Bütün Tavuk Nasıl Haşlanır?

Bütün tavuğu genellikle fırında pişiriyoruz. Aslında bütün tavuk haşlandığında da şahane bir lezzete dönüşüyor. Peki bütün tavuk nasıl haşlanır? Haşlanması kaç dakika sürer? 

Haşlanmış tavuk hem kalorisiz hem sağlıklı. Üstelik haşlandıktan sonra kalan suyu da ayıca sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir tavuk suyu. İster çorbalarda ister yemeklerde kullanmalık şahane bir lezzet. Peki tavuk haşlamak istiyoruz ama tavuk parçaları değil bütün tavuk haşlamak istiyoruz. Nasıl yapacağız? Bildiğiniz gibi bütün tavuk pişirmek tavuğun bir parçasını pişirmekten hem daha zor hem de daha çok vakit alan bir süreçtir. Ama elinizde bütün bir tavuk varsa ve onu haşlayarak değerlendirmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki tavuk haşlama püf noktaları çok işinize yarayacak...

• Tavuğun içinde ya da üzerinde kan varsa haşlayınca koku yapmaması için onları iyice temizlemeliyiz. Bir bıçak yardımıyla üzerindeki tüm kalıntıları kolayca temizleyebilirsiniz. Ya da havlu peçete yardımıyla da kanlarından kurtulabilirsiniz. 
• Tavuğunuza uygun boyutta bir tencere seçmeli ve tavuğu içine yerleştirdikten sonra su için yeterince yer kaldığından emin olmalısınız.
• Tavuk haşlarken; sıcak su kullanırsanız beyaz rengini kaybeder. Bu nedenle soğuk su kullanmalısınız. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar suyla doldurmalısınız.
• Haşlama suyuna 1-2 tatlı kaşığı tuz ilave ederek bütün tavuk etinizin ve tavuk suyunun daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.
• Tavuğunuzu yüksek ateşte değil hafif ateşte haşlamalısınız. Böylece birden haşlanmayacak her yeri eşit şekilde lokum gibi pişecektir.
• Pişirme işlemi boyunca tencerenin kapağını kapalı tutmalısınız. Ancak taşmadığından emin olun.
• Kaynama işleminden sonra üzerinde oluşan köpükleri temizlerseniz, tavuğun suyunu da kullanmak istediğinizde nefis bir tavuk suyu elde edersiniz.
• Eğer bütün tavuğu pişirirken içine kereviz, havuç, patates, soğan, kereviz sapı, maydanoz gibi sebzeler ilave ettiyseniz bu sebzelerin dağılmamasına dikkat etmeli, tavuk suyunun olabildiğince berrak kalmasını sağlamalısınız. Dilerseniz haşlama suyuna tane karabiber, sarımsak, defne yaprağı, limon suyu, limon kabuğu, kekik ve nane gibi malzemeler de katabilirsiniz. Böylece tavuğun daha lezzetli olmasını sağlarsınız.
• Bütün tavuk haşlama süresi 40-60 dakikadır. Eğer organik tavuk kullanırsanız 60 dakikayı da geçebilir.