Tavuk Bozulur mu?

Tavuk en iyi yağsız protein kaynaklarından biri. Aynı zamanda, diğer etlerden daha ucuz ve daha kolay bulunabildiğinden, en popüler etlerden biri. Peki tavuk bozulur mu?

Tavuk ne kadar besleyici bir ürün olsa da doğru muhafaza edilmediği takdirde bozulabilir. Çünkü tavuk eti hızlı bozulabilen bir yiyecektir. Tavuk etini doğru muhafaza etmek için yazımıza bir göz atın!

Tavuğun bozulduğunu anlamak için öncelikle rengine bakmakta fayda var. Eğer tavuk bozuksa ya da bozulmaya başladıysa rengi pembe olmaz, solmuştur, matlaşmıştır ve grileşmiştir. Eğer rengi solmuş bir tavuk etiniz varsa onu hemen pişirmelisiniz. Çünkü solduktan sonra griye dönerse artık bozulmuş demektir. Eğer farkında olmadan bozuk bir tavuk pişirdiyseniz, pişirme aşamasında bile tavuk mat yani donuk görünecek ve beyazlamayacaktır. Donmuş tavuğun rengi de aynı şekilde pişmiş tavuk rengi gibiyse ya da yağ sarısı ve hafif gri renkteyse bu tavuk bozulmuş demektir. Bu durumda kesinlikle pişirmemeli ve maalesef çöpe atmalısınız.

İkinci olarak kokusuna bakmalısınız. Bozuk tavuk ekşi ve keskin kokar. Eğer hoşunuza gitmeyecek şekilde kokuyorsa tavuk bozuktur. Aynı şekilde pişerken de kötü kokar. Lütfen tüketmeyin. Eğer tadına bakmak isterseniz ve yine ekşi bir tat geliyorsa tavuk bozuktur. Göz önüne alınabilecek bir nokta ise tavuğun nasıl ve ne kadar süredir saklandığıdır. Pişmiş tavuk buzdolabında doğru şekilde saklanırsa 3-4 gün kadar dayanabilir. Tavuk yemeğinizi bundan daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya kaldırabilirsiniz. Dondurucuda pişmiş tavuk 3 ay kadar dayanabilir. Çok uzun süre tutulursa bozulabilir. Dondurulmuş pişmiş tavuğu bir gece önce dondurucudan buzdolabına taşırsanız ertesi güne kadar buzu çözülür ve ısıtılabilir hale gelir.

Üçüncü olarak tavuk üzerinde küf varsa tavuk bozuktur. Yani tavuğun üzerinde siyah veya beyaz tüycükler ya da herhangi bir canlı organizma gelişimi beliriyorsa o tavuk bozuktur.

Dördüncü olarak dokusu farklı ise tavuk bozuktur. Yani dokusu çok fazla kaygan ve yapışıksa bozulmuş demektir. Donmuş tavukta da fazladan bir buz katmanı varsa tavuk bozuktur.