Sağlıklı Beslenmek İçin Tavuk Şart!

Tavuk eti kırmızı ete göre daha düşük yağ ve daha düşük doymuş yağ içerir. Üstelik bol miktarda tüketilebilecek en önemli protein kaynaklarından biri... 

Izgara, haşlama, fırında, poşet, sote, kızartma... Kısacası her pişirme tekniğine uyan, baharatlarla, sebzelerle mükemmel uyum sağlayabilen tavuk; Sindirimi en kolay besinlerden biri. Dolayısıyla sindrim sorunu olan kişilerin protein ihtiyacını tavuk etinden almaları son derece yararlıdır. Sofralarımızı süsleyen çok yönlü bir besin olmasının yanı sıra protein açısından da zengin. Tavuğun yaklaşık 120 gramı, günlük protein ihtiyacının yüzde 67.6'sını karşılıyor. Derisiz tavuk eti ise kolesterolü yüksek olanlar ve kalp-damar hastaları için tüketimi tavsiye edilen en ideal et türü. 

Tavuk eti hayvansal protein kaynağı olmasının yanında, içerdiği bazı mineraller yönünden de sağlıklı beslenme için çok önemli bir gıda maddesidir. Tavuk etinde sodyum içeriği de çok düşüktür. Bu sebeple, tansiyon hastaları için önemli olan düşük sodyumlu diyetlere son derece uygun bir besin kaynağı olup Vitamin B2 (riboflavin), Vitamin B3(niasin), vitamin B6(pyridoxin) ve vitamin B12(cobalamin) bakımından da oldukça zengindir.


Uzmanlar, tavuk etinin farklı vitaminlere sahip olduğunu belirtiyor ve içerdiği protein, vitamin ve mineral gibi besin öğelerinin beslenmede büyük önem taşıdığını iletiyor. Beyaz et; biyolojik değeri yüksek, iyi kalite protein kaynağıdır. A ve özellikle B grubu vitaminleri ile demir, çinko, fosfor ve magnezyum mineralleri bakımından da zengindir.

Tavuk, biyolojik değeri bakımından yumurta proteinlerinden sonra gelen en değerli et proteini özelliğine sahiptir.
Tavukta bulunan proteinler; hücre ve dokuların oluşmasını, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücut dokularının yenilenmesinde rol oynar, çocukların beyin gelişiminde çok önemli bir görev görür.
Tavuk eti, sağlıklı ve dengeli beslenme, zihinsel ve bedensel gelişim için tüketilmesi gereken hayvansal proteindir.
Tavuk eti, bitkisel orijinli gıdalardan biyo yararlılığı yüksek çinko ve demir içerir.
Tavuk eti proteinleri, insan beslenmelerinde önemli olan ve gerekli olan amino asitleri yeterli ve dengeli miktarda barındırır.
Tavuk eti yağsız, proteince zengin ve kısa lifli oluşu nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay bir gıdadır.
Günümüzde ölüm nedenlerin başarında gelen koroner kalp hastalıklarından korunmanın en önemli yolu doymuş yağ asitlerince zengin yağların tüketiminden kaçınmaktadır. Tavuk etinde doymamış yağ asitleri oranı kırmızı ete göre daha yüksek olduğundan, tavuk etinden zengin beslenme düzeninde kolesterol seviyesinin çok düşük olduğu ve ateroskleroz (damar sertliği) riskini minimuma azaldığı saptanmıştır.

Sağlıklı Yemek Tabağı

Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Harvard Tıp Okulu’nun ortaklaşa hazırladığı Sağlıklı Yemek Tabağında, tavuk eti sağlıklı protein kaynağı olarak tanımlanmaktadır.


Bu kapsamda hazırlanmış olan şekillerde de göreceğiniz gibi; Sağlıklı Yemek Tabağında; Tavuk eti, balık, fasulye, sert kabuklu meyvelerden (fındık, ceviz vb) tüketin ve kırmızı eti sınırlayın şeklinde ifadeler yer alıyor.