Haşlanmış Tavuk Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış tavuk nasıl pişirilir?  Haşlanmış tavuk kızartılır mı? Haşlanmış tavuk fırına girer mi? İşte aranan tüm soruların cevapları...


Tavuk ya haşlanır, ya kızartılır ya da fırınlanır. Tabii bilenen kurallar bunlar. Aslında haşlanmış tavuk da kızartılır ya da fırınlanır. Hatta sote bile yapılabilir. Yani tüm bildiğiniz kuralları unutun. Elinizde haşlanmış tavuk var ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, buyurunuz sizler için yapılacaklar listesi hazırladık. Üstelik tarifleriyle... Haydi o zaman mutfağa...

1-Sote yapılabilir


Haşladığınız tavuk etlerini sotelik doğradıktan sonra yağ ve salça kavurun. Baharatlarını katıp, hazırladığınız tavuk etlerini ekleyin ve arkalı önlü kızarana kadar soteleyin. Dilerseniz sarımsak da rendeleyebilirsiniz.

2- Kızartma yapılabilir


Haşladığınız tavuk etlerini salçalı sote sevmiyorsanız çıtır bagetler haline de getirebilirsiniz. Haşladığınız tavuk etlerini baget şeklinde doğrayıp önce una bulayın. Daha sonra çırpılmış yumurta ve en son tuz karabiber ve isteğe göre pul biberle karıştırılmış galeta ununa bulayarak kızgın yağda tam kızarana kadar kızartın. Ya da baget yapmadan direkt de kızartma işlemi yapabilirsiniz. Tavuk etini haşladıktan sonra baharatlayın. Teflon bir tavaya yağ koyup ısıtın. Hazırladığınız tavuk parçalarını arkalı önlü orta derece ayarda güzelce kızartın. İçinin yumuşacık dışının çıtır olduğunu göreceksiniz.

 3- Fırında yapılabilir

Haşlanmış tavuk eti fırına girmez diye bir kural yok. Dilerseniz bir marine sosu hazırlayarak fırınlayabilirsiniz. Fırını 200 derecede önceden ısıtın. Haşladığınız tavuk etlerini fırın tepsisine yerleştirin. Tepsinin içerisine haşladığınız tavuk suyundan 1 bardak koyun. Hazırladığınız marine sosunu tavuğun üzerine fırça ile sürün ve fırınlayın.

4- Fırında sebzelerle yapılabilir

Fırın sevenlerdenseniz haşladığınız tavuk etlerini sebzelerle birlikte fırında da gayet güzel lezzetlendirebilirsiniz. Bir kap içerisinde haşladığınız tavuklarla birlikte havuç ya da patates ya da ikisini birden yağlayın. Hepsini fırın tepsisine yerleştirin. Aralarına soğan ekleyin. Baharatlandırın. Üzerine çıkacak kadar ılık su koyup tepsiyi folyo ile kapatın. 200 derece ısınmış fırında pişirin.