Bütün Tavuk Nasıl Saklanır?

Bütün tavuk buzdolabında ya da dondurucuda nasıl saklanır ve ne kadar süre saklanır? Bütün tavuğu saklamanın püf noktaları nelerdir? İşte merak edilen tüm sorular ve yanıtları...

Öncelikle aldığınız bütün tavuk buzdolabında maksimum 3 gün saklanabilir fakat bizim önerimiz, aynı gün veya maksimum bir gün içerisinde tüketmeniz yönündedir. En nihayetinde et olduğu için, buzdolabının kapısının sürekli açılıp kapandığını varsayarsak bu durum tavuğun saklanması için gerekli olan ideal koşulları engellemektedir. Bütün tavuk tahmin edebileceğiniz üzere daha dayanıklı olur. Tavuk eğer parçalara ayrılmış ise saklamak için biraz daha dayanıksızdır. O nedenle parça tavuklar için 9 ay, bütün tavuklar için ise 12 ay dondurucu süresi gibi düşünebilirsiniz. Dondurucuda saklanan tavuğun ömrü uzar.

Dondurucuya koyacağınız bütün tavuk 9 aya kadar dondurucuda durabilir. Ürünün dondurulması aşamasında yani dondurmadan önce tavuğu yıkamayın. Ayrıca bütün tavuğu dondurucuya koyarken kabın ya da buzdolabı poşetinin üzerine ürünün donduğu tarihi gösteren küçük bir etiket yerleştirin. Bu yapacağınız işlem tavuğun raf ömrünü kontrol etmenize yardımcı olur.

Derin dondurucuya bıraktığınız tavukları, üzeri çok fazla buz bağlamayacak ve kaskatı bir bütün olmayacak şekilde saklamaya özen gösterin. Bunun için, eti dondurucuya yerleştirmeden önce, pedli market paketinden tavuğu çıkarın, folyo veya dondurucu kağıdı kullanarak sıkıca sarın. Eğer bütün tavuk etini 2 aydan uzun süre saklayacaksanız, çift sargı yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Sıkı sarılmayan alanlarda buz kristallerinin oluşmasını önlemek için folyonun tavuğun tüm yüzeylerine sıkıca çekildiğinden emin olun. Buz kristalleri genellikle bu bölgelerde oluşur. Çünkü, nem etin dışına çekilir ve bu bölgeler etin sertleşmesine neden olur.

Sıcaklığa göre dondurucuda tavuk eti saklama süreleri:

Sıcaklık 19 -26 derece: 1 yıl
Sıcaklık -15 derece: 6 ay
Sıcaklık 10 derece: 5 ay
7 dereceye kadar: 2 ay

• Tavuk kesinlikle hava almamalıdır. Dondurucuda dahi saklıyor olsanız, bir şekilde hava ile temas eden tavuk direkt olarak bozulmaya başlayacaktır. Tavuğu dondurucuda 3 ay kadar saklanabilmesi için iyice sarmanız ve hava ile temasını tamamen kesmeniz gerekmektedir. Şunu da hatırlatalım, bütün tavuklar dondurucuda saklandığında 3 ay değil maksimum 1 ay kadar muhafaza edilebilmektedir.

 • Tavuk eti kesinlikle diğer gıdalar ile temas etmemelidir. Tavuğun yanında bulunan ve bozulmaya başlayan bir gıdanın tavuk etini ya da tavuk bozulmaya başladığında kolay bir şekilde diğer gıdaları da etkileyebileceği için, buzdolabınızda mümkün olduğunca diğer gıdalar ile temas etmesinden kaçınmalısınız. Hatta bunu sağlayabileceğiniz en ideal yol, büyük kapaklı kaplar ya da tenceredir. Bilhassa hemen pişireceğiniz tavuğu buzdolabınızda tencere içinde saklamanız hem hava almasını hem de diğer gıdalar ile temas etmesini engelleyecektir.

Son olarak belki de en önemlisi: Son kullanma tarihi bulunmayan bütün tavukları dondurucuya yerleştirmeyin.