Pişmiş Tavuğun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Çiğ tavuğun bozulduğunu gösteren işaretleri sizlerle paylaşmıştık. Peki ya pişmiş tavuklar?  Pişmiş tavuğun bozulduğu nasıl anlaşılır? İşte cevaplar...

Tavuk, içerdiği protein bakımından en çok tüketilen besleyici yiyecekler arasında yer alıyor. Ama her ne kadar besleyici bir ürün olsa da doğru muhafaza edilmediği takdirde kötü sonuçlara neden olabilir. Peki pişmiş tavuğun bozulduğu nasıl anlaşılır? Tavuk eti hızlı bozulabilen bir yiyecektir. Çok az miktarda yağ içeren tavuk eti hem pek çok önemli vitamin ve minerali bünyesinde barındırdığı hem de pahalı olmadığı için genellikle her evde bolca tüketilebilen bir protein kaynağıdır. Protein kaynağı olan tavuğun bozulup bozulmadığını birkaç yöntemle anlayabilirsiniz.

Koku

Koku testini çiğ tavukta olduğu gibi pişmiş tavukta da uygulayabilirsiniz. Tavuğun ekşimsi, çürük yumurta gibi hoş olmayan koku çıkarması bozulduğunu anlamanı yollarıdır. Ancak baharatlı ya da çeşniliyse kokuyu anlamayabilirsiniz. Bu nedenle bilmediğiniz yerlerde tavuk eti yemeyin. En bilindik, en meşhur tavuk zincirlerini tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Göz önüne alınabilecek bir nokta ise tavuğun nasıl ve ne kadar süredir saklandığıdır. Pişmiş tavuk buzdolabında doğru şekilde saklanırsa 3-4 gün kadar dayanabilir. Tavuk yemeğinizi bundan daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya kaldırabilirsiniz. Dondurucuda pişmiş tavuk 3 ay kadar dayanabilir. Çok uzun süre tutulursa bozulabilir. Dondurulmuş pişmiş tavuğu bir gece önce dondurucudan buzdolabına taşırsanız ertesi güne kadar buzu çözülür ve ısıtılabilir hale gelir. 

Renk

Tavuğun renginin grileşmesi ya da yeşile dönmesi tavuğun bozulduğunu gösteren işaretlerden biridir. Eğer tavuk pane harcına bulanmışsa veya yağlanarak ya da marine edilerek şekli değiştirilmişse renginden anlamayabilirsiniz. Bu nedenle yine önerimiz güvenmediğiniz markalardan ya da restaurantlardan tavuk tüketmeyin.

Küf 

Küf çürümüş, kokuşmuş, bozulmuş tavuğun en bariz göstergelerinden biridir. Eğer tavuğun üzerinde siyah veya beyaz tüycükler ya da herhangi bir canlı organizma gelişimi beliriyorsa o tavuk acilen atılmalıdır. 

Tat

Eğer pişmiş tavuğun bozulup bozulmadığını kokusundan, renginden ya da görüntüsünden anlamadıysanız, tadına bakmak için önce küçük bir parça deneyebilirsiniz. Alışılmadık bir tat ya da biraz ekşi bir tadı varsa lütfen tüketmeyin!