Köy Tavuğu Nedir?

Son dönemin modası köy tavuğu, marketlerden bakkallara kadar her yerde satılıyor. Peki nedir bu köy tavuğu?

Kırsal kesimde, köylerde doğal ortamda yetiştirilen her tavuğa köy tavuğu deniyor. Ancak köylerde beslenen her tavuk köy tavuğu değildir. Köy tavuğu terimi; Organik tavuk veya doğal tavuktan teknik olarak farklılıklar içerir.

Anadolu’ya has, çeşitli renklerde, küçük yapılı, ibikleri çok kısa olan  ve çok hareketli bir tavuk ırkıdır. Çillileri ve beneklileri de vardır. Kökeninde Hint -Asil tavuklarından olma ihtimali yüksektir. Aslında köy tavuğu melezlemedir. Yani bir çok çeşidin Anadolu'da karışık yetişmesinden oluşmuştur. Gurk olma eğilimleri çok yüksektir. Yani sık sık yumurtadan kesilip kuluçkaya yatarlar. Ayrıca soğuğa dayanıklılıkları çok iyidir. Ağaçların tepesine çıkacak kadar uçma kabiliyetlerine sahiptirler. Çok hızlı koşucudurlar. Hız ve çeviklikleri yüzünden yakalamak imkansızdır. Düşmandan kaçarken gerektiğinde havalanıp birkaç metre ileriye uçabilirler. Gece açıkta kalırlarsa ağaç tepelerine kolayca çıkar, geceyi ağaç dallarına tüneyerek geçirirler.

Genel olarak börtü böcek ne bulursa yerler. Akrep, çıyan, küçük yılan bile yiyebilirler. Ayrıca ot yerler. Yonca bitkisi yumurtalık ve etlik tavuklar için mükemmeldir. Yonca bitkisi yumurtaların daha proteinli olmasını sağlar. Köy tavukları hem eti hem yumurtaları için yetiştirilir. Etlilik oranı etlik tavuk olmaya yeterli değildir ama lezzeti çok iyi kalitededir. Yumurta verimi çok fazla yüksek olmadığı için ve çabuk büyümeye uygun olmadıkları için ticari alanda tercih edilmez. Tamamen halk tavuğudur.

Doğal arazilerde açıkta yetiştiriciliğe uygunlukta dünyada eşine az rastlanır kalitede özellikleri vardır. Melezleme olduğu için de yıllık yumurta verimi çok düşüktür.  İnsanlar köy tavuğunun iri olmamasını, fazla sayıda yumurta yapmamasını özellik sayarlar. Fakat özellik değildir. Sadece yeterli miktarda beslenmedikleri için hem iri olmaz hem de yumurta verimi çok düşük olur. Merak edilen sorulardan biri olan Ataks köy tavuğu mudur ‘ un cevabını da verelim. Evet Ataks ırkı yerli bir ırktır ve köy tavuğu dediğiniz renk çeşitleri olmasa da Ankara Tavuk Araştırma Enstitüsü tarafından melezleme elde edilmiştir. Ankara Tavuk Araştırmanın (TAE) elde ettiği bu ırk hem yumurta veriminin yüksek olması, köy tavuğu özelliği taşıması ve her türlü hava şartlarına uyum sağlayabilmektedir.