Fileto Nedir? Tavuk Fileto Nasıl Yapılır?

Tavuk etini hepimiz severek tüketiyoruz ama en lezzetli yerlerinden biri de bonfilesi yani diğer adıyla filetosu. Peki tavuk fileto nedir? Tavuk fileto nasıl yapılır?

Kelime anlamı olarak fileto; kemiksiz lop etten elde edilen ince dilim anlamına gelir. Fileto; kırmızı etten, tavuk etinden ya da balıktan elde edilebilir. Et tüketmenin en kolay ve en lezzetli yöntemlerinden biri olan fileto, kemik ya da sinir içermez. Tertemiz lokum bir ettir ve enfes bir lezzete sahiptir. Kırmızı veya beyaz et için farklı pişirme yöntemleri vardır ve bu yöntemlerle zaten lezzetli olan tavuk filetosunun lezzetini daha da arttırabilirsiniz. 

Elbetteki kırmızı etten, tavuk etinden ya da balıktan elde edilen fileto farklıdır.* Fileto tavuk veya fileto tavuk göğsünün bir diğer adı tavuk bonfiledir. Ördek, tavuk ve hindi fileto gibi kümes hayvanlarının bonfilesi göğüsün iç kısmında bulunan kemiğe yakın kısmıdır. Tavuk fileto yapımı için bonfile kolaylıkla göğüsten çıkarılır ve içerisindeki kıkırdak tendon temizlendikten sonra pişirilmeye hazır hale getirilir. Yani pişirmeden önce kıkırdak kısmını mutlaka almamız gerekir. Fileto çıkarma işlemini en doğru şekilde gerçekleştirebilmeniz için iyi kalite fileto bıçağı edinmek gerekir. Aksi halde fileto çıkarmak zor hale gelir.
* Kırmızı et için daha çok kasaplık hayvanların sırtında, dikensi çıkıntı boyunca iki yandaki etler kullanılır. Dana etinden fileto elde etmek için bonfile veya kontrfile kullanılır ve bu et kasaplar tarafından farklı işlemlerden geçirilir.
* Fileto balık ve fileto balık çeşitleri, omurgası çıkarılmış, yüzgeçleri ve iç organları alınmış, derisi yüzülmüş veya yüzülmemiş balık etine verilen isimdir.

Besin Değerleri Nasıl?

Besin içeriği gayet zengin bir et türüdür. Tavuk bonfilesinin 110- 113 gramlık porsiyonu 110 kalori içermekle birlikte içeriğinde trans yağ bulunmaz, doğaldır. 2 gram toplam yağ, 85 mg kolesterol, 340 mg sodyum ve 1.1 gram karbonhidrat içerir. Taze tavuk filetosu porsiyon başına 20-22 gram protein sağlar. Vücudumuzun günlük demir ihtiyacının %5 ini ve günlük C vitamini ihtiyacının da %3 ünü karşılar.Tavuk Fileto yani Tavuk Bonfile Nerede Bulunur? 

Tavuk fileto yani tavuk bonfile; Tavuk ürünleri satan bütün market ve kasaplarda bulunur. Yani size en yakın market ya da kasapta kolayca bulabilirsiniz. Tavuk filetoyu farklı pişirme şekilleri mevcuttur. Mangalda Fırında Tavada hatta dilerseniz tost makinasında bile kolaylıkla pişirebilirsiniz. Lezzetine lezzet katmak için kekik, kırmızı biber, pul biber veya damak zevkinize göre çeşitli baharatlara bulayarak pişirmeniz mümkün.

Nasıl Pişirilir?

  • Fırında 200 derecede 20 dakika pişirilebilir.
  • Yüksek ateşte her yüzü 1 dakika olacak şekilde sotelenebilir.
  • Kısık ateşte her yüzü 3 dakika olacak şekilde sotelenebilir.
  • Mangalda pişirilebilir.
  • Yağda kızartılabilir. ​​​​​​
  • Haşlanabilir.