Tavuk Pirzola Pişirme Yöntemleri


Normalde kemikli bir et olsa da tavuk pirzolayı, kemiksiz haliyle de birçok tarifte kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Peki tadı damakta kalacak tavuk pirzola pişirme yöntemleri hangileri?

Tavuk pirzola tavuğun, fırında, tavada veya mangalda çok leziz tatlar ortaya koyduğu kısmıdır. Kuşbaşı doğranıp sotesi, çöp şişi yapılır, tek parça halinde fırın yemekleri veya kızartması yapılır. Her tarifiyle de tavuk pirzola ile yumuşacık lokum gibi beyaz et ziyafeti çekmek çok kolaydır. Birkaç baharatla herkesin çok sevdiği tavuk pirzola tarifleri yapılabilir.

Normalde kemikli bir et olsa da tavuk pirzolayı, kemiksiz haliyle de birçok tarifte kullanabileceğinizi belirtmekte fayda var. Tavuk sote, pilav ve tavuk pirzola sarma tariflerine kemiksiz olarak konur ve tavuğun başka kısımlarıyla da yapılabilen bu yemekler tavuk pirzola ile yapıldığında inanılmaz lezzetli olur.


Değişik olarak tavuk pirzola ile ne yapılır? diye düşünecek olursak genellikle tavukla yapılan her yemeğe eşlik edebildiği için tavuk çorbaları, tavuk haşlama yemekleri, beğendili tavuk pirzola ve tavuk kapama gibi tüm yemekler tavuk pirzola ile de yapılabilir.

Kendine has tadı ve yumuşaklığıyla tavuk pirzola ızgara veya mangal tadında fırınlanmış soslu tavuk pirzolalar ise sadece onunla yapılır ve her yiyenin iştahını kabartacak kadar lezzetli olur. 

Kim kızarmış bir parça tavuk pirzolaya hayır diyebilir ki? Bu bol proteinli, enfes pirzolaları hazırlamak da oldukça pratik. Yapmanız gereken baharatlar ile tavukları harmanlamak. Sonrasında fırında uzun bir süre pişirmek. Tavuklar lokum gibi olmasını bir püf noktaya borçlu. O da bir gece önceden tavukları marine sosunda bekletmek. Böylelikle baharatlar tavukların her yerini aromaları ile dolduracaklar.

* Canınız mis gibi mangalda pişmiş tavuk çekip de mangal yakamadığınız günlerde o lezzeti; fırınınızın ızgarasında tavuk pirzola pişirerek evinizde mangal keyfi yapabilirsiniz. Tavukları sos ile harmanladıktan sonra bir gece dolapta marine olmasını beklerseniz daha yumuşak tavuklar elde edersiniz.

* İçine garnitür ekleyerek tavuk pirzolayı sarabilirsiniz. Yanına pirinç pilavıyla tam bir lezzet şöleni yakalayabilirsiniz. Tavuk pirzolanın kemiksiz haliyle yumuşacık bir tavuk sarma hazırlayabilirsiniz.

* Tavuk pirzolaları maden suyu ve sütle güzelce marine ettikten sonra çöp şişlere takarak dışı çıtır, içi yumuşacık tatlar elde edebilirsiniz. Kemiksiz tavuk pirzolayı (kasaptan taleks kısmı diye de isteyebilirsiniz). 

* Bazen kuzu eti bazen de tavukla yapılan yöresel lezzet keşkeği tavuk pirzola ile yapabilirsiniz. Bu tarifte tavuk pirzolayı didikleyerek kullanabilirsiniz.

* Tek tencere kullanarak çerkez pilavı yapabilirsiniz. Alt katına baharatlı nefis pirzola eti yerleştirip üst kısmına pirinç pilavı koyabilirsiniz.

* Sultanlara yakışır bir sofra hazırlamak isteyenler için sultan kebabı yapabilirsiniz. Tavuk pirzola ile hazırlanan iç harcın yufkaya sarılarak bol beşamel sos ile fırınlandığı bu yemek en kolay davet yemeği.

* "Tavuk pirzola tarifi istiyorum ama sebzeli bir şeyler olsun" diyenler için kabak beğendili tavuk pirzola yapabilirsiniz. Kabak ve tavuk pirzolanın muhteşem uyumu sayılabilecek bir tadı var. 

* Herkesin severek yediği tavuk soteyi tavuk pirzola ile hazırlayabilirsiniz.

* Tavuk pirzola ile yumuşacık liğme liğme etiyle tandır hazırlayabilirsiniz. 

* Ufak ufak doğranmış tavuk pirzola ile ekmek arası kokoreç yapabilirsiniz. 

* Tavuk pirzola tavuğun hızlı pişen ve kısa sürede pişse bile içi çiğ kalmayan kısmıdır. Bu sebeple kolay pişirmek istiyorsanız tavada yapabilirsiniz.

* Tavuk pirzolanın tek parça halinde pişirildiği tarifleri dışında kuşbaşı doğranıp pişirildiği tarifleri de çok leziz olur. Zaten yumuşak olan pirzola eti sosla buluşup daha da yumuşayınca yiyenlerin tadına bayıldığı bir yemek olacaktır. 

* Tavuk pirzola ile kremalı nefis bir sos hazırlayıp makarnaların lezzetine lezzet katabilirsiniz.