Tavuk Derisinden Çıtır Nasıl Yapılır?

Seçeceğiniz taze otlar ve seçeceğiniz soslar ile tavuk derisinden şahane çıtırlar yapabilirsiniz. Peki tavuk derisinden çıtır nasıl yapılır? Nerelerde kullanılır? Hadi birlikte bakalım... 

Son zamanlarda televizyon programlarında sıkça gördüğümüz çıtır derinin nasıl yapıldığı şimdilerde merak konusu! Sadece profesyonel mutfaklarda mı yapılabilir yoksa evde kendi mutfağımızda da yapabilir miyiz? Hem çok lezzetli hem de çok kullanışlı tavuk derisinden çıtır nasıl yapılır? Hadi birlikte bakalım... 

İlk tarif: Öncelikle fırını önceden ısıtmanız ve en yüksek dereceye getirmeniz gerekiyor. Tavuk derisi, özellikle bu tarifin gerektirdiği gibi uyluk kullanıyorsanız, tavuktan tek parça halinde kolayca ayrılır. Deri ve et arasında parmağınızı sıkıştırırsanız, deriyi kolayca çıkarmak için gevşetmenize yardımcı olur. Ancak sert kısımları çıkarabilmek için keskin bir soyma bıçağı kullanabilirsiniz..

Tavuk derisini ayırdıktan sonra cips boyutunda kesin ve yapışmaz bir fırın tepsisine yerleştirin. Ancak üst üste gelmeyecek şekilde mümkün olduğunca aralıklı şekilde yerleştirmeniz önemli, bu noktayı atlamayın. Yerleştirdiğiniz tavuk derilerinin üzerlerine biraz soğan tozu serpin. Ardından eğer kullanmak istiyorsanız (bizim tercihimiz ot kullanmanızdan yana) her birinin üzerine taze otlar ( ya da ayrı bir taze adaçayı yaprağı) serpin. Bu şekilde 20 dakika pişirin. Tavuk derisinin rengi değişirken cızırtıları duyabilirsiniz.

İkinci tarif: İlk tarifte olduğu gibi tavuk derisini cips boyutunda kesin. Daha sonra fırın tepsisine değil bu sefer tava üzerine üst üste gelmeyecek şekilde mümkün olduğunca aralıklı şekilde yerleştirin. Üzerine bir tava daha koyun ki kabarmasın düz kalsınlar. Bu şekilde fırına verin ve  20 dakika pişirin. Pişirdikten sonra tavaları çıkarın ve üst tavayı çıkarmadan önce derileri birkaç dakika soğumaya bırakın. Yapışmaz bir tava kullanmıyorsanız, piştikten sonra 15 dakika bekleyin. Soğuduklarında tava yüzeyinden spatula yardımla kolayca çıkarabilirsiniz. Derileri tabakadan dikkatlice çıkarın. (kırılgan olacaklar) Çıkardıktan sonra kağıt havluya alarak kaya tuzu ve taze öğütülmüş karabiber ile baharatlayın.

İki şekilde de hazıladığınız kaplamaları fırınlanmış patatesler için kullanabilirsiniz. Cips, kraker veya sandviç dolgusu olarak kullanabilirsiniz. Ya da çorbalara ve salatalara ilave edebilirsiniz. Dilerseniz ufalayarak garnitür olarak da kullanabilirsiniz. Arta kalanları sıkıca kapatılmış bir kapta kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Deriler fırından çıkıp baharat için hazır olduktan sonra, en sevdiğiniz şeyi kullanarak yaratıcı olabilirsiniz. Taze veya kurutulmuş otlar, kimyon ve kırmızı biber gibi baharatlar, beş baharat tozu (hani şu aktarlarda satılan karışımlardan, bazıları çemen der) ve susam tohumu gibi Asya elementleri, ya da barbekü sosu ile de çıtır deriler hazırlayabilirsiniz. 

Püf noktaları:* Mümkün olan en fazla yağın çıkmasını sağlamak için, kaplamaları mümkün olduğunca ince bir şekilde fırın tepsisine yayın. Bu işlem hem gevrek hem de daha az yağlı bir ürün olmasını sağlayacaktır.


* Derileri aynı boyutta iki yapışmaz tava arasına yerleştirmek, kıvrılmalarını ve düzensiz pişmelerini önler. 
*vDilerseniz tavuk derisi piştikten sonra onun yağında patates fırınlayabilirsiniz. Tavuk yağında patates kesinlikle çok lezzetli olur.