Donmuş Tavuğu Çözdürmenin En İyi 5 Yöntemi

Tavuğu dondurucudan çıkarmayı unuttunuz ya da acil pişirmeniz gerekti. Peki bu durumda tavuğu hızlıca çözdürmenin bir yöntemi var mı? Varsa sağlık mı? Tüm detaylar yazımızda... 

Uzun Süren Yöntem: Su İçerisinde Bekletme

Bu yöntem için öncelikle tavuğun tamamen sığacağı bir kap ayarlamanız gerekiyor ki tavuğun her yeri suyla kaplansın. Bir de eğer tavuk paketli değilse tavuğu bir poşete koymanız gerekiyor. Özellikle kilitli ya da su almayacak şekilde bir poşet olmalı. (Buzdolabı poşeti ya da streç film de olur) Eğer tavuk kendi ambalajında ya da streç film içinde ise hiç açmıyoruz. ( Ağzı kilitli poşet, çözülme sürecinde bakterilerin tavuğa bulaşmasını engeller) Kabın içerisine soğuk su doldurduktan sonra hazırladığımız tavuğu bu suyun içine yerleştiriyoruz. Tamamen suya batması çözülmesi için önemli. Donmuş tavuğu çözdürmenin pratik yöntemlerden biri olan su içerisinde bekletme işlemini yaparken suyun ısınmamasına dikkat ediyoruz. Bu nedenle asla ılık su kullanmıyoruz. Hatta su ısınmaya başladığında hemen döküp yeni su dolduruyoruz. Çünkü ılınmış su tavuk etinde bakteri üremesine neden olabilir. Bu işlem pratik ama biraz uzun sürebilir. Ortalama 1 saat içerisinde tavuk bu şekilde çözülecektir. Ancak hatırlatmak da fayda var. Eğer bütün tavuk çözdürme işlemini bu şekilde yaparsanız çözdürme süresi 1 saati geçecektir.

Not: Dilerseniz tavuğu soğuk su altında da tutabilirsiniz. Ancak bu şekilde tavuğu akan soğuk suyun altında tutmanız gerekiyor ki bunu su israfı açısından tavsiye etmiyoruz. Belki daha hızlı çözdürme açısından suyun altında uzun süre tutmak yerine çok az bir süre suyun altında tutabilir ve böylece buzun bir miktar çözülmesini sağlayabilirsiniz. Miktar çözüldükten sonra su içerisinde bekletme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Planlı Yöntem: Buzdolabında Çözdürme

Bir sonraki gün yapacağınız tavuğu planlama yaparken bir gece önceden dondurucudan alarak buzdolabına koyabilir ve sağlıklı ve güvenli bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz. 
Bunu yaparken dikkat etmeniz gerekenler noktalar:

* Tavuğu dondurucudan çıkarıp buzdolabına koyarken kabından çıkarmayın. Eğer çıkardıysanız sorun değil ancak daha sonraki planlarınızda kabından çıkarmamaya özen gösterin.
* Akşam yapacaksanız sabah erkenden, sabah yapacaksanız gece yatarken dondurucudan alıp buzdolabına koyun.
* Buzlar erirken su bırakacağı için bir kabın içerisine koyabilirsiniz ya da diğer yiyeceklere gelmemesi için buzdolabının en alt rafını kullanabilirsiniz. 
Yarım kilo tavuk yaklaşık 5 saat içerisinde çözülür. Bir bütün tavuk ise 9 saate yakın çözülür. Bu nedenle planlama yapmak bu çözdürme yönteminde önem arz eder. Ancak iyi bir planlama sonucunda bu şekilde çözülen tavuk hiçbir değişime uğramaz ve ilk aldığınız haline döner.
* Buzdolabında tavuk çözüldükten sonra tekrar buzdolabının en soğuk kısmında 1-2 gün saklanabilir. Ancak asla dondurucuya geri koymamalısınız. Ama tavsiyemiz; tavuğu tekrar çiğ halde buzdolabına koymak yerine tavuğun tamamını pişirerek artanı buzdolabında saklamanızdır.

En Hızlı Yöntem: Mikrodalgada Çözdürme

Eğer vaktiniz yoksa tavuğu hemen pişirmeniz gerekiyorsa hızlı çözdürme için mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Ancak hızlı çözülme yaparken elbette ki dikkat etmeniz gereken unsurlar var:

* Tavuk çözdürmek için en düşük mikrodalga ayarını ve zamanını seçmelisiniz. Çünkü tavuk ne kadar düşük derecede çözülürse bakteri oluşma ihtimali o kadar azalır. Dolayısıyla ara ara tavuğun durumunu kontrol ederek, kontrollü bir şekilde mikrodalgada çözdürme yapmak en sağlıklısı. Bu noktada tavuğu ters düz ederek de çözdürebilirsiniz. Çünkü tavuğun üst kısmının pişmeye başlamaması gerekiyor.  Tavuğu pişirmeye başlarsanız dış kısmı pişmiş, içi donmuş olarak kalacak ve lezzetli olmayacaktır. Eğer mikrodalganızın üzerinde çözme ayarı varsa tavuk çözdürme yaparken mutlaka bu ayarı kullanın. 
* Eğer bütün tavuk çözdürmek istiyorsanız mikrodalga yöntemini pek kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bütün tavuk mikrodalgada besleyiciliğini ve lezzetini kaybeder. 
* Çözülürken suyunun mikrodalgaya akmaması için mutlaka ısıya dayanıklı bir kap içerisine yerleştirmelisiniz.

Teminatlı Yöntem: Buz çözme tepsisi kullanarak çözdürme


Defrost etkili tepsi pek bilinmiyor ancak buz çözme işlemini aslında oldukça hızlandırıyor. Üstelik çok da kolay bir yöntem. Eğer sürekli tavuğu buzlukta saklamak ve çözdürerek pişirmek zorundaysanız bunun için defrost etkili tepsi temin edebilirsiniz. Bu tepsileri mutfak eşyaları satan mağazalarda bulabilirsiniz. Oda sıcaklığında uygulayacağınız bu yöntemle yaklaşık 1 saat içinde tavuk çözdürebilirsiniz. 

Çok Dikkatli Uygulanması Gereken Yöntem: Sıcak suda bekleterek çözdürme

Donmuş tavuğu sıcak su altına tutmak ya da sıcak suda bekletmek bakterilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle bu yöntemin çok dikkatli uygulanması gerekir. Eğer mutfak dereceniz varsa 60 derece sıcaklıktaki bir su içerisine ambalajlı tavuğu koyabilir ve çözdürebilirsiniz.Önlem: Tavuğu oda sıcaklığında, mutfak tezgahında çözdürmeyin. Oda sıcaklığında uzun süre kalan tavuk bakteri üretebilir.

Not: Tavuğun çıtır olmasını istiyorsanız,  çözülmesini beklemeden de pişirebilirsiniz. Bu şekilde daha uzun pişme süresi olacak ama bu yöntemle tavuğunuz çıtır çıtır olacaktır.Tavsiyemiz: Sırayla bu yöntemlerin tümünü deneyip sizin için en iyi sonucu veren yöntemi değerlendirmeniz...