Tavuk Göğsünü Kurutmadan Pişirmenin Püf Noktaları

Alacağınız bazı önlemlerle tavuk göğsünün kurumadan sulu ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İçi sulu ve lezzetli bir tavuk göğsü hazırlamak için sizin için hazırladığımız püf noktalarına bir göz atın...

Tavuk göğsü pişirirken kurumasından ve sert olmasından şikayet ederiz. “Keşke daha lezzetli olsa da sürekli tüketsek” dediğinizi duyar gibiyiz. Hem pişirme öncesinde hem pişirirken hem de pişirdikten sonra alacağınız bazı önlemlerle tavuk göğsünün kurumadan sulu ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. O halde içi sulu ve lezzetli bir tavuk göğsü hazırlamak için sizin için hazırladığımız püf noktalarına bir göz atın. İşte işinizi kolaylaştıracak yöntemler:

PİŞİRME ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

İlk olarak tavuk göğsünü satın alırken yağlı ve kalorili diye derisini çıkarttırmayın ya da evde pişirmeden önce derisini sıyırmayın. Derisiz pişen tavuk göğsü kurur ve çok sertleşir. Deri ise tavuğun nemli kalmasını sağlar. Tavuk göğsünü dövdürün ya da kendiniz kesme tahtası üzerinde streç film arasına yerleştirerek tokmak yardımıyla dövün. Döverken her tarafının eşit kalınlığa gelmesi ve çok fazla incelmemesi önemli. Çünkü tavuk etinin bir tarafının ince bir tarafının kalın olması eşit şekilde pişmesini engelleyerek bazı kısımlarının kuru kalmasına sebep olur. Ya da dilerseniz kırmızı et gibi tavuk göğsünü de şeritler halinde kestirebilirsiniz. Bu şekilde de eşit olacağı için her tarafı aynı şekilde pişecektir. Satın alırken tavuk göğsünün dolgun olmasına dikkat edin. Eğer göğüs kısmı dolgun değilse bayat olabilir. Tavuk etini yıkamayın. Hem sağlık açısından hem pişirme açısından tavuk etini yıkamamak önemli. Çiğ haldeyken yapacağınız küçük müdahalelerle tavuk göğsünü hem lezzetlendirebilir hem de daha yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Elbette marinasyon işlemiyle. Pişirmeden en az 1 saat önce uygulayacağınız marinasyon tavuk göğsünün kuru ve sert olmasına engel olacak, aynı zamanda lezzetlenecek ve mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Bunun için çeşitli marinasyon işlemleri uygulayabilirsiniz. Ancak marinasyona yatırmadan önce tavuk göğsünün üzerine çizikler atın. Hem marine sosunu içine çeker hem de pişirirken ısının tavuğun içerisine daha hızlı ulaşmasını sağlar.

PİŞİRİRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Tavuk göğsü yağsız olduğu için, doğru pişirilmediği takdirde kuru ve lezzetsiz bir hale dönüşür. Bu nedenle az da olsa pişireceğiniz tavaya yağ eklemeniz gerekir. Tavuğun kurumaması için yağın ısısı da çok önemli. Yüksek ısıda tavuk eti pişirmeyi denemeyin. Yüksek ısı tavuğun dış yüzeyini hızlı bir şekilde pişirip kurumasına ve üstelik iç kısmının da çiğ kalmasına sebep olacaktır. Tavanın cinsinin tavuğun pişmesi üzerindeki etkisi büyük. Isıyı doğru dağıtan malzemeden yapılmış bir tava, pişen eti dengeli ısıya maruz bırakacağında içi pişene kadar dışının yanmasını önler. Bu sebeple ya döküm ya da tabanı kalın tavaları şeçmenizi öneririm. Tavuk göğsünü tavaya koymadan önce tavanın iyice ısınmış olması içindeki suyu kaybetmemesi açısından çok önemli. Pişirme sırasında tava ısındı diye ocağın altını kısmayın. Ya koyduğunuz yüksek ateşte ya da orta ateşte tavuk etini çevirerek pişirmelisiniz. Tavanızın boyutundan fazla tavuk göğsü pişirmeyin. Tavayı istiflemeyin. Bu şekilde tavanın ısısını düşürür ve tavuğun içindeki suyu salmasına neden olursunuz. Tavuk göğsünü ne kadar çok pişirirseniz o kadar çok kuruyacaktır.

Marinasyon İşlemleri

- Yoğurt, yoğurt suyu ya da kefir gibi süt ürünleri, tavuk etinin yumuşaması ve lezzetlenmesinde önemli rol oynar. Yoğurt içindeki laktik asit sayesinde proteini parçaladığı için eti yumuşatır. Yoğurdu isterseniz sosunuzun içerisinde isterseniz tavuğunuzun üzerine direkt fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz.

- Süt , tavuğu kapladığı için şahane bir sos etkisi yapar. Hem sağlıklı hem de düşük kalorili olacaktır.

- Adaçayı, tarhun, biberiye, kimyon, öğütülmüş karabiber ve kekik gibi baharatları zeytinyağı içerisine eklerseniz, yağ eti yumuşatacak, baharatlar ise mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Baharatları seçmek tamamen size kalmış. Aynı zamanda tavuk kokusunu sevmiyorsanız bu şekilde kokuyu yok edebilirsiniz. Bir diğer koku yok etme şekli de tavuğu pişirmeden önce yarım limon ile ovalamaktır. Ovaladığınız limonun kabuklarını da aynı zamanda tavuğun içine ve üzerine rendeleyebilirsiniz.

- Tavuğu fırında pişirecekseniz, fırına atmadan önce üzerine mayonez sürerseniz, içindeki yağ sayesinde çıtır çıtır bir tavuk elde edebilirsiniz.

- Tavuk göğsünün eşit şekilde pişmesi için dövülmesini gerektiğini söylemiştik. Dövdürdüğünüz tavuk göğsünü 2 saat boyunca soda içinde bekleterek de yumuşak ve sulu pişmesini sağlayabilirsiniz.

- Tavuk göğsünü baharatladıktan sonra una bulayabilirsiniz. Bu şekilde kızartırsanız, tavuk göğsünün yumuşak kalmasını sağlarsınız.

PİŞİRME SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Fırında, ızgarada ya da tavada pişirdiğiniz göğüs etini servis etmeden önce 10 dakika kadar dinlendirin. Hatta üzerine folyo kapatarak bekletin. Pişer pişmez tavuğu keserseniz hemen suyunun dışarıya aktığını görebilirsiniz. Dolayısıyla göğüs eti kurumaya başlayacaktır.