Düdüklüde Tavuk Nasıl Haşlanır?

Zamandan tasarruf etmek için en kolay tavuk haşlama yöntemi düdüklü tencere kullanmaktır. Peki düdüklüde tavuk nasıl haşlanır ve kaç saatte pişer? İşte cevaplar...

Beyaz et kategorisinde bir numara olan tavuk eti aynı zamanda yüksek oranda protein kaynağı. Özellikle de haşlanarak tüketilirse... Ancak tavuk haşlamak uzun saatler alıyor diyorsanız düdüklü tencere burada imdadınıza yetişiyor.  Çünkü düdüklüde tavuk haşlamak oldukça pratik ve uzun bir zaman dilimine de ihtiyaç duymuyor. Peki düdüklüde tavuk nasıl haşlanır ve kaç saatte pişer?

İşte merak edilen tüm sorular ve cevaplarıyla püf noktaları... 

* Öncelikle her zaman dile getirdiğimiz gibi kaliteli bir tavuk satın almanızla işe başlıyorsunuz.  Sonrasında tavuğunuzun rahat sığacağı bir düdüklü tencere kullanmalısınız. 
* Ayrıca düdüklü tencerenizin güvenli olup olmadığını yani düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmalısınız ki herhangi bir kaza yaşanmasın.
* Düdüklü tencereye tavuğunuzu güzelce yerleştirdikten sonra üzerine su ekliyorsunuz. Ancak ekleyeceğiniz su oranı, normal tencereye koyduğunuzdan daha az olmalı. Çünkü düdüklü tencerede tamamen kapalı olduğundan su buharlaşmıyor. Bu nedenle sadece tavuğunuzun üzerine çıkacak kadar su eklemelisiniz.

* Suyunu ekledikten sonra sebzeler ile birlikte haşlamak isterseniz onları da içerisine ekleyebilirsiniz. Sebzeleri ekledikten sonra baharat ilavesi de yapabilirsiniz.

* Düdüklüyü kapatmadan önce tuzunu da atmayı unutmayın.

* Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra düdüklü tencerenizin kapağını kapatabilirsiniz. (Düzgün kapandığından emin olun. Eğer ki kaynamaya başladığında buhar çıkması gereken yerden değil de tencerenin yanlarından buhar çıkıyorsa hemen ocaktan alın ve soğuk suyun altında iyice beklettikten sonra kapağını açıp tekrar düzgün bir şekilde kapattığınızdan emin olun. Bu şekilde tekrar ocağa koyun.)
* Tencereyi düzgün bir şekilde kapattıktan sonra ocağın altını açın ve duman çıkmaya başlayınca ocağın altını mutlaka kısın.
* Ocağın altını kıstıktan yani duman çıktıktan sonra 15 dakika ile 30 dakika arasında tavuğunuz haşlanır.
* Tavuk haşlama süresi tavuğun ağırlığına göre değişiklik gösterir. Bu doğrultuda tavuğunuzun ağırlığına bakarak bu süreler içerisinde haşlayabilirsiniz. Bu süre aynı zamanda 35 veya en fazla 40 dakikaya kadar çıkabilir. Ancak bu durumu 2500 gram kadar ağırlığa sahip bir tavuk için geçerlidir. Bu ağırlığını altındaki tavuklar en fazla yarım saat içerisinde haşlanır.

Kafanız karıştıysa ağırlıklarına göre tavuk haşlama sürelerini şuraya bırakalım:

- 1000 gram tavuk 15 dakikada haşlanır.

- 1100 gram tavuk 17 dakikada haşlanır.

- 1200 gram tavuk 18 dakikada haşlanır.

- 1300 gram tavuk 20 dakikada haşlanır.

- 1400 gram tavuk 21 dakikada haşlanır.

- 1500 gram tavuk 23 dakikada haşlanır.

- 1600 gram tavuk 24 dakikada haşlanır.

- Bu şekilde 2500 grama kadar dakika dakika artış göstermek suretiyle tavuk düdüklü tencerede haşlanabilir.