Tavuk Eti Meme Kanseri Riskini Düşürebilir!

Karbonhidrat ve sağlıksız yağların olmaması nedeniyle zaten tavuk eti tercih ediyoruz. Peki yapılan araştırmalara göre tavuk etinin meme kanserini riskini de düşürdüğünü biliyor musunuz?

Sağlık düşkünleri, özellikle kilo vermek isteyenler tarafından en çok tercih edilen tavuk eti doymuş yağ içermiyor. ABD'de Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsünden bilim adamlarının yaptığı araştırma ise kırmızı etin, invaziv (yayılma potansiyeli olan) meme kanseri riskini artırdığını öte yandan tavuk, hindi ve ördek etinin bu riski azalttığını ortaya koydu.

Daha önce de 2014’te Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir çalışmada erken yetişkinlik döneminde yüksek kırmızı et tüketimiyle kanser riski artışı arasında bağlantı bulunmuştu. Yazarlar, “Erken yetişkinlik döneminde daha fazla kırmızı et tüketmek kanser riski artışında bir etken olabilir. Ve kırmızı et yerine baklagillerden, kümes hayvanlarından, kuruyemiş ve balıktan oluşan birleşim meme kanseri riskini azaltabilir” demişti.

Aslında kırmızı et tüketimi, kanser riski artışıyla ilk kez ilişkilendirilmiyor. Çünkü benzer şekilde 2019’da Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma; sosis, jambon gibi işlenmiş etlerin haftada sadece 4 kez tüketilmesinin bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını öne sürmüştü.

Şimdi yapılan çalışmalarda ise kırmızı et yerine kümes hayvanlarını tüketmenin kadınların meme kanserine yakalanma riskini ciddi biçimde azalttığına yönelik yeni bir çalışma yayımlandı. Çalışma ekibinin lideri Dr. Dale P. Sandler, kümes hayvanları etini tüketmenin meme kanseri riskini azalttığını öne sürdü.

Araştırma çerçevesinde 42 bin 12 kadının yaklaşık 7 yıl boyunca et pişirme yöntemleri ile hangi eti ne kadar tükettikleri incelendi ve süreç içinde bin 536 kadına meme kanseri teşhisi koyuldu. Kırmızı et tüketimi en üst seviyedeki kadınların, en alttakilerle karşılaştırıldığında meme kanserine yakalanma olasılığının yüzde 23 arttığı gözlemlendi. Meme kanseri riskinin yüzde 15 düştüğü belirlendi. Öte yandan kümes hayvanları etini en çok tüketen kadınlarda, en az tüketenlerle kıyaslandığında meme kanseri riskinin yüzde 15 düştüğü tespit edildi. Fiziksel aktivite, obezite ve alkol tüketiminin sonuçları değiştirmediğine dikkati çekilirken, etin pişirilme yöntemiyle meme kanseri arasında herhangi bağlantı gözlenmedi.

Sonuç olarak; ABD’nin Ulusal Çevresel Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacılar daha fazla kırmızı et yemenin kötü huylu meme kanserine yakalanma riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Tavuk, hindi ve ördek gibi kümes hayvanları tüketmekse kanser riskinin azalmasıyla bağlantılı. International Journal of Cancer bilimsel yayınında yer verilen çalışmayı yöneten Dr. Dale Sandler, “Kırmızı et zaten muhtemel bir kanserojen diye tanımlanırdı. Çalışmamız kırmızı et tüketiminin meme kanseri riskinin artmasıyla, kümes hayvanlarının da riskin azalmasıyla ilişkilendirilmesine dair bir kanıt daha ekledi” dedi.

Peki Tavuk Eti Neden Bu Kadar Faydalı ve Sağlıklı? Hadi birlikte bakalım...