Tavuk But Sevenler için 5 Değişik Pişirme Yöntemi

Bazen misafir sofralarına ağır bir ana yemek olarak bazen de iki kişilik mini sofralara şipşak hazırlayabileceğiniz nefis bir et: Tavuk but! İşte bu efsane lezzeti sevenler için 5 değişik pişirme yöntemi...

Tavuk but, kaval kemiğini içine alan ve derili kemik uyluktan oluşan bir bölümdür. Ortalama 350-500 gram ağırlığa sahip olan tavuk but, kalabalık sofralarda en çok tercih edilen et türlerinden biridir. Tavuk budu her seferinde aynı tariflerde kullanmaktan sıkılanlar için, birbirinden farklı ve lezzetli pişirme yöntemini bir araya getirdik. 

Tavuklu yemeklerde, tavuğun but kısmını tavuk göğsü kadar sık ve severek kullanıyoruz. Göğüs etine göre daha yumuşak ve daha yağlı olması bir çok yemekte tercih edilmesini sağlıyor, oldukça doyurucu ve şahane yemekler yapılabiliyor. Ayrıca haşlama tavuk but ile yapılan yemeklerin suyuna kemiğinin lezzeti geçtiği için de epey besleyici ve sağlıklı yemekler ortaya çıkıyor. Kemikli yapısından dolayı tavuk but haşlaması, yumuşak olduğu için ise fırında tavuk but yemeklerinde bu lezzetli et kullanılır ve yemekleri enfes olur. 

1 – Tavuk but ile çıtır tavuk bagetleri, sebzeli bagetler, fırında soslu baget, patatesli tavuk baget, milföylü bagetler yapılabilir.
2- Tavuk but, haşlama olarak değerlendirilebilecek nefis bir üründür. Tıpkı gerdan haşlama yapar gibi terbiyeli but haşlama yapabilirsiniz. Haşlama içerisine dilerseniz çeşitli sebzeler kullanabilir dilerseniz sadece but haşlama yapabilirsiniz.
3- Kavurmalarda ya da sotelerde tıpkı pirzola gibi yağlı olduğu için tavuk but kullanabilirsiniz. 
4- Çorbalarda da tavuk but kullanabilirsiniz. Sadece tavuk göğüs ile çorba olacak değil ya! Tavuk butu ister bütün olarak (misafirler için bütün kullanılması şahane bir görüntü oluşturuyor) ister didikleyerek tercih edebilirsiniz. Örneğin arabaşı çorbasında mutlaka denemelisiniz.
5- Elbette ki olmazsa olmaz mangal üzerinde; ister bütün, ister şiş olarak kullanarak köz tadında lezzetler yaratabilirsiniz.

Yanına ne yapılır? diye düşünenlere verilecek çokça cevap arasında akla ilk geleni dumanı üstünde tüten şehriyeli pirinç pilavı olabilir. Mevsim yeşilliklerinden bol bir salata, süzme yoğurttan hazırlanmış nefis bir meze ve daha birçok lezzet tavuk but tarifleriyle iyi gider.