Sağlıklı Tavuk Göğsü Nasıl Pişirilir?

Tavuk göğsü hem yağsız olduğu için çok sağlıklıdır hem de mükemmel bir protein kaynağıdır. Çeşitli şekillerde pişirilebilir ancak en sağlıklı tavuk göğsü nasıl pişirilir hadi birlikte bakalım...

Tavuk göğsünü hemen hemen her yemekte kullanıyoruz. Hem yağsız bir protein kaynağı, hem çok sağlıklı hem de uygun fiyatlı olduğu için kırmızı ete oranla mutfağımızda tavuk etine daha çok yer veriyoruz. Peki sağlıklı tavuk göğsü nasıl pişirilir?

Tavuk göğsü yağsız olduğu için sağlıklı ama doğru pişirilmediği takdirde kuru ve lezzetsiz bir hale dönüşür. Onu hem yumuşatabilir hem de sağlıklı proteinini kaybetmeden lezzetli hale getirebilirsiniz. Öncelikle tavuk göğsünü satın alırken dolgun olmasına dikkat edin. Eğer göğüs kısmı dolgun değilse bayat olabilir. Pişirmeden önce tavuk etini yıkamayın. Hem sağlık açısından hem pişirme açısından tavuk etini yıkamamak önemli. Tavuk göğüslerinin içinde ya da üzerinde kan varsa pişince koku yapmaması için onları dikkatlice temizlemeliyiz. Bir bıçak yardımıyla üzerindeki tüm kalıntıları kolayca temizleyebiliriz. Ya da havlu peçete yardımıyla da kanlarından kurtulabiliriz.

Tavuk göğsü pişirmenin en sağlıklı yolları ızgara, haşlama ve fırınlamadır. Ancak sağlıklı olması için, krema gibi sağlıksız soslar eklemeden pişirmeniz gerekir. “Böyle kuru ve tatsız olmaz mı” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak inanın doğru pişirildiğinde ızgara tavuk göğsü çok lezzetli oluyor.

Eğer haşlayacaksak; Tavuk göğsünü yüksek ateşte değil kısık ateşte haşlamalıyız. Böylece birden haşlanıp proteinini kaybetmeyecek ve her yeri eşit şekilde pişecektir. Ayrıca haşlarken oluşan köpükleri de ara ara temizlemelisiniz.

Eğer ızgara yapacaksak; Kurumaması için pişireceğiniz tavaya yağ damlatabilirsiniz. Asla yoğun bir yağ içerisinde kızartmayın. Böylece tavuk göğsü sağlıklı olmayacaktır. Yüksek ısıda tavuk eti pişirmeyi denemeyin. Yüksek ısı tavuğun dış yüzeyini hızlı bir şekilde pişirip kurumasına ve üstelik iç kısmının da çiğ kalmasına sebep olacaktır. Tavanın cinsinin tavuğun pişmesi üzerindeki etkisi büyük. Isıyı doğru dağıtan malzemeden yapılmış bir tava, pişen eti dengeli ısıya maruz bırakacağında içi pişene kadar dışının yanmasını önler. Bu sebeple ya döküm ya da tabanı kalın tavalardan seçmelisiniz. Tavuk göğsünü tavaya koymadan önce tavanın iyice ısınmış olması içindeki suyu kaybetmemesi açısından çok önemli. Pişirme sırasında tava ısındı diye ocağın altını kısmayın. Ya koyduğunuz yüksek ateşte ya da orta ateşte tavuk etini çevirerek pişirmelisiniz. Tavanızın boyutundan fazla tavuk göğsü pişirmeyin. Tavayı istiflemeyin. Bu şekilde tavanın ısısını düşürür ve tavuğun içindeki suyu salmasına neden olursunuz. Böylece sağlıklı proteinini kaybedecek ve kuruyacaktır.

Fırında yapacaksak; Tavuğun kendi suyunu kaybetmeden pişirmek gerekir. Tavuk göğüslerini yumuşak ve nemli tutmak için fırına koymadan önce marine edebilirsiniz. Ancak marine işleminde kullanacağınız malzemelerin daha önce de belirttiğimiz gibi sağlıksız olmaması gerekiyor. Örneğin yoğurt ya da sarımsak & soğan ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu tavuğu pişirmenin en sağlıklı ve en kolay yoludur.