Tavuk Etinin Dengeli Beslenmeye 15 Faydası

En önemli ve sağlıklı besinlerin başında gelen tavuk etinin dengeli beslenmeye 15 faydası
 1.  Protein oranı yüksek
  Tavuk eti hayvansal protein içerdiği için tamamlayıcı protein içeriyor. Neden tamamlayıcı? Çünkü tavuk etinde bulunan protein sağlığımız için gerekli tüm amino asitleri içeriyor. Üstelik sindirilebilirliği de yüksek. Günlük enerji, protein (amino asitleri dengeli), yağ (omega 3-6 serisi dengeli), vitamin ve mineralleri kapsayacak bir diyette tavuk eti mutlaka yer almalıdır.
   
 2. Enerji yükseltir
  İçerdiği B6 vitamini kan damarlarımızı korur, enerji seviyesini yükseltir ve metabolizmanın kalori yakmasını sağlar. Bu nedenle dengeli beslenme açısından önemlidir.
   
 3. Hem mineral hem demir zengini
  Tavuk eti kansızlığı önleyecek şekilde demir içerir. Günlük protein, vitamin, mineral, enerji ve yağ ihtiyacınızı karşılar.
   
 4. Organik besin maddesi
  Demir ve çinko başta olmak üzere tavuk etinde bulunan organik ve inorganik besin maddeleri vücutta daha iyi emilim sağlar ve vücut bu maddeleri olumlu yönde değerlendirir.
   
 5. Gözleri korur
  Sadece havuçta olduğunu sandığımız A vitamini aslında tavuk etinde oldukça zengin bir içeriğe sahip. Dolayısıyla A vitamini gözlerimizi korur. Ayrıca tavuk eti içerdiği B12 vitamini sayesinde dokuları iyileştirir.
   
 6. Kas kaybını önler
  Yüksek kaliteli tavuk eti proteini, yaşlandıkça meydana gelen kas kaybını, diğer protein kaynaklarına göre daha etkin bir şekilde önlediği gözlemlenmiştir.
   
 7. Kemik sağlığı 
  Eğer bir diyet yapıyorsanız ve diyetinizde tavuk eti yoksa, kemik sağlığının korunmasında son derece önemli olan kalsiyum, D vitamini, protein ve omega yağasitleri bakımından yetersiz ve eksik kalıyorsunuz demektir.  Çünkü tavuk eti kalsiyum, D vitamini, protein ve omega yağ asitleri bakımından zengindir.  Bu nedenle kemiklerinizi sağlamlaştırır. İleri yaşlarda oluşan, kemik erimesi ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıklarını da önler.


   
 8. Antidepresan


  Tavuk etinin “Triptofan” adı verilen amino asid içeriği yüksek olduğu için beyninizdeki serotonin seviyesi yükselir ve böylece stresiniz azalarak moraliniz yükselir. Örneğin bunun için koca bir kase tavuk suyuna çorba içebilirsiniz.  
   
 9. Beyin gelişimi
  Tavuk etinin içerdiği B12 vitamininin dokuları iyileştirdiğini söylemiştik. Dolayısıyla B12 vitamini sayesinde bebeklerde fetal dönemden başlayarak, çocukluk ve gençlik çağlarında beyin gelişimini ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
   
 10. Kalp hastalıkları
  Son dönemde elde edilen bulgular, tavuk eti proteininin sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonların korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle tavuk eti, daha düşük yağ içerdiği ve protein açısından zengin olduğu için koroner kalp hastalıkları riskini azaltır.
   
 11. Kan şekeri 
  Diyetinizin içerisinde tavuk göğüs eti varsa yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsunuz demektir. Bu da kan şekerinizi kontrol altında tutmanızı sağlar.
   
 12. Bağışıklık  
  Çinko bağışıklık fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Tavuk eti ise değerli bir çinko kaynağı olduğundan, bağışıklık fonksiyonlarınızın korunmasına yardımcı olur.
   
 13. Selenyum
  Selenyum, hücre hasarlarını engelleyen, tiroid fonksiyonlarını düzenleyen ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olan bir antioksidandır. Tavuk etinde ise metabolik performansı etkileyen ve gerekli bir mineral olan selenyum bolca bulunur. 
   
 14. Kilo verme
  Zayıflama diyetlerinde, yüksek proteine sahip tavuk eti diğer besin gruplarıyla karşılaştırıldığında uzun dönemde daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle derisiz bir tavuk göğüs eti yüksek protein ve düşük karbonhidrat değeri sayesinde sağlıklı kilo verdirir.
   
 15. Lezzetli ve dengeli yemekler
  Tavuk etiyle birbirinden farklı lezzetli yemekler yapabiliriz. Üstelik oldukça sağlıklı olduğundan dengeli beslenmeye de sağladığı fayda tartışılmaz. Tavuk etiyle hazırlayabileceğiniz nefis lezzetler için tıklayın!