Dong Tao Ejderha Tavuğu

Genellikle çok lüks restoranlarda servis edilen ejder tavuklarının ayakları neden böyle? Türkiye’de yetiştiriliyor mu? Yumurtası var mı? Eti yenir mi? İşte tüm soruların yanıtları...


Görünüşleri bakımından süs tavuk cinsleri diğer tavuklardan kolayca ayırt edilebilir. Adı üstünde süs tavukları. İlk olarak aklımıza yumurta tavukları gelse de süs tavuklarının sayıları da bir hayli fazla ve dış görünüşleri nedeniyle hobi olarak beslenme amaçlı alınıyorlar ya da satılıyorlar. Süs tavuk ırkları süs amacıyla kullanıldığı için genelde zengin insanlar tarafından tercih ediliyorlar. Dolayısıyla bu ırkların geneli değerli tavuk cinsleri olarak yer alıyor ve bu yüzden de alış-satış fiyatları da yüksek.

Dong Tao tavuğu olarak da bilinen ejderha tavuğu da bir süs tavuğu cinsi. Genellikle çok lüks restoranlarda servis edilen ejder tavukları, Başkent Hanoi’ye yaklaşık 20 km uzaklıktaki Khoai Chau ilçesinin Dong Tao kasabası yani Vietnam ana vatanlarıdır ve yakın zamana kadar da sadece Vietnam’da görülüyordu. Şimdi her ülkede yetiştirilebiliyor. Türkiye’de ise Bodrum’da yetiştiriliyor. Adını bacaklarından ve ayaklarından alan bu türü eski zamanlarda sadece kraliyet ailesi mensupları yiyebiliyordu. Tadı oldukça lezzetli olan ejderha tavuğunun bacakları insan bileği kalınlığına ulaşabiliyor. Yetiştiği bölgede ayakları da kızartılarak yeniyor. Bir çift Dong Tao tavuğu almak isterseniz en az 2,500 – 3,000 Amerikan dolarını gözden çıkarmanız gerekiyor. Hatta ayaklarından yapılan çorbanın bile en az 900 dolar fiyatı var ve afrodizyak etkisinin olduğu söylenmekte. Hatta bu fiyat 2017 verilerine ait. Güncel bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Hatta Bodrum’da ayaklarından yapılan çorba fiyatını duymak bile istemezsiniz. 3000 TL civarında olduğu söyleniyor. 

Bu türler, bacakları yüzünden diğer türlere oranla daha az yumurtluyorlar çünkü kuluçkaya yatmaları zor oluyor, bu da onu daha nadir yapıyor. Aynı zamanda kiloları 6 kiloya kadar ulaşabiliyor. Bu tavuk türleri hava şartlarına karşı hassas olmalarına rağmen dünyanın en pahalı kümes hayvanları arasında gösterilirler. Fiyatlarının bu denli yüksek olması sayılarının da az olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca tavuklar genellikle beyazdır, horozlar renkli tüylere sahiptir ve cırcır böceği yemekten hoşlanırlar.

Dong Tao tavukları, Vietnam’da bir incelik olarak değerlendirilir. Tavuklar genellikle yumurtaları iri bacaklarıyla kırarlar, bu nedenle yumurtalar genellikle bir kuluçka makinesinde tutulur. Tavukların beş ila altı kilogram ağırlıkta kesime hazır hale gelmesi sekiz aydan bir yıla kadar sürer. Tavukların sarılı bacakları kırmızımsı pullarla kaplıdır.  Dong Tao ejderha tavuğu dünyanın büyük ilgi gösterdiği ayaklarının büyük olmasına rağmen diğer tavuk türlerine oranlar yılda 300 ila 320 adet yumurta vermektedir. Kocaman bacakları kuluçka işlemini zorlaştırıyor, bu nedenle bu tavuğu üretmek isteyen çiftcilerimizin daha fazla dikkat edilmesi gerekir.