Tavuk Ciğeri Pişirme Önerileri

Tavuk ciğeri hem çok lezzetli hem de fiyatı da en makul ciğer çeşidi. Peki nasıl pişirilir? Püf noktaları nelerdir? İşte merak edilen ciğer pişirme önerileri...

Geleneksel mutfağın sevilen yiyeceklerinden olan ciğer artık el yakıyor. Neredeyse alamaz hale geliyoruz. İşte bu noktada tavuk ciğeri imdadımıza yetişiyor. Hem pişirmesi kolay hem gerçekten çok lezzetli hem de oldukça faydalı. Tavuk ciğeri, büyük baş hayvanlarının etinden daha fazla protein ve minerallere sahip. Özellikle çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Vitamin, mineral ve proteinler ciğerde enzimlenerek depolanır. Dolayısıyla birçok gıdadan daha zengin besin değerlerine sahiptir. A vitamini, C vitamini, D vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, kalsiyum, protein, fosfor ve demir içerdiğinden az yenilse dahi diğer besinlerden daha faydalıdır. Yani uygun fiyata vücudun ihtiyacı olan besinleri doğal yollarla alabiliyoruz. Bu kadar faydası olan tavuk ciğerini doğru pişirip besin değerlerini öldürmemek de gerekir elbette. Çok pişirildiğinde besin değerlerini kaybeden tavuk ciğerini hazırlarken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

İşte tavuk ciğeri pişirme yöntemleri ve teknikleri hakkında merak edilen tüm detaylar ve öneriler...

Her yerden temin edebileceğimiz tavuk ciğerinin, pişirme aşaması oldukça kolay ve kısa. Ancak tavuk ciğerini hazırlamak biraz özen istiyor. Eğer zamanınız kısıtlıysa tavuk ciğeri pişirebilirsiniz ama dediğimiz gibi özen göstermeniz gerekiyor. Bazı küçük ipuçları sayesinde de yumuşak, lezzetli ciğer pişirmek mümkün. Ciğer pişirmeye başlamadan, bu detayları incelemenizde fayda var.

Öncelikle tavuk ciğeri için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temizlenmesi. Ciğerler iyi temizlenmediği takdirde içerisinde bulunan pıhtılaşmış kan yemeğe karışabilir, bu da hazırlayacağınız yemeğe (kavurmaya ya da haşlamaya) acı bir tat verebilir. Peki, tavuk ciğeri nasıl temizlenir?

TAVUK CİĞERİ TEMİZLEME

Dilerseniz ciğeri akan suda yıkayabilirsiniz. Ya da daha iyi temizlenmesini istiyorsanız, derin bir kaba su doldurarak ciğerleri içerisine alın. Bu işlem ciğerlerin kanının akmasını sağlayacaktır. Ardından damarlı bölgeleri bıçak yardımı ile ciğerden ayırın. Koyu siyah olan bölgelerde pıhtılaşmış kan olabilir bu nedenle her ciğer parçasını dikkatlice gözden geçirerek temizlemelisiniz. Eğer koyu siyah bir bölge görürseniz burayı bıçak yardımı ile yarıp içerisindeki pıhtılaşmış kanı dışarı çıkartmalısınız ki güzelce temizlensin. Temizlediğiniz ciğerleri aynı kaba geri koymayın. Yeniden başka bir kaba su koyarak yeni suyun içerisine almalısınız ya da kaba almadan direkt akan suyun altında da yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra süzgeç yardımıyla güzelce süzdürün.

MİKTAR

6 kişilik bir yemek için 1 kilo tavuk ciğeri yeterli olacaktır. Kişi sayısına göre malzeme miktarını ayarlayabilirsiniz. Örneğin; 6 kişilik bir aile için 1 kilo tavuk ciğeri, 9 kişilik bir aile için yaklaşık 1.5 kilo tavuk ciğeri kullanabilirsiniz. Ya da 3 kişilik bir aile için yarım kilo tavuk ciğeri yeterli olacaktır.

HAZIRLAMA

Çok fazla ısı ve işlemden geçmemesi en doğrusudur. Pişirirken renginin çok kararmamasına dikkat edilmelidir. Kızartırken dahi asıl rengini kaybetmemesi gerekir. Tavuk ciğeri pişirirken, ciğerin kurumaması da önemli bir detaydır. Bunu sağlamak için ciğerin pişirme öncesinde marine edilmesi doğru olacaktır. Marine için saf zeytinyağı kullanabilir içerisine dilediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Özellikle kekik, kimyon, pul biber konulabilir. Hazırlanan sosta tavuk ciğerlerini yaklaşık 1 saat kadar bekletmek yeterli olur. (Vaktiniz varsa 2 saat de bekletebilirsiniz)

PİŞİRME

* Marine ettiğiniz tavuk ciğerlerini tercihe göre doğranmış soğan, sarımsak ve yeşil biberlerle birlikte kavurabilirsiniz. İçerisine salça ya da domates ilave ederek sote de yapabilirsiniz. Maydanoz yapraklarıyla da servis edebilirsiniz. Ya da marine edilmiş tavuk ciğerini direkt kızartabilirsiniz de. Eğer marine etmezseniz kızartırken bulyon da ekleyebilirsiniz.

* Bir diğer yöntem, eğer marine etmeden sote ya da kavurma yapacaksanız; ciğerlerin üzerine çıkana kadar su ve biraz yağ ilave edebilirsiniz. Lezzet vermesi için pişirme suyuna tane karabiber ve tuz ekleyebilirsiniz. Suyunu çekince kısık ateşte kavurabilirsiniz.

* Fırında pişirmek istiyorsanız ki bu en sağlıklı en vitaminli yöntemdir; ciğerleri temizledikten sonra haşlamadan çiğ şekilde sebzelerle birlikte fırına verebilirsiniz.

* Bir diğer yöntem de; ciğerlerin üzerine çıkana kadar su ilave edip, pişirme suyuna tane karabiber ve tuz ekleyerek haşlamak ve süzdükten sonra kısık ateşte kavurmaktır.

PİŞİRME SÜRESİ

Ciğeri çok uzun süre pişirmek sertleşmesine neden olur. Kavuracaksanız 10-15 dakika, soteleyecekseniz 20-25 dakika, fırında pişirecekseniz cam bir fırın kabında önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 45 dakika ciğeri pişirmek için yeterlidir. Hangi şekilde pişirirseniz pişirin, ciğeri tavaya koyarsanız kapağını kapatıp 10 dakika boyunca kesinlikle açmayın.

Türk mutfağının lezzetli yemekleri arasında yer alan, ekonomik ve pratik tavuk ciğerini hala denemediyseniz mutlaka deneyin!