Tavuk Eti Neden Çok Seviliyor?


Tüm dünyada ve ülkemizde oldukça sık tercih edilen tavuk eti, en çok tüketilen hayvansal protein kaynaklarının başında geliyor. Peki tavuk eti neden çok seviliyor?

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ve Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) “Tarımsal Görünüm 2020” raporu kapsamında 2020 yılında dünyada 325 milyon ton et üretildiği açıklandı. Raporda toplam üretimin %40,6’sı olan 132 milyon ton kanatlı eti ise dünyada en çok tüketilen et türü olarak karşımıza çıkıyor. OECD ve FAO’nun projeksiyon çalışmaları kapsamında özellikle tavuk eti önümüzdeki yıllarda da birinci sırayı koruyacak görünüyor.

Vücudumuz tavuk etini seviyor çünkü, tavuk eti;

* Düşük kolesterollü olduğu için "damar sertliği" riskini azaltır. Çünkü, tavuk etindeki doymamış yağ oranı, kırmızı ete göre daha yüksektir.
* İhtiyaç duyduğu yüksek kalitede, değerli bir protein kaynağıdır. Her yaşta sağlıklı bireyler için günlük diyetlerinde ihtiyaç duyulan yüksek kalitede, kolay sindirilebilen bir protein kaynağıdır.
* Kalp damar hastalıklarını önleyici etki gösterir.
* Sodyum içeriği oldukça düşük olan tavuk eti, tansiyon hastaları için en uygun protein kaynağıdır.
* Tavuk suyu, gevşeme minerali olarak bilinen magnezyum içerir. Magnezyum da kasları gevşetir. Bu da iyi ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar. 
* Kas oluşumunu ve kasın onarılmasını sağlar, kemiklerimizi güçlendirir. Dolayısıyla büyüme ve gelişme dönemi ile sporcular için vazgeçilemez bir protein kaynağıdır.
* Tavuk eti, bitkisel orijinli gıdalardan biyo yararlılığı yüksek çinko ve demir içerir.
* Muhteşem bir B vitamini kaynağı olan tavuk suyu, göz sağlığını gözetip, görüşünüzü keskinleştiriyor. Katarakt başta olmak üzere göz rahatsızlıklarına yakalanmanıza önemli ölçüde engel oluyor.
* Derisiz ve yağsız göğüs eti, yüksek protein içeriği ve düşük yağ değeri sayesinde sağlıklı kilo verdirir, diyet sırasında kas kaybını önler ve kan şekerimizi kontrol eder.
* Tavuk etinin liflerinin kısa olması ise sindirim sorununu engeller. Çünkü sindirimi kolaydır. Bu nedenle astrit, ülser, spastik kolon hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu aşmayı hedefleyen diyetlerde yer alır.
* Anne adayı hamilelerle emziren kadınlar için olduğu kadar diyetetik hastane mutfaklarının da vazgeçilmez bir temel gıdasıdır.
* Tavuk eti, sebzelerle birlikte tüketildiğinde (C vitamini) anemiyi (kansızlık) önler.
* Kırmızı etin aksine tavuk ya da balık etinin kanser ve diğer hastalıklarla ilişkisi olmadığı belirlenmiştir. Çünkü eavuk etinde bolca bulunan selenyum, tiroid fonksiyonlarını düzenler, cilt kırışıklıklarını engeller, saçları parlaklaştırır ve kanseri engellemeye yardımcı olur.

Minumum hastalık riski, maksimum iyi sağlık hedeflenen optimal beslenme önerilerinde de önemli bir yeri olan tavuk eti; vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlar.
* Tavuk eti tüketmenin kadınların meme kanserine yakalanma riskini ciddi biçimde azalttığına yönelik yeni bir çalışma yayımlandı. Çalışma ekibinin lideri Dr. Dale P. Sandler, kümes hayvanları etini tüketmenin meme kanseri riskini azalttığını öne sürdü.
* Tavuk derisi kalp dostu doymamış yağ içerir ve kararında tüketildiğinde oldukça faydalıdır.

Beynimiz tavuk etini seviyor çünkü;

* Her yaşta beynimizin gelişimini, kavrama yeteneğini ve  sinir sistemi fonksiyonlarını destekleyen B12, B2, B6, gibi vitaminler açısından da oldukça zengindir.
* Triptofan adı verilen amino asid içeriği yüksektir. Böylece beynimizdeki serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olur; iyi hissederiz ve moralimiz yükselir.
* Gezegenimiz tavuk etini seviyor çünkü;
* Tavuk eti üretim sektörü, dünya su ve yem kaynaklarını en ekonomik, en verimli kullanan ve çevreyi en az kirleten sektördür. Tavuk eti, daha önce olmadığı kadar çevreci yaklaşımla üretilir.

Tavuk eti üretimi 50 yıl öncesine göre değerlendirildiğinde sektörün çevre ayak izi bugün yüzde 50 oranında azalmıştır.Üretimde;

• % 75 daha az kaynak kullanılır.

• % 72 daha az üretim alanına ihtiyaç vardır.

• % 58 daha az su tüketilir.

• % 39 daha az fosil yakıt gerekir.

Tavuk etinden sağlık fışkırmasının haricinde seviyoruz çünkü;
7’den 70’e herkesin sevdiği bir lezzet, kolay ve pratik hazırlanıyor. Üstelik ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir protein kaynağı. 


Kaynakça: sagliklitavuk.org