Hatta vakumlu mühürleyiciniz varsa çok daha iyi sonuç alabilir, dondurucu ömrünü uzatabilirsiniz. Doğru şekilde saklarsanız, tavuk dondurucuda 9 aya kadar dayanabilir.