Diyet Yapanlar İçin 5 Değişik Tavuk Göğsü Pişirme Önerisi

Diyetlerde gıdaların besin değerleri (kalori, yağ, protein vb.) çok önemlidir. Diyet yapanlar için en iyi çözüm diyet tavuk yemekleri ve özellikle tavuk göğsüdür. İşte diyet yapanlar için 5 değişik tavuk göğsü pişirme önerisi...

Diyet tavuk yemekleri günümüzde kilo vermek isteyenlerin en fazla tercih ettiği yemek türleri arasında yer alır. Özellikle tavuk göğsü, düşük kalorisi ve bol proteini ile tokluk hissini beraberinde getirdiği için çok değerlidir. Diyet tavuk yemeği tarifleri yapılırken malzeme olarak tavuğun göğüs kısmı tercih edilir. Örneğin salatalı yemeklerde tavuk göğsü tercih edilerek hem az pişmesi hem de hızlı pişmesi ile kısa sürede pratik bir diyet yemeği hazır olmuş olur. Hangi mantıkla hazırlanırsa hazırlansın diyetlerin değişmez parçalarından bir tanesi tavuktur. Tavuk, bir haftalık süreçte diyetlerin en az iki öğününde kendine yer bulmalıdır. Bu sayede tavuğun faydaları tamamen diyeti yapan kişinin vücuduna geçirilmektedir. Özellikle içerdiği hayvansal proteinler ve vitaminler sayesinde vücut dengeli şekilde kilo vermekte ya da almaktadır. Tavuk eti; protein bakımından yoğundur. Verdiği  kalori miktarı da düşüktür. Buna rağmen tokluk hissini sağlamada oldukça başarılıdır.

Tavuk etinin en büyük avantajı ise kilo verme aşamasında mineral ve vitamin açısından zayıflama ihtimali bulunan vücudu desteklemesidir. Birçok uzman, oluşturduğu diyetlerin haftalık programına mutlaka iki ya da üç adet tavuk yemeği öğünü yazmaktadır. Üçte bir protein ve üçte bir yağ beslenmesini sağlamak için tek seferde alınabilecek besinlerin başında tavuk eti gelir. Özellikle iyi ve sulu pişirildiğinde, suyundaki tüm vitamin ve mineraller sıfır kayıpla bağırsaklar tarafından süzülebilir.

Diyet tavuk yemekleri genelde öğle ve akşam öğünlerinde tercih edilir. İçerdikleri yoğun protein sayesinde kişinin uzun süre boyunca tok hissetmesini sağlayarak, kişinin enerji ihtiyacını vücudunda depoladığı yağdan karşılamasını sağlarlar. Vücuttan yağ yakımının başlamasıyla da kilo verme faaliyet başlar.

1- Izgara Diyet Tavuk Göğsü

Tavuk ızgara yağsız tavuk göğsünden yapılabilir. Sporcuların ve diyet yapan insanların sürekli olarak tükettiği besinlerin başında gelir. Tavuk eti protein, demir, çinko açısından zengin bir besindir. Tavuğun göğüs kısmının yağ oranı diğer bölgelerine göre düşük olduğundan daha sağlıklıdır. Bir porsiyon (100 gram) tavuk göğsünün içerisinde yaklaşık olarak 150 kalori bulunur.

Dilerseniz tavuk göğüslerini fileto yapabilir ve marine edebilirsiniz. Böylece ızgara ya da tavada kuramayacak yumuşacık olacaktır. Marine ettikten sonra  yağ kullanmadan suyu çıkana kadar iki taraflı olarak kızartabilirsiniz. Kullanılan yağ ve miktarı ve özellikleri önemlidir. Tavuk göğsü ızgarayı yaparken kullanılan yağın yüksek ısıda bozulma veya yanmaya karşı dayanıklı olması gerekir çünkü tavuğun pişme süresi ete oranla daha uzun ve yüksek ısı gerektirir. Isıya dayanıklı olamayan bir yağ kullanıldığı durumlarda tavuk göğsü yanar hem de tavuk göğsünün tadı bozulabilir. Ayrıca tavayı sadece  peçete yardımıyla yağlamanız kalori açısından önemlidir. 

2- Fırında Diyet Tavuk Göğsü

Diyet tavuk yemeklerini hazırlama yöntemi olarak en popüler yöntemlerden biri olan fırında tavuk yemeği, oldukça kolay hazırlanması sebebiyle sık tercih edilir. Tavuk göğüslerini fırın kabına aldıktan sonra zeytinyağı ile harmanlayıp üzerini yağlı kağıt ile kapatarak fırına verebilirsiniz. Dilerseniz aynı fırın kabına lezzet vermesi için soğan, biber, brokoli ve kabak da ekleyebilirsiniz.  

3- Diyet Tavuk Göğsü Sote

Diyet olmayan tavuk sote tarifini genellikle tavuk pirzola ile yapıyoruz. Diyet tavuk sote tarifini ise tavuk göğsü ile yapıyoruz. Aslında aradaki fark tercih edilen tavuk eti. Bir de elbette kullanılan yağ miktarı! Diyet tavuk göğsü sote için tavuk göğsünü suyunu çekene kadar kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Suyunu çektikten sonra soğan, sarımsak, domates, salça, biber ve zeytinyağı ile ederek kavuruyoruz. Kavurduktan sonra su ekleyerek pişiriyoruz. Bu tarif en suyuna banmalık diyet tarifi. Bu nedenle bu tarif yanında ekmek tüketirseniz tavuğun diyet olmasının hiçbir önemi kalmayacaktır. Yanında sadece 1 dilim tam buğday ekmeği tüketmelisiniz.

4- Diyet Tavuk Salatası

Diyet tavuk yemekleri içinde, sotenin aksine, en az kaloriye sahip olan tavuk salatası dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz bir tarif. 1 kase tavuklu diyet salata yaklaşık 130 kalori değerine sahiptir. Tavuk salatasını dilerseniz tavuk göğsünü haşlayarak, dilerseniz de ızgara yaparak hazırlayabilirsiniz. Ancak salatayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta bulunuyor. Biri sos biri de yağ oranı. Her ikisini de çok dikkatli şekilde kullanmak gerekiyor. Eğer oranını biraz kaçırırsanız salata diyet olmaktan çıkacaktır.
                                
5- Sebzeli Diyet Tavuk Göğsü

Tavuk eti birçok sebze ile kolayca kombine edilebilir. Kendinden lifli olan tavuk etinin, lifli olan sebzelerle birleşmesi halinde bağırsak fonksiyonları inanılmaz derecede düzenli hale gelir. Buradaki faaliyetlerin düzenlenmesi halinde ise genel olarak vücut sağlığı artar.  Mantarlı ya da kabaklı ya da tüm sebzelerle hazırlayabileceğiniz sebze yemeğinin kalorisi de oldukça düşük olacaktır. 
Biberlerle birlikte sebzeleri zeytinyağı ile soteledikten sonra haşladığınız tavuk göğsünü içerisine ilave ederek birlikte soteleyebilirsiniz. Dilerseniz bu şekilde sote olarak tüketebilir ya da biraz salça ve su ekleyerek yemek haline de getirebilirsiniz. Her iki türlü de hem doyurucu hem de kalorisiz olacaktır. 

Şunu belirtmek de fayda var; Tavuk göğüs eti protein ağırlıklı diyetlerde, tavuk butu ise karbonhidratlı diyetler için tercih edilir. Aynı şekilde derisi tüketildiğinde artan kalori oranı sayesinde kilo aldıran diyetlerde tercih edilir.