Mavi Yumurtlayan Tavuk Araucana

Mavi yumurta tavuğu Araucana’nın özellikleri nelerdir? Faydalı mı? Mavi yumurta ya da yeşil yumurta nedir? Rengi neden mavi?

Araucana tavuğunun kökeni 1600’lü yıllarda Şili’ye dayanır. Hatta bu yüzden adı Araucana’dır. Çünkü adını Şili’nin Araukanyalı da denilen Mapuche yerlilerinden alan bir tavuk ırkıdır. 1920’li yıllarda ise Amerika’ya getirilmiştir. Türkiye’de ise “yeşil yumurtacı” olarak bilinir. Araucana tavuğunun yumurta rengi mavi ve yeşil tonlarında olduğu için ülkemizde bu isimle bilinir. Son zamanlarda mavi yumurta ismini pek fazla duysak da satışına çok fazla rastlamıyoruz. Aslında ülkemizde oldukça popüler ve gitgide Araucana tavuğu üreten çiftlikler de kuruluyor. Dolayısıyla yumurta kabuğunun renginden ötürü özel sayılan Araucana türü de yaygınlaşıyor. Sanıyoruz yakın zamanda mavi yumurta da market raflarında yerini alacak.

Peki Nasıl Bir Tavuk Bu Araucana?

Kara tavuk gibi tek bir renge sahip değil. Araucana tavukları çeşitli renklerde olabilirler ve oldukça da hareketli tavuklardır. Arka kuyrukları eksik olduğu için kuyruksuz gibi görülürler ve diğer tavuklardan farklı olarak  kulak kuyruklarına sahiptirler. Araucana tavukları kulaklarının yan taraflarında kapak şeklinde bir deri ucundan çıkan kulak tüylerine (sorguç) sahiptir. Bu tüyler bazılarında 2 kulak tarafından (çift sorguç) çıktığı gibi bazılarında ise yalnızca tek kulak tarafından (tek sorguç) çıkmaktadır. Sorguçlu olmayanlar ise “temizbaş” olarak anılmaktadır. Bu tavukların ibikleri parlak kırmızı renkte ve bezelye şeklindedir. Derileri ise sarı renktedir. Ayakları genelde yeşilimsi renkte ve 4 parmaklıdır. Yetişkin olan tavukların ağırlıkları ortalama 2,5 kg, horozların ağırlıkları ise 3 kg’dır. 

Yumurtası Neden Mavi?

Araucanas yeşil yumurtacı yıllık 250 yumurta vermektedir. Bakım şartlarına ve ırkın özelliklerine göre bu rakamlarda değişkenlik olabilmektedir. Yumurtasının renginin mavi olmasının sebebi ise, Araucana’ların genlerinden gelen pigmentlerdir.  Yani bu tavukların vücüdunda olan oocyain maddesinden kaynaklanır.Mavi Yumurta Veren Başka Tavuk Irkları Var mı?

Araucana tavuklarına benzer olarak mavi yumurta bırakan tavuk ırkı 3 çeşittir. Ameraucana ve Easter Egger yani “Paskalya Yumurtası” isimli tavuklar bunlardan ilk ikisi. Ameraucana cinsi adını Araucana ırkından alır. Ülkemizde mavi yumurta veren tavuklar içerisinde en çok tercih edilen tavuk ırkıdır. Araucana’lardan farklı olarak kulak kuyrukları yerine sakalları bulunmaktadır. Melez bir ırk olan Easter Egger denilen tavuk cinsi ise daha çok doğal hayatta yaşar. Anavatanı İngiltere'dir. Bu tavuklar ise genlerini Araucana ve Ameraucana ırklarından alan melez cinslerdir ancak onların aksine yumurtalarını soluk pembe, siyah ve kahverengi olarak da bırakabilirler. Mavi yumurta veren bu tavuk Irklarının yaşam süresi ortalama 5 yıldır.

Araucana Tavuğunun Yumurtası Faydalı mı?Son zamanlarda mavi yumurtadan ve bu yumurtanın diğerlerine oranla besin değerlerinin daha yüksek olduğundan bahsediliyor. Bu yumurtaların besin değerinin normal yumurtalara oranla daha yüksek, kolesterolun ise daha çok düşük hatta yok denecek kadar az olduğuna dair bazı kişiler bilgiler veriyor. Ancak bu konu ile ilgili henüz yeterince çalışma yapılmamış. Yani kesin bilgi demek çok doğru olmaz. Çünkü hala bilim insanları arasındaki genel düşünce; besin değerlerinde bir fark olmadığı yönünde. Uzmanların belirttiğine göre, farklı renkli yumurtaların kabuk renginden başka tüm özellikleri aynıdır. Dolayısıyla beslenme değeri de hepsinde aynıdır. Hiç birisi bir diğerinden daha üstün ya da daha az yararlı değil. Peki Mavi Yumurtanın Bahsi Geçen Faydaları Neler?

 • Demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içerir. Bu nedenle kansızlığı önlemeye yardımcı olur. 
 • Kalsiyum içerdiği için kemik ve diş yapısını korur.
 • Vücudun ihtiyacı olan 13 temel besini içerir.
 • Kalp hastalıklarından korunmaya yardım eder.
 • Kanserden korunmaya yardım eder.
 • Güçlü bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamızı sağlar. Yumurta kasları güçlendirir, güçlü bir kas ve iskelet yapısına sahip olmamızı sağlar. Özellikle yaşlı kişiler için kas kaybını engeller. 
 • Göz sağlığının korunmasına yardım eder.
 • Osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
 • Enerji verir. Gün içinde kaybedilen enerjinin bir kısmını karşılar.
 • Uzun süreli tokluk hissi uyandırır.
 • Kadınlar için meme kanserine yakalanma riskini azaltması da yumurta faydaları arasındadır.
 • Hamile veya emziren kadınlar için günlük besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimine destek verir.
 • Çocukların haftada 2-3 kez sabah kahvaltısında bu yumurtayı tüketmesi önerilir.
 • Beyin fonksiyonlarını da geliştirir.
 • Beyin zarlarını korur.

Tabii ki tekrar belirtmek de fayda var; yumurta zaten oldukça faydalı ve sağlıklı bir besin. Ancak bilim insanları arasındaki genel düşünce; tüm yumurtların besin değerlerinde bir fark olmadığı yönünde. Yani cinsi ne olursa olsun tavuk yumurtasının tümü çok faydalı!