Evde Tavuk Suyu Nasıl Yapılır?

Evde tavuk suyu hazırlamak aslında çok kolay. Dışarıdan hazır almak yerine evde kendi mutfağınızda sağlıklı tavuk suyu hazırlayabilisiniz... Peki evde tavuk suyu nasıl yapılır?

Hepimiz yemeklerde et suyu ya da tavuk suyu kullanıyoruz ve sadece pilav ya da çorbalara değil sebze yemeklerine bile su yerine kullandığımızda şahane lezzetler ortaya çıkartıyoruz. Ancak et suyu hazırlamak tabiki maliyetli oluyor. Üstelik et suyu hazırlamak için çok daha uzun süreler gerekli ama bazen buna ayıracak ne vaktimiz ne bütçemiz oluyor... İşte tam da bu noktada tavuk suyu imdadımıza yetişiyor. Çünkü tavuk suyu; hem çok daha az maliyetli, hem de çok daha pratik. Ancak tavuk suyunu da hazır alınca kendimizi biraz kötü hissediyoruz tabi. İçerisinde katkı maddesi var mı? “ Acaba gerçekten sağlık mı? “ gibi soruları kendimize sormadan edemiyor ve konuya şüpheyle yaklaşıyoruz. Aslında katkı maddesi olmadan oldukça sağlıklı tavuk suyunu evde kendi mutfağımızda hazırlayabilir ve gönül rahatlığıyla da tüketebiliriz.

İşte evde tavuk suyu hazırlamanın en kolay ve pratik yolu...

Tavuk suyu hazırlarken dondurucuda kalan az miktarda kemikli tavuk etlerini kullanabilir ya da kasaptan uygun fiyata çorbalık tavuk eti alabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız tavuk suyunu buzluğunuza koyabilir, lazım olunca çıkarıp kolayca kullanabilirsiniz. Dondurucuda saklamak için hava almayan bir kap ya da buz torbaları kullanabilirsiniz. Bu şekilde dondurucuda 2-3 ay kadar saklayabilirsiniz. Ancak hazırladığınız tavuk suyu buzdolabında tutmak istiyorsanız; yine hava almayan bir kaba ya da kavanoza koymanız gerekiyor ve bu şekilde ancak 2-3 gün saklayabilirsiniz. Dolayısıyla 2-3 gün içerisinde pişireceğiniz yemekler için tavuk suyunu buzdolabına koyabilirsiniz.Öncelikle tavuk kemikleriyle tavuk suyu hazırlamak istiyorsanız; Kemikleri tencereye aldıktan sonra kemiklerin üzerini geçecek kadar su koyup biraz kaynatın. İlk kaynama suyunu süzdükten sonra üzerine iri doğradığınız soğan ve kereviz saplarını ekleyin. Hatta maydanoz ya da maydanoz sapı bile ekleyebilirsiniz. Tekrar üzerine çıkana kadar su ilave ettikten sonra baharatlarını atın ve sarımsak ekleyin. Bu şekilde 1 ya da 1.5 saat kısık ateşte kaynatın. Kaynattıktan sonra süzerek tavuk suyunu soğuma bırakın ve soğuduktan sonra daha önce bahsettiğimiz gibi; buzdolabında saklayacaksanız kavanoza, buzlukta saklayacaksanız hava almayan bir kaba ya da buz torbalarına koyabilirsiniz.

Çorbalık tavuk kullanacaksanız; Tavuk etini kan ve küçük parçalardan temizlemek için 1 kez kaynatıp süzebilirsiniz, bu sayede tavuk suyunuz daha berrak olacaktır.
Kanat kullanacaksanız pişen tavuk etlerini süzdükten sonra tavuk suyuna çorba yapımında ya da fırında kızartarak kullanabilirsiniz.

Eğer tavuk butu ya da bütün tavuk kullanacaksanız; Tavuk butlarını ya da bütün tavuğu tencereye aldıktan sonra üzerini geçecek kadar su koyun. İri doğradığınız kuru soğan, defne yaprağı (isteğe göre), havuç, sarımsak (isteğe göre) biberiye ve kereviz saplarını ekleyin. Tane karabiber atın. Bu şekilde 2.5 - 3 saat kısık ateşte kaynatın. (isteğe göre süre değişebilir) Kaynattıktan sonra süzgeç yardımıyla süzerek tavuk suyunu soğuma bırakın ve soğuduktan sonra daha önce bahsettiğimiz gibi; buzdolabında saklayacaksanız kavanoza, buzlukta saklayacaksanız hava almayan bir kaba ya da buz torbalarına koyabilirsiniz.

Not: Tavuk suyu hazırlarken üzerinde köpükler oluşursa ara ara köpükleri bir kaşık yardımı ile almalısınız.