Tavuk But Pişirme Önerileri

Tavuk but biraz yağlı olduğu için şahane yemekler yapılabilir. Çünkü kuruma riski yoktur. Peki tavuk but ile hangi pişirme yöntemleri kullanılır hadi pişirme önerilerine bir bakalım... 


* Tavuğun butları ikiye ayrılır. Kalçalı but; büyük bir parça olur. Eğer sevdiklerinize gösterişli bir tavuk yemeği yapmak isterseniz kalça butu tercih edebilirsiniz. Kocaman bir but haliyle oldukça doyurucu olacaktır. İkincisi ise baget: Baget; butun daha küçük halidir. Bagetle sonsuz tarifler hazırlayabilirsiniz. Küçük küçük olduğu için çocuklar da baget tariflerini çok severler. Aynı zamanda bagetler kasaplar tarafından açılıp pirzola haline getirilir. Bazıları tavuk bonfile de diyor. Tavuk pirzola mangal üstünde tavuk kanatla yarışır. Çok ama çok lezzetlidir. Pirzola halinde ister tavada direkt kızartılır ister yemeklere katılır.

* Kalçalı butta, kalça eti ve baget bulunur. Orta yağlıdır. Fırın yemeklerinde sos ve sebze eşliğinde servis edilebilir.

* Buğulama usulü pişirme yöntemi tavuğun belki de lezzetini en çok aldığınız yöntemdir. Haşlanmış tavuk but yağ bakımından doğal olarak düşüktür ve her zaman daha sulu olur. Arda kalan suyun herhangi bir yemekte kullanılabiliyor olması da güzel bir artıdır. Tavuk buğulama tencerede, fırında hiç su kullanılmadan tavuk etinin kendi suyu ile yapılır.


* Tavuğun mangalda pişirmek için en ideal bölümleri; kanat, but ve pirzola kısmıdır. Mangalda şahane butlar kızartabilirsiniz. * Tavuk sote yapmak için tercih edebileceğiniz tavuğun en güzel kısmı but tarafıdır. Çünkü biraz yağlı olması pişerken kurumasını önler. Şöyle yumuşacık bir tavuk sote yapmak isterseniz but tercih etmelisiniz. Ayrıca butu da kemiksiz tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü zaten biliyorsunuz ki et ya da tavuk sote kemikli etten olmaz.
 Tavuk kalça, tavuk but, tavuk kanat gibi tavuk bölümleri diğer bölümlerine nazaran daha yağlıdır ve pişerken kuru olma gibi sorunlar daha az olur...

* Tavuk butlarını tencereye aldıktan sonra üzerini geçecek kadar su koyup haşlayabilirsiniz. Hem haşlanmış olarak tüketebilir hem de şahane bir tavuk suyu elde edebilirsiniz. Dilerseniz içerisine haşlarken; kuru soğan, defne yaprağı (isteğe göre), havuç, sarımsak (isteğe göre) biberiye ve kereviz sapları da ekleyebilirsiniz. 

* Izgarada but pişiriyorsanız; yağlı bir et olduğu için çok daha kolay pişirebilirsiniz. But pişirirken yoğurtlu tavuk sosu kullanabilir, ya da yoğurdu üzerine sürebilirsiniz. Çünkü yoğurt laktik asit ile proteini parçalayarak tavuğu yumuşatır. Taze otlu tavuk sosu, yoğurtlu ballı tavuk sosu ve baharatlı tavuk sosu gibi soslar da kullanabilirsiniz.

* Fırında tavuk baget, fırında tavuk but yanında patates, fırında soslu tavuk but gibi çeşitli fırın yemekleri yapabilirsiniz.

Tavuk but ile yapabileceğiniz fırın tarifleri için önerilerimize bir göz atın...


Fırında Acılı Tavuk But Tarifi için Tıklayın!

Salça Soslu Tavuk Baget Tarifi için Tıklayın!

Nar Ekşili Fırında Tavuk Butları Tarifi için Tıklayın!