Tavuk Kesimlerine Göre Vitamin Değerleri

Tavukta hangi besinlerin bulunduğunu ve sağlığınıza nasıl fayda sağladığını öğrenmek ister misiniz? Favori kesimleriniz için tablomuza bir göz atın...

Besinler

Ne Yapar?

Onu Bulmak için En iyi Kesimler

Protein

Proteinler vücudunuzdaki her hücrenin bir parçasıdır ve kas, doku, cilt, tırnak ve saç oluşturmak ve onarmak için gereklidir. Ayrıca antikor oluşturmaya yardımcı olarak enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Göğüsler, uyluklar, bacaklar ve kanatlar. Derisi olanlar da dahil olmak üzere tüm kesimler mükemmel bir protein kaynağıdır. 100 gr göğüs 33 gr protein içerir.

Potasyum

Potasyum oranı yüksek besinler tüketmeye özen göstermek kemik, böbrek, sinir ve kaslarınızın sağlığı için önemlidir.

Derisiz göğüsler, %12 (önerilen günlük değer) potasyum bakımından yüksektir.

B-1 (Tiamin)

Yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürmek ve vücudunuzun proteini metabolize etmesine yardımcı olmak için gereklidir. Ayrıca sağlıklı cilt, saç, göz ve karaciğer için gereklidir ve sinir sistemi ve beynin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Uyluk ve bacaklardaki koyu et, %10 tiamin kaynağıdır.

B-2 (Riboflavin)

Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin metabolizmasına yardımcı olarak enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Vücudun normal büyümesi ve kırmızı kan hücrelerinin ve antikorların oluşumu için gereklidir. Migren, baş ağrıları, katarakt, akne, dermatit, romatoid artrit ve egzama gibi birçok yaygın durumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Derisiz bacaklarda %20, riboflavin oranı yüksektir.

B-6 (piridoksin)

Vücudunuzun karbonhidratları ve proteini metabolize etmesine yardımcı olur, antikorların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu yoluyla enfeksiyonu önler ve sinir işleyişine yardımcı olur.

Derisiz göğüsler, %20 iyi bir B6 vitamini kaynağıdır.

B-12 (kobalamin)

Vücudunuzun karbonhidratları, yağları ve proteini metabolize etmesine yardımcı olur, sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur ve kan hücresi oluşumuna yardımcı olur. Etler bu vitaminin tek doğal kaynağıdır.

Uyluklar, bacaklar ve kanatlar dahil olmak üzere koyu et B12 vitamini bakımından çok yüksektir. Derisiz bacaklar %60 içerir.

Biyotin

Vücudunuzun karbonhidratları, yağları ve protein metabolizmasını metabolize etmesine yardımcı olur, yağ asitlerinin üretimine yardımcı olur, vücudunuzun B vitaminlerini kullanmasına yardımcı olur.

Uyluklar, bacaklar ve kanatlar dahil olmak üzere koyu et, bir biyotin kaynağıdır. Derisiz bacaklar %15 biyotin içerir.

Niasin

Vücudunuzun karbonhidratları, yağları ve proteini metabolize etmesine yardımcı olur, sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur, kan dolaşımına, sinir fonksiyonuna ve iştah düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir cilt oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur.

Göğüsler, uyluklar, bacaklar ve kanatlar mükemmel bir niasin kaynağıdır. Derisiz göğüsler %100 içerir.

Pantotenat

Besinleri enerjiye, vitamin kullanımına ve sinir fonksiyonuna dönüştürmeye yardımcı olur.

Derisiz göğüsler, %30 içeren mükemmel bir pantotenat kaynağıdır.

Fosfor

Sinir sinyalleri, böbrek fonksiyonu, kas kasılmaları, normal kalp atışı ile yardımcı olur ve sağlıklı kemikler ve dişler oluşturur.

Derisiz göğüsler, uyluklar ve bacaklar fosfor açısından zengindir. Derisiz göğüsler %25 içerir.

Magnezyum

Birçoğumuzun önerilen alımı karşılamadığı ve sağlık için hayati önem taşıyan çok sayıda metabolik reaksiyonda yer aldığı önemli mineral. Ayrıca kan basıncını kontrol etmek için diğer minerallerle birlikte çalışarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Göğüsler, uyluklar, bacaklar ve kanatlar bir magnezyum kaynağıdır. Derisiz göğüsler %15 içerir.

Demir

Kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve akciğerlerden vücuttaki her hücreye oksijen taşınmasına yardımcı olmak için önemlidir. Ayrıca beynin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.Yeterince demir almazsanız, yorgun hissedebilir, solgun görünebilir ve konsantre olmakta zorluk çekebilirsiniz.

Uyluklar, bacaklar ve kanatlar dahil olmak üzere koyu et, bir demir kaynağıdır. Koyu et kesimleri %6 içerir.

Çinko

Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, yaraları iyileştirir ve uygun koku ve tat için gereklidir. Ayrıca, özellikle bebekler, çocuklar, ergenler ve hamile kadınlar için önemli olan vücudun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olması gerekir.

Derisiz bacaklar mükemmel bir çinko kaynağıdır. Bacaklar %25 içerir.