Tavuk Etinin Ömrünü Uzatmanın Yolları

Çiğ tavuk eti doğru şekilde nasıl muhafaza edilir? Çiğ tavuk etinin ömrünü uzatmanın yolları nelerdir? İşte merak edilen tüm sorular ve yanıtları...

Tavuk etinin ne kadar sağlıklı olduğunu zaten biliyoruz. Ancak tavuk etinin saklama koşulları doğru uygulanmazsa çabuk bozulabiliyor ve proteinini kaybedebiliyor. Bu durumda sağlıklı tavuk eti için sağlıklı saklama koşulları şart. Peki tavuk eti ne kadar süre saklanır? Tavuk etinin ömrü ne kadardır? Tavuk etinin ömrü uzatılır mı? İşte çiğ tavuğun ömrünü uzatan püf noktaları...

Taze tavuk hemen kullanılmayacaksa derhal 4 derecenin altındaki bir yere kaldırılmalıdır. Böylece tavuğun raf ömrünü uzatıp bakteri üremesini geciktirebilirsiniz. Dondurucu kısmında 9 ila 12 ay boyunca tazeliğini koruyan tavuklar, buzdolabının alt raflarında ise maksimum 2 gün dayanır. Tavuğun ömrü biraz da kesimine bağlıdır. Bütün tavuk tahmin edebileceğiniz üzere daha dayanıklı olur, parçalar ise daha dayanıksızdır. O nedenle parça tavuklar için 9 ay, bütün tavuklar için ise 12 ay dondurucu süresi gibi düşünebilirsiniz. Tavuğu birkaç günden daha uzun süre yani 2 günden fazla sürede saklamanız gerekiyorsa, dondurucuda saklamanız gerekir. Dondurucuda saklanan tavuğun ömrü uzar.

Kemiksiz tavuk eti saklamayı tercih etmelisiniz. Kemik olmadığında tavuk etinin raf ömrü uzar ve tazeliğini korumaya yardımcı olur. Yani fileto oluşturmak için karkastaki kemiklerin çıkarılması o ürünün raf ömrünü uzatacaktır. Dondurucu, tavuk etini 1 yıla kadar saklamanızı sağlar, ana şey doğru sıcaklık rejimini korumaktır.

Çiğ tavuğun ömrünü uzatmak için sızdırmaz bir kapta saklamalısınız. Pişmiş tavuk ise hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Çiğ tavuğu parçalayıp saklayacaksanız; her bir parçası ayrı bir şekilde sarılarak ya da buzdolabı poşetine konulurak buzlukta saklanmalıdır. Eğer sosla birlikte pişmiş bir tavuk buzlukta bekletilecek ise, ağzı sıkıca kapatılabilecek bir kaba soslu tavuk konup o şekilde buzlukta muhafaza edilmelidir. Tüm saklama kurallarını yerine getirdiğinizde yani uygun şekilde hazırlayıp buzluğa attığınız çiğ tavuğu 6 - 12 ay arasında saklayabilirsiniz. Eğer dondurucuya koyacağınız tavuk, bütün tavuk ise 9 aya kadar dondurucuda tutabilirsiniz. Pişmiş tavuk ise dondurucuda 2–6 ay saklanabilir. Pişmiş tavuk 3-4 gün saklanabilir. Ancak pişmiş tavuk etini dolapta saklamak istiyorsanız beraber piştiği diğer malzemelerle muhakkak ayırmalı, aynı kapta dolaba koymamalısınız. Bu şekilde sakladığınızda tavuğunuzun ömrünü uzatırsınız.

Ürüne göre dondurucuda tavuk eti saklama:

Selofan torbası: İzin verilir, ancak önerilmez. Buzdolabının dışında, polietilenin içindeki tavuk hızla bozulur.

Folyo: İçeriği yabancı kokuların girmesinden korur, neme nüfuz eder ve yağ emmez.

Vakum kabı: Yiyecekleri oksijene maruz kalmaktan korur, bakterilerin büyümesini önler.

Soğutucu çanta: Tavuğu sabit bir cihaz olmadan saklamak için idealdir.

Buzdolabınızdaki tavuğun tazeliğinden emin olmak için; öncelikle son kullanma tarihine, renginin solmadığına, ekşi veya asidik bir koku oluşmamasına veya sümüksü hale gelmemesine dikkat edebilirsiniz. Tavuğunuzun bozulduğuna dair şüpheleriniz varsa, kullanmamak en iyisidir.