Tavuk Derisinden Sağlık Fışkırıyor!

Tavuk derisi o kadar lezzetli ki sevmeyen yoktur. Ancak yağlı olduğu için insanlar tavuk derisinin zararlı olduğunu düşünürler. Oysa tavuk derisinden sağlık fışkırıyor!

Tavuk derisinin zararlı olduğuna inanılıyor. Ancak bilim ise tavuk derisinin %55 kalp-dostu doymamış yaş olduğunu söylüyor. Dolayısıyla tavuk derisi oldukça sağlıklı bir besin. Harvard Public Health Okuluna göre tavuk derisinin yağ içerdiği doğrudur, ancak tavuk derisindeki yağ, kötü yağlara (doymuş yağlara) göre iyi yağ türlerinde (doymamış yağlar) daha fazla bulunur. ABD Tarım Bakanlığı, 1 ons tavuk derisinin yaklaşık 3 gram doymuş yağ içerdiğini ve 8 gram doymamış yağ içerdiğini bile bildirmektedir. Bu da tavuk derisinin kalbinizin sağlığını tehlikeye atamayacağı anlamına gelir (ölçülü olarak yenirse). Bunun nedeni, tavuk derisindeki doymamış yağların daha fazla içeriğinin kalp sağlığınızı artırabilmesidir. Ek olarak, doymamış yağlar ayrıca kan basıncının ve kolesterol seviyelerinin düşmesine de yardımcı olabilir. Tavuk derisi bir yağ bariyeri olabilir, böylece etin içine aşırı emilmez, böylece tavuğun nemi korunur. Bu da kesinlikle tavuk yemeklerinizi daha lezzetli hale getirir. Tavuk derisinin tadı çoktan lezzetli olduğundan, fazladan tuz eklemeniz gerekmez. Fazla tuz kullanmamak ise kalp sağlığınız için çok önemlidir.

Ancak şunu hatırlatmak da fayda var. Herşeyin fazlası zarar biliyorsunuz. Nasıl ki fazla ıhlamur çayı bile tansiyon düşürüp bayılmanıza sebep olabiliryorsa büyük miktarlarda tavuk derisi tüketmek de sağlığınız için iyi değil. Şöyle ki; tavuk derisi ne kadar kötü yağdan daha iyi yağ içeriyorsa da, fazla tüketildiği takdirde vücudunuza aşırı kalori ekleyebilir.* Çok kuru tavuk derisi pişirmek, tavuk derisinde bulunan besin değerini ortadan kaldırabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilir. Tavuk derisinin tadını çıkarmanın en iyi yolu, hafifçe çıtır çıtır veya çorba ile kaynatmaktır.
* Tavuk derisini unu ile kaplamak daha fazla yağ emilmesini sağlar. Böylece, bu tavuk derisinde yağ ve kalori içeriğini artırabilir.
* Kızartma yaptıktan sonra fazla yağını havlu peçete yardımıyla alırsanız, derisindeki fazla yağı yok edersiniz. Bu nedenle, kızarmış tavuk derisindeki yağ içeriği daha düşük olabilir.

Sonuç: Tavuk derisi kalp dostu doymamış yağ içerir ve kararında tüketildiğinde oldukça faydalıdır.