Pişmiş Tavuk Dondurulur mu?

Yiyeceğinizden fazla tavuk eti pişirdiniz ve bir sonraki sefer için saklamak ve dondurmak istiyorsunuz. Peki pişmiş tavuk dondurulur mu?

Pişmiş tavuğu soğuduktan sonra dondurabilirsiniz. Ancak tavuğu dondurucudan çıkarıp pişirdiniz ve kalanını dondurmak isterseniz? O halde kalan pişmiş tavuğu yeniden dondurabilir misiniz? Bu sorunun cevabı aslında tavuğun öncesinde nasıl dondurulduğuna ve nasıl çözüldüğüne bağlı. Eğer doğru şekilde dondurma ve çözdürme yaptıysanız pişirdikten sonra tavuğu tekrar dondurabilirsiniz. Şöyle ki; sıcak suda ya da  mikrodalgada buz çözme fonksiyonu ile çözülen pişmiş tavuk için yeniden dondurma yapmayın. Tavuğun sahip olduğu risk çok yüksek olacaktır. Bakteri üremesine izin veren ısıya maruz kalır ve bu nedenle, yeniden dondurulduğunda tavuğu yerken hasta olma olasılığınız artar. Pişmiş tavuk ancak buzdolabında çözülmüşse ve oda sıcaklığında bırakılmamışsa yeniden dondurulabilir. Yeniden dondurmak için buzluğunuzun derecesi de çok önemli. 18 °C ya da altında dondurma yapmanız gerekiyor. Bu şekilde kalitesini koruyabilir ve bozulmasını önleyebilirsiniz. Bu sıcaklıkta tutulursa ve daha yüksek bir sıcaklığa ulaşmazsa tekrar donması güvenli olacaktır.

Pişmiş tavuğu yeniden dondurmak istiyorsanız, yeniden dondurmanın güvenli olmasını sağlamak için pişmiş tavuğu ilk kez çözerken doğru prosedürü uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Pişmiş tavuğu ilk kez çözdüğünüzde, buzdolabında çözdürmelisiniz. Tavuğu bir gece önceden dondurucudan çıkarıp yavaş ve güvenli bir sıcaklıkta çözülmesi için buzdolabına koymanız gerekir. Tavuğu bu şekilde çözdürdüğünüzde tüketebilirsiniz. Pişmiş tavukta bakteri üreme olasılığının olmaması için oda sıcaklığında durmaması gerekir. Eğer oda sıcaklığında kaldıysa ve bakteri ürettiyse donma bu bakterileri öldürmez, böylece tavuk bir kez daha çözüldüğünde mevcut olur ve muhtemelen sizi hasta edebilir. Tavuğu güvenli bir şekilde saklayarak, işleyerek ve yeniden dondurarak kalan tavuğu en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Yiyeceklerde her zaman bakteri bulunur ancak doğru koşullarda tutulursa, tavukta bulunan bakteri sayısı tehlikeli bir eşiğin altında ve vücudun savaşması için yeterince düşük tutulabilir.

En önemli noktalardan biri de buzdolabında çözüldükten sonra pişmiş tavuğu ısıtmak istediğinizde; 40 dereceyi geçen bir sıcaklıkta ısıtırsanız bakterilerin tavuk üzerinde büyümesine ve yayılmasına izin verirsiniz. Bu da gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Dilerseniz bunun için mutfak termometresi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tavuğun ya da kırmızı etin dondurulması ve yeniden dondurulması etin kalitesini büyük ölçüde bozabilir. 
Pişmiş tavuğu 4 günden uzun süre saklamamalıyız. Bu kurallara dikkat edersek en yüksek kalitede tavuğumuzu yeniden dondurmuş oluruz. Doğru dondurulduğunda pişmiş tavuk dondurucuda 4 ay tazeliğini koruyabilir. Ayrıca pişmiş tavuğu 4 gün içinde yeniden dondurmanız gerekir.

Hatırlatmak da fayda var; dondurulmuş, çözülmüş ve tekrar dondurulmuş pişmiş tavuk, büyük olasılıkla gerçekten sert olacak ve zor çiğnenecek ve daha önce olduğu gibi aynı tada sahip olmayacaktır. Dolayısıyla size tavsiyemiz; hem sağlıklı hem çok daha lezzetli bir tavuk tüketmek için lütfen yiyeceğiniz kadarını pişirin.