Fırında Poşe Tavuk Nasıl Yapılır?

Poşe etme yöntemi aslında haşlama yöntemidir. Ancak fırında poşe yöntemiyle, çatalı değdirdiğinizde dağılacak kadar nefis, sulu sulu, besin değeri yüksek tavuklar pişirebilirsiniz. Peki fırında poşe tavuk nasıl yapılır?

Poşe etme yöntemi aslında haşlama yöntemidir. Ancak son zamanlarda fırın poşetinde yapılan tavuklar için de poşe yöntemi kelimesi kullanılıyor. Aslında poşe yöntemindeki amaç, tavuğun şeklini bozmandan nemli pişirmek olduğu için fırın poşetinde de bir açıdan poşe etmiş oluyoruz. Peki fırın poşetinde poşe tavuk nasıl yapılır? Hadi birlikte bakalım...

Haşlanarak yapılan poşe yönteminde genellikle tavuk göğsü tercih edilir ancak fırında yapacağınız poşe pişirme yönteminde tavuğun her kısmını tercih edebilirsiniz. İster but, ister kanat, ister göğüs ya da bütün tavuk... Poşe yöntemiyle fırında kurumadan, yumuşacık, sulu sulu bir tavuk elde edebilirsiniz. Bunun için pratik bir çözüm elbette fırın torbası... Dünyanın en pratik pişirme yöntemlerinden bir tanesi de fırın poşetinde yemek pişirmek, oldukça basit bir formülden oluşuyor. Fırın Poşeti + Tavuk + Baharat + Yağ = Nefis Bir Tavuk. Tabiki bu formüle farklı değişkenler eklemek tamamen sizin damak tadınıza ve zevkinize kalmış. Soğan, sarımsak, farklı sebzeler ya da hazır soslar kullanabilirsiniz. Fırın poşetinin tavuk pişirmekte iki önemli artısı var. Bunlardan biri tavuğu fırına buzlu bile atsanız hızlı pişmesini sağlıyor. İkinci önemli artı ise tavuğun yağının ve suyunun içinde kalarak tavuğu kurutmadan pamuk gibi pişiriyor. Az zamanda kallavi yemek hazırlamak isteyenler için mükemmel bir yardımcı. 

Nasıl Yapılır?

Parça tavuklarla hazırlamak isterseniz; Tarife tavuğu soslayarak yani marine ederek başlayın. Bunun için derin bir kabın içine zeytinyağı, tuz ve baharat atın. İyice karıştırın. Ardından içerisine tavuk parçalarını koyun ve harmanlayın. Yaklaşık 20 dakika marine edin. Marine edilmiş tavuğun üzerine sebzeleri ekleyin. Tüm malzemeleri fırın torbasının içine aktarın. Torbanın ağzını bağlayın. Birkaç yerinden minik delikler açın. 180 derecelik fırında yaklaşık 30 dakika pişirin. 

Bütün tavuk ile hazırlamak isterseniz; Derilerini koparmadan parmaklarınızla derileri etinden sıyırın. Deriler üzerinde kalacak şekilde bıçakla et kısmından kesin. Limonu ortadan ikiye kesin, üzerine tuz serpip tavuğu ovun. Hem et kısmından hem de deri kısmından. (bu tavuğun kokusunu alacaktır) Karıştırma kabına yumuşamış tereyağı, biber salçası, yoğurt, baharatları, ezilmiş sarımsağı ve tuzu alıp karıştırın. Sosu önce tavuğun et kısmına bolca sürün, daha sonra deri kısımlarına sürün, tavuğu fırın poşetine koyun. Kalan sosa havuç ve patates katıp karıştırıp bunu da poşete ilave edip ağzını bağlayın. Poşeti kürdanla birkaç yerinden delin, tepsiye koyup 180 derece ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. İşte hem lezzetli hem de besin değeri yüksek fırında poşe tavuğunuz hazır!Yanına nefis bir salata ve pilavla, sofraların en pratik, en lezzetli öğünlerinden birini hazırlayabilirsiniz.