Çiğ Tavuk Üzerindeki Beyaz Çizgilerin Anlamı Nedir?

Satın aldığımız çiğ tavuk eti aslında pembe renge sahip. Peki üzerindeki beyaz çizgilere hiç dikkat ettiniz mi? Peki bu çizgiler ne anlama geliyor?

Ülkemizde tavuk yetiştirilirken hormon kullanılmadığını, tavukların gerekli tüm sağlık kontrollerinden geçirildiğini, genetiği değiştirilmiş (GDO) tavuk üretilmediğini ve uluslararası yani dünya standartlarına uygun ortamlarda, stresten uzak ve konforlu aynı zamanda nem oranına ve ısının eşit dağılımına özen gösterilen kümeslerde yetiştirildiğini zaten biliyoruz. Detaylı bilgi için yazımıza bir göz atın! 

Peki bahsettiğimiz bu durumlar sağlanmazsa ne olur ve tavuk eti üzerindeki beyaz çizgi nedir?

Tavuğun yetiştirilme koşulları sağlıksız olursa tavuk etinde beyaz çizgiler oluşabiliyor. Bu beyaz çizgiler tavukta bir kas bozukluğu olduğunu gösteriyor. Dikkatli bakıldığında bu beyaz çizgilerin tavuk etinde bulunan kaslara paralel bir şekilde durduğu görülebilir. Bu beyaz çizgiler aynı zamanda etin lezzetini, kalitesini ve hatta yağ oranını bile etkiliyor. Italian Journal of Animal Science'ın 2013 yılında paylaştığı bir araştırmaya göre beyaz çizgileri olan tavuk göğsü, çizgisiz bir tavuk göğsüne oranla %224 daha fazla yağ içeriyor. Ne Yapabiliriz?

Doğal ortamında yetişen tavuklar fazla besleyici ve sağlıklı değere sahip oluyor. Dolayısıyla tavuk eti alırken üzerindeki beyaz çizgilere, son kullanma tarihine ve düzgün paketlenmesine dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle tavuğun kaslarına paralel şekilde uzanmış beyaz çizgiler görürseniz o etlerden uzak durmanızda yarar var. Kısacası, alacağınız tavuk etinin soluk pembe bir renge sahip olmadığından ve üzerinde beyaz çizgiler olmadığından emin olun. Ayrıca mutlaka güvenilir kurumlardan satın almanızı öneriyoruz.

ÇOK ÖNEMLİ UNUTMAYIN!

Tavuk, kızartılmış olmadığı sürece yalın protein kaynağıdır (ayrıca B-vitaminleri, demir ve B12 vitamini bakımından zengindir.) Kümes hayvanlarını buzdolabında veya dondurucuda doğru sıcaklıkta tutup doğru şekilde pişirmeyi unutmadığınız ve aşırı şekilde tüketmediğiniz sürece beyaz çizgiler sağlığınızı hayati şekilde etkilemez! Nasıl mı? Detaylar burada!