Haşlanmış Tavuk Tüketmenin Faydaları

Haşlanmış tavuk eti hafiftir, protein oranı yüksektir ve yağ oranı düşüktür. Ayrıca birçok vitamin ve mineral sağlar. İşte haşlanmış tavuk eti tüketmenin faydaları....

Tavuk tüketmenin en sağlıklı yöntemi haşlanmış bir şekilde tüketmektir. Tavuğun içerisinde zaten yağ bulunduğu için ek yağ eklememek insan sağlığı için çok daha faydalıdır. Haşlanmış tavuk tüketmenin birçok faydası vardır. Haşlanmış tavuk eti A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içerir. Yani B grubu vitaminlerin kaynağıdır. Demir, çinko veya selenyum gibi bazı mineralleri içerir. Aynı zamanda önemli bir fosfor kaynağıdır.

Tavuk eti hafiftir, protein oranı yüksektir ve yağ oranı düşüktür. Ayrıca birçok vitamin ve mineral sağlar. Bir tür yağsız et olarak sınıflandırılır, ancak bunun için derisinin çıkarılması esastır ve tavsiye edilir.
Derisi çıkarılmış olarak haşlanan tavuk, suya herhangi bir yağ veya yüksek kalorili malzeme eklemediğiniz sürece ekstra kalori veya yağ içermeyen yumuşak ve sulu bir tavuk eti elde edilmesini sağlar. Haşlanmış tavuk yemek, kilo vermeye yardımcı olduğu için diyet yapıyorsanız faydalıdır. Ek olarak, kolon sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Haşlanmış tavuk eti hayvansal protein kaynağı olmasının yanında, içerdiği bazı mineraller yönünden de sağlıklı beslenme için çok önemli bir gıda maddesidir. Tavuk etinde sodyum içeriği de çok düşüktür. Bu sebeple, tansiyon hastaları için önemli olan düşük sodyumlu diyetlere son derece uygun bir besin kaynağıdır. Düzgün pişirildiğinde ve dengeli bir diyetin parçası olarak makul miktarlarda alındığında, haşlanmış tavuk genel vücut sağlığının ve zindeliğinin korunmasına yardımcı olur.

Haşlanmış tavuk yemek, kasları korumak ve yeniden inşa etmek için daha fazla protein gerektirdiğinden, özellikle vücut geliştirme ve egzersiz yapanlar için faydalıdır.
Haşlanmış tavuk yemeğinize çok sınırlı miktarda yağ ekler. Haşlanmış tavuk porsiyonu, sıfır doymuş yağ içeren 2.5 gram doymamış yağ içerir.

Ek olarak, haşlanmış tavukta karbonhidrat veya lif yoktur ve yüksek protein içeriğine sahiptir. Bu nedenle, kilo verme planınız olarak düşük karbonhidratlı bir diyet planı kullanmak istiyorsanız bu iyi bir seçenektir. Yüksek protein içeriği, daha uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için kilo verme çabalarınıza yardımcı olur. Haşlanmış tavuk, proteine ek olarak, kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan fosfor ve kalsiyum gibi diğer temel besinler açısından da zengindir. Tavuk tüketmek artrit riskini de azaltır. Haşlanmış tavuk, stresi azaltmak için gerekli olan iyi miktarda triptofan ve B5 vitamini içerir. Ayrıca PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan magnezyumdan oluşur. 

- Yüksek oranda protein kaynağı
- Vitamin ve mineral kaynağı olarak öne çıkar
- Kolesterolü kontrol etme fırsatı tanır
- Nezle ve grip gibi sorunlara karşı savunma mekanizması oluşturur
- Yüksek antioksidan etkisi üzerinden bağışıklık sistemini güçlendirir
- Dengeli ve sağlıklı biçimde kilo vermeyi önemli oranda destekler
- Kalp sağlığını korur ve sindirimi de kolaylaştırır
- 100 gram haşlanmış tavuk eti sperm ve yumurta kalitesini artırmaya yardımcı olan günlük B5 vitamini değerinin yaklaşık üçte birini içerir. Ayrıca tavuk etinde bulunan folik asit, hamilelik sırasında fetal gelişim üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Bu şekilde daha pek çok farklı faydası ile beraber tavuk göğsü mutlaka pişirilmiş olarak derisiz şekilde değerlendirilmelidir. Böylece vücudun ihtiyacı olan besin kaynaklarını değerlendirmek mümkün olur.
100 gram haşlanmış tavuk etinin besin değeri şu şekildedir:

Kalori: 170 kcal
Karbonhidrat: 0 gr
Protein: 25 gr
Yağ 7.4 gr

Haşlanmış tavuk eti kısaca; C vitamini, tiamin (vitamin B kompleks), riboflavin (B-2 vitamini), niasin, B-6 vitamini, folat, B-12 vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca, 100 gram tavuğun yapısında bulunan besin değerleri ise şu şekildedir; Enerji → 215 kcal Protein → 18 gram Yağ → 15 gram Doymuş yağ → 4 gram Kolesterol → 75 miligram Kalsiyum → 11 miligram Demir → 0.9 miligram Magnezyum → 20 miligram Fosfor → 147 miligram Potasyum → 189 miligram Sodyum → 70 miligram Çinko → 1.3 miligram içerir.

Haşlanmış tavuk eti gördüğünüz gibi hem kalorisiz, hem sağlıklı, hem de vitamin deposu. Üstelik haşlandıktan sonra kalan suyu da ayrıca sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir tavuk suyu. Haşlanmış tavuk etini beslenmenize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz...