Tavuk Suyu Çorbanın Faydaları

Tavuk suyu çorba, sağlığın korunması açısından önemli bir destek unsuru. İşte doktorların bile tedavi amaçlı önerdiği tavuk suyu çorbanın faydaları...

Beslenme ve ortam şartlarına dikkat ederek sağlığın korunması çok önemli. Sağlık artırıcı, beslenmenin kahramanı tavuk suyu çorbayı da düzenli tüketmek gerekiyor. Bağırsakları iyileştirmek ve korumak, bağışıklığı arttırmak, sindirime yardımcı olmak, vücuttaki inflamasyona karşı savaşmak için güçlü bir besin değerine sahip tavuk suyu çorbayı sofralarınızdan eksik etmeyin.

Peki nedir bu tavuk suyunun faydaları?

* Tavuk suyu çorba, proteinlerin yapı taşları olan ve sindirim sağlığı ve bağışıklık sistemi desteği için gerekli olan arginin, glisin ve prolin gibi emilimi kolay 19 esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlere sahip.

* Tavuk suyu çorba, vücudun enerjisini dengeler ve artırır. Çorba hazırlanırken içine ayrıca ilave edilen sebzelerle tavuk suyunun besin değeri yükselirken, zengin değerli protein ile de vücut direncine katkı sağlar.

* İçindeki amino asitler solunum sistemindeki inflamasyonu azaltıyor ve sindirimi iyileştiriyor.

* Vücutta bağ dokusu oluşturmaya yardımcı olan kolajen ve jelatin için az sayıdaki doğal gıda kaynaklarından biri.

* Beyin sağlığını destekleyen besinlere sahip.

* Bazı hastalıklar insanlarda yüksek oranda su kaybına neden olur ve bol sıvı almaları önerilir. Bol sıvı almak, vücutta bulunan alerjenler ve yabancı etkenler (virüs) ile antikorlarla mücadelede de oldukça etkili bir yöntemdir. Tavuk suyu çorba, kişilerin su ihtiyacını karşıladığı gibi istenmeyen bu maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

* Alerji ve astım gibi rahatsızlıkları olumlu yönde etkiler.

* Soğuk algınlığına karşı tavuk suyu çorba içilmesi, sinüslerin temizlenmesi üzerindeki etkisi ile tedaviyi hızlandırıcı rol üstlenir.

* Tavuk suyunda bulunan carnosin maddesi, beyaz kan hücrelerinin etkisini durdurarak bir yangı oluşumuna neden olur ve bunun sonucu mukus artışı hızlanarak etkenlerin vücuttan atılımına yardımcı olunur.

* Tavuk suyu çorba, içerdiği glutamin sayesinde kolay sindirilir ve besleyici özelliğinin yanında bağırsak sağlığını destekler.

* Doymuş yağ oranı düşük olan tavuk suyu çorba, kötü kolesterol seviyelerini düşürüp, dengeler.

* Kolesterolün yanı sıra yüksek tansiyonu da düşürür.

* Kan basıncını dengeleyip, hipertansiyonu önler.

* Göz sağlığını korur.

* Anksiyete, depresyon ve stres için birebir olan tavuk suyu çorba, depresyonun doğal tedavisi amacıyla da tüketilebilir.

* Tavuk suyu çorba, barındırdığı kemik iliği ile sadece kalsiyum değil, fosfor, sülfür, magnezyum ve silisyum gibi bağışıklık arttırıcı birçok faydalı mineral içerir. Kıkırdak ve kasları kemiklere bağlayan bağ dokularının parçaları da çorbanın besleyici özelliklerine katkı sağlar. Bu maddeler, diz eklemlerinde kıkırdak erimesi olanların kullandığı “glikozamin kondrotin sülfat” denen tabletlerin ana maddelerini doğal olarak içinde barındırır.

* Tavuk Suyu çorbasının içerdiği faydalı birçok madde, kolay sindirilir ve besleyici özelliğinin yanında bağırsak iç yüzeyinin iyileşmesine katkı sağlayarak, bağırsaklarda sorun oluşmasını engelliyor.

* Gripsavar olarak da bilinen bu çorba, sodyum, potasyum ve protein kaynağı olmakla birlikte iltihaplı hücre oluşumunu da engeller.

* Kalp krizi ve koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

Tavuk Suyu Çorba Kalori ve Besin Değerleri

Sağlıklı besinler arasında yerini alan tavuk suyu çorbasının 1 kasesi yaklaşık 117 kaloridir. Besin değeri yüksek olan tavuk suyu çorbasında bulunan mineral ve vitaminlerin rakamsal karşılığı ise şöyle ifade edilebilir:

1 kase tavuk suyu çorba besin değeri:

- 6.82 gram karbonhidrat
- 8.53 gram protein
- 4.64 gram yağ
- 1.19 gram lif
- 35.51 mg kolesterol
- 225.53 mg sodyum
- 188.06 gram potasyum
- 25.89 mg kalsiyum
- 44.64 iu A vitamini
- 4.23 mg C vitamini 
- 0.75 demir yer almaktadır.