Tavuk Confit (confi) Nedir? Nasıl Yapılır?

Profesyonel ve gurme mutfaklarda sıklıkla kullanılan confit yöntemi tavuk için uygulanır mı? Peki confit nedir nasıl yapılır? Hadi birlikte bakalım...

Pek çok mutfak terimi gibi konfit de dilimize Fransızcadan girmiştir. Fransızca da confit ''koruma'' anlamına gelmektedir. En eski ve sonucu en lezzetli pişirme tekniklerinden birisi olan konfit, özellikle profesyonel ve gurme mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Confit pişirme yöntemi olarak kullanılsa da temelinde koruma, saklama yöntemidir. Malzemeler tuzlanarak yağ içerisinde düşük ısıda yavaş yavaş pişirilir. Pişirme terimi olarak confit, yiyeceklerin derin kızartmanın aksine gres, yağ veya şeker suyunda daha düşük bir sıcaklıkta pişirildiğini açıklar.


Genellikle ördek confit yaygın olsa da confit sebzelere ve tavuklara da yapılmaktadır. Özellikle de but, kol, bacak gibi sert kasların yani pişmesi uzun zaman alan yiyecekleri pişirirken konfi tekniği kullanılır. Confit yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağın kızgın olmamasıdır. Isı iyi ayarlanmalıdır. Yüksek ısıda yağ kızacaktır ve içerisindeki tavuk eti kızaracaktır. Confit yaparken üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Fırında, ocakta ve su içerisinde. Confi, yemeğin kendi yağında ve içindeki yağla muhafaza edilerek uzun süre pişirilmesidir. Şayet tavuk yüksek ateşte pişirilirse yiyecek kızartmaya dönecektir. Bu da, konfit tekniğine uymayan bir durumdur. Değişik aromalar vermek açısından, yağın içerisine birkaç diş sarımsak, taze kekik, portakal kabuğu gibi lezzetler de ilave edilebilir.

Çok eski zamanlardan beri uygulanan bu tekniğin ortaya çıkış amacı, gıdaların bozulmadan uzun süre saklanabilmesini sağlamaktır. Bu sebeple konfit tekniği ile pişirilen yiyecekler günlerce bozulmadan saklanabilir. Özellikle et pişirme söz konusu olduğunda konfit tekniğinden söz etmemek olmaz. Kendi yağıyla uzun süre boyunca kısık ateşte pişen etler, çok daha güzel bir lezzet alırken aynı zamanda uzun süre de saklanabilir. Kendi yağıyla birlikte pişen etlerin etrafını yağ tabakası kaplayacağı için etin havayla teması kesilir ve böylece etler çok daha uzun süre bozulmadan kalabilir.

Tavuk Confit Nasıl Yapılır?

Tencere ya da fırın kabının içerisine tavuk butları, biberiye, sarımsak, karabiber ve kekik yerleştirilir. Tavukların üzeri kapatılacak şekilde zeytinyağı ya da klarifiye tereyağı koyulur. 40-50 derecede fırında ya da ısı kontrollü olarak tencerede pişirilir. Farklı Pişirme Tekniklerine göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!