Tavuk Ciğerinin Faydaları

İnsan sağlığına birçok faydası bulunan tavuk ciğeri aynı zamanda ekonomik. Üstelik bazı hastalıkları önlemede yardımcı. İşte müthiş besin tavuk ciğerinin inanılmaz faydaları...

Tavuk ciğeri o kadar çok protein, vitamin ve minareller içeriyor ki ekonomik yolla vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri doğal yollarla almamızı sağlıyor. Üstelik pahalı kırmızı etten çok daha uygun fiyatlı olduğu için de her evde pişebiliyor. Bilhassa tavuk ciğeri diğer büyükbaş veya küçükbaş hayvanların ciğerlerinden daha ekonomik ve daha az yağlıdır. Kırmızı ette protein, ciğerde ise hem protein, hem  vitamin bulunur.  Akciğerler vitaminlerin, proteinlerin ve birçok minerallin depolandığı yerdir. Tavuk ciğeri tükettiğimizde bu vitaminleri dengeli bir şekilde vücudumuza almış oluyoruz. Vitamin ve mineral zengini olarak ön plana çıkan tavuk ciğeri, diğer hayvansal gıdalara göre çok daha önemli değerlere sahiptir.

İşte evde kolayca pişirebileceğimiz, ekonomik ama müthiş besin tavuk ciğerinin inanılmaz faydaları:

* Kan yapıcı özelliği sayesinde kan değerlerini yükseltir.
* Cilt sağlığına iyi gelir.
* Tavuk ciğerinde fosfor, nispeten şeker ve aminoasit de bulunur.
* Tavuk ciğerinde folik asit de bolca bulunur. Folik asitin beyne faydası olan bir vitamindir. İnsanın algılama, kavrama gibi zekayı güçlendirici etkisi vardır. Özellikle çocukların ve hamile kadınları folik asit ihtiyacını karşılaması açısından tüketimi tavsiye edilir. Çocukların beyin ve vücut gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda güçlü bir bünye oluşturmaktadır. 
* B12 vitamini yönünden de zengin bir besindir. Balık yemiyorsanız bu noktada mutlaka tavuk ciğeri tüketmelisiniz.
* A vitamini, demir, çinko ve potasyum bulunur.
* İçerdiği zengin besin kaynakları ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Kolesterolü dengeler ve bu konudaki sağlığı korur.

* İçerisinde yüksek oranda protein bulunduğu için tok tutma imkanı verir.
* Her gün ihtiyaç duyulan kolesterol sağlıklı bir şekilde tavuk ciğerinden alınabilir. 


Tavuk Ciğeri Hangi Hastalıkları Önler?Tavuk ciğeri yapısında bulunan lifler ve yüksek kas miktarı ile tavuğun en yararlı organlarından biridir. Özellikle pek çok farklı hastalığın önüne geçme imkanı sağlayan tavuk ciğerinin, naşta protein olmak üzere pek çok farklı vitamin ve mineral ile beraber B12 ya da folik asit gibi önemli kaynaklara sahip olduğundan bahsettik. İşte bu doğrultuda da bazı hastalıkların önüne geçmeye imkan sağlıyor. Peki hangi hastalıklar?- Karaciğerde meydana gelecek hastalıkları önler.

- Sağladığı antioksidan ile beraber bakteri ve virüs gibi birçok önemli dış zararlıya karşı koruma sağlar. Vücudu toksinlerden arındırır.

- Kanser önleyicidir ve kanser hücrelerinin yayılımını engelleyerek onlarla savaşır.

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek bakteri ya da virüslerin oluşturacağı hastalıkları önler.

- Anemi hastalığına karşı korur, önleyici bir etki oluşturur.

- Tiroid fonksiyon bozukluğunun bazı türlerinin önlenmesine yardımcı olur.
 
Tavuk ciğerin besin değerleri nelerdir?

Karbonhidrat 6.05

Protein 20.79

Yağ 4.26

Lif 0

Kolesterol 537

Sodyum 82

Potasyum 242

Kalsiyum 17

Vitamin A 15173

Vitamin C 22.01

Demir 9.19

ÖNEMLİ

* Tavuk ciğerinde kolesterol miktarı yüksektir. Bu sebeple dikkatli ve ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kalp ve kalp damar hastalığı olan kişilerin bu tarz sakatat tüketiminden uzak durmaları ve tüketmemesi gerekmektedir. Yağlı ve yüksek kolesterol içerdiği için hastalığı daha da tetikleyebilir.
* Bir porsiyon pişmiş tavuk ciğerinde 147 kilo kalori bulunur. Her yaş grubundan kişilerin haftada bir 1 porsiyon kadar yemesi önerilen tavuk ciğeri tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca besin değerlerini kaybetmemesi için çok kızartılmamalıdır. Sağlıklı ve doktorların tavsiye ettiği ciğer pişirme şekli ise, fırında pişirme yöntemidir. Fırınlandığında besin değerini kaybetmeden vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaktadır.