Ramazan’da Tavuk Tüketmenin Yararları

Ramazan ayında ne yediğimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu nedenle sağlımız için yağ oranı ve kalorisi düşük tavuk eti tüketmemiz çok önemli. İşte Ramazan’da tavuk tüketmenin yararları...

Ramazan ayında iftar sofralarını kırmızı etten daha ucuz, daha hafif ve daha çeşitli olması nedeniyle tavuk eti süslüyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte tavuk eti tüketiminde ciddi oranda artış yaşanıyor. Uzmanlar, Ramazan ayında sağlık için daha düşük kalori, daha az yağ ve daha az kolesterol içeren tavuk eti tüketimini öneriyor. Çünkü Ramazan ayında sağlıklı beslenme için en avantajlı ve yararlı gıdaların başında gelen tavuk etini tüketmek için birçok neden var. Şöyle ki; Ramazan ayında alışkanlıklar değişiyor ve uzun süren açlığın neticesinde hafif ve besin değeri yüksek sağlıklı gıdalar tercih ediliyor. Tavuk eti bu yüzden çok önemli. Dünyanın önde gelen bilimsel araştırmaları gösteriyor ki tavuk eti sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir rol oynuyor.  Özellikle tavuk eti tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini önemli derecede azalttığı için de Ramazan ayında sağlık için tavuk eti tercih edilmeli.

Ramazan ayında beslenme, besin çeşitliliğine dayalı olmalı Dört ana besin grubunda (süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyveler, tahıllar) yer alan besinler yaşa, cinsiyete, fizyolojik duruma göre gereksinmenizi karşılayacak miktarlarda tüketilmelidir. Tavuk eti; et, yumurta, kuru baklagiller grubu içerisinde değerlendirilir. Bu grup için günlük tüketilmesi önerilen miktar yetişkin, genç, çocuklar için 2 porsiyon, gebe ve emzikli kadınlar için 3 porsiyondur. Öğün sayısının ikiye düştüğü Ramazan ayında bağışıklık sistemini güçlendirecek, enerji sağlayacak, yüksek besin değerlerine sahip yiyecekler tüketilmesi gerekiyor. O nedenle de özellikle tavuk eti gibi protein zengini bir besin, bu dönemdeki beslenme listesinde önemli bir yere sahip. Optimal beslenme önerilerinde önemli yeri olan tavuk eti, besin öğeleri açısından değerlendirildiğinde, dana ve koyun etinden daha az kolesterol içerir. Tavuk eti, proteinleri, beslenmenizde gerekli olan tüm amino asitleri yeteri miktarda içerir. Proteinin yanı sıra tavuk eti harika bir niasin, B6 vitamini, selenyum ve fosfor kaynağı olup yüksek düzeyde antioksidan özellikteki Omega-3’e de sahiptir.

Sahur yemeği, sizi gün boyunca oruca hazırlayan bir öğündür. Bu nedenle sahurda hafif bir şeyler yiyerek oruç tutmanız sakıncalı olabilir. Çok uzun süre aç kalmak sonucu halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya meyil, sinirlilik gibi semptomlar gelişebilir, iş veriminiz düşer. En iyi B vitamini kaynaklarından biri de tavuk etidir ve B vitamini sayesinde hafıza güçlendiği için Ramazan’da tavuk eti tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca uzun açlık süresi mide asit salgınızı da artırarak, hazımsızlık, şişkinlik, ekşime gibi çeşitli sindirim sistemi şikayetlerine neden olabilir. Bu nedenle sahurda emilimleri yavaş olan, kan şekerini yavaş yükselten ve diğer besinlere göre daha fazla tokluk hissi oluşturan süt, peynir, yoğurt, yumurta, tavuk eti gibi besinler tüketilmelidir. Aşırı tuzlu yiyecekler ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca mideyi uyarıcı olan çok acılı baharatlı yemeklerden de uzak durulmalıdır. Tavuk eti hazmı kolaylaştırır. İftarda tavuklu bir ev yemeği yediğinizde mide ve sindirim sorunu yaşamazsınız.

İftarda sağlıklı ama lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Örneğin; tavuk etini derisiz olarak kullanabilirsiniz. Tavukta but/kanat yerine göğüs eti tercih edebilirsiniz. Tavuk etinin nasıl pişirildiği de çok önemlidir. Sağlıklı bir pişirme yöntemi tercih etmelisiniz. Haşlanmış, ızgara ya da fırınlanmış tavuk eti ile hazırlanmış sebze ve fırın yemekleri sindirimi kolaylaştırdığından Ramazan sofraları için idealdir. Acılı ve yoğun soslu tavuk yemekleri Ramazan dışında tercih edilmelidir. Aynı şekilde hamur işi yiyecekler, kızartmalar, baklavalar yerine çorbalar, haşlanmış-ızgara veya fırında pişirilmiş tavuk ve sebze yemekleri tüketebilirsiniz. Tavuk haşlama suyu çok faydalıdır. Haşlama suyunu ziyan etmemek için çorba, pilav hazırlarken ya da tavuk yemeğinin sosunda kullanabilirsiniz.

İftar sofralarınız için tavuk etiyle birbirinden lezzetli, besleyici yemekler hazırlayabilirsiniz.