Tavuk Şiş Hazırlamanın Püf Noktaları

Tavuk şiş, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri. Tavuk şişi fırında pişirebileceğiniz gibi tavada ve ızgarada da yapabilirsiniz. Peki tavuk şiş hazırlamanın püf noktaları neler? Hadi birlikte bakalım...

Dışarıda hava soğuksa ya da mangal yapmaya alanınız yoksa fırında, tavada ya da ızgara üzerinde de tavuk şiş yapabilirsiniz. Marine ettiğiniz tavuk etlerini şişlere yerleştirip lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Dokusu ve lezzetinden tam not alacak bir tavuk şiş pişirmek istiyorsanız; kemiksiz pirzola eti kullanmanızı tavsiye ederiz. Pirzola eti göğüs etine kıyasla daha yumuşak olacaktır. Et seçiminden sonra en önemli unsur marinasyon işlemidir. Çünkü bir gece önceden ya da en az 3 saat öncesinde marinasyona yatırdığınız tavuk etleri bütün aromaları içerisine çekecek, içerdiği asitle birlikte olgunlaşıp daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. İstediğiniz malzemelerle çeşitlendirebileceğiniz marine soslarıyla şahane tavuk şişler hazırlayabilirsiniz. 

Peki marinasyonda hangi ürünler kullanılır?


Tavuk göğsünü kuşbaşından biraz büyük olacak şekilde doğrayın. Daha sonra derin bir kap içine yoğurt, zeytinyağı, domates salçası, soğan suyu, damak tadınıza göre tuz, kekik, kırmızı pul biber ve kimyon ekleyebilirsiniz. İsteğe göre sarımsak da rendeleyebilirsiniz. Sosu tel çırpıcı yardımı ile karıştırmanız gerekiyor ki pürüzsüz bir kıvam alsın. Marinasyon sosunu hazırladıktan sonra içine tavukları ilave edip güzelce harmanlayın. Tavukların tamamen sosa bulandığından emin olun ve üzerine streç film geçirip buzdolabında en az 3 saat marine edin. Daha önce de belirttiğimiz gibi vaktiniz varsa; bir gece öncesinden marinasyon işlemine de başlayabilirsiniz. Unutmayın; Tavuk etlerini ne kadar uzun süre marine ederseniz o kadar lezzetli olacaktır.

Marinasyon ve dinlendirme işleminden sonra; tavuk etlerini çok sıkıştırmadan şişe dizmek çok önemli. Eğer çok sıkışık dizerseniz doğru şekilde pişmeyecek, biraz çiğ kalacaktır. Ayrıca tavuk etlerini çöp şişlere geçirmeden önce şişleri güzelce ıslatın. Çünkü çöp şişlerin ıslanması tavuk etlerin piştikten sonra kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Şişe geçirirken dikkat etmeniz gereken püf noktası; tavuk etleriyle birlikte şişe takacağınız sebzeler! Çünkü sebzelerin boyutu tavuk etlerinin boyutundan büyük ya da küçük olursa eşit şekilde pişmeyecektir. Şöyle ki; tavuk etlerinden küçük olursa yanarlar, tavuk etlerinden büyük olurlarsa da çiğ kalacaklardır. Dolayısıyla şişe takacağınız her şeyin mutlaka eşit boyutta olması gereklidir. Domates, patlıcan, kabak, mantar, kapya biber, yeşil biber gibi sebzeler kullanabilirsiniz. 

Eğer fırında pişirmek istiyorsanız şişleri fırın kabına dizebilirsiniz. Böylece akan sular kabın içinde toplanacaktır. Dilerseniz de yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizebilirsiniz. Ancak üzerini de yağlı kağıt ile sıkıca kapatmalısınız ki sulu kalsın. Pişireceğiniz sürenin yarısı üzeri kapalı yarısı üzeri açık şekilde pişme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ya da fırının alt kısmına tepsi yerleştirip tavuk etlerini fırının tel ızgarasına dizebilirsiniz. Böylece tavuk şişlerinizde daha çok mangal tadı olacaktır. Ancak belli aralıklarla yönlerini değiştirmeyi ihmal etmeyin ki eşit şekilde pişsinler. Izgaranız yok ise tavuk şişleri tavada da kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak tavada yaparken önce üzerine kapak kapatmanız gerekiyor. Böylece daha yumuşak ve sulu kalacaktır. Biraz kızardıktan sonra kapağnı açıp kızartma işlemine devam edebilirsiniz.

Yanında Ne Gider?

Tavuk şişin yanına doyurucu olması için pilav yapabilirsiniz.
Közlenmiş patlıcan salatası gibi salata ve mezeler tercih edebilirsiniz.
Elma dilim fırında patates de yemeğinizin yanında eşlik edebilir.
Patates püresini daha önce denemediyseniz tavuk şişlerin yanına hazırlayabilirsiniz.

Peki Tavuk Şiş Kaç Kalori?

Orta büyüklükteki 1 porsiyon tavuk şiş yaklaşık olarak 208 kaloriye denk gelir. 1 adet tavuk şiş dürüm yaklaşık olarak 395 kaloriye denk gelir.