Tavuk Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Çorbalara, pilavlara ve tüm yemeklere lezzetli bir aroma katan tavuk suyu nasıl muhafaza edilir?

Tavuk etinin ne kadar faydalı olduğunu birçok kez anlattık. Neden bu kadar faydalı olduğunu Tavuk Neden Bu Kadar Faydalı ve Sağlıklı yazımızdan inceleyebilirsiniz. Peki tavuk suyu da bu kadar faydalı mı? Evet hem de çok faydalı. Özellikle de çocukların kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca çocukların bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur.

Peki hazır olarak alınan tavuk suyu mu? Yoksa evde yapılan tavuk suyu mu?

Elbette ki hazır alınan tavuk suları yerine doğal olarak evde yapılan tavuk sularını tercih etmek sağlığımız için çok daha faydalı. Özellikle çocuklar için yararlarından bahsetmişken onlar için elbette doğal olan tavuk suyunu tercih etmeliyiz. Hazır olarak satılan tavuk sularının belli bir raf ömrü olduğu için maalesef içerisinde katkı maddeleri bulunabiliyor. Yine de kullanmak isterseniz fazla uzun süre bekletmeden tüketebilirsiniz.Pişmiş tavuk suyu buzdolabında kaç gün saklanır, nasıl muhafaza edilir?

Bütün tavuk ya da kemikli tavuk parçalarını tencerede suyla pişirdik ve tavuk suyunu elde ettik. Tabiki tuzsuz olarak haşladık. Peki nasıl saklayacağız? Tuzsuz olarak haşladığımız tavuk suyunu en fazla 2 saat soğutuyoruz. Bakteriler 4 °C ve 60 °C arasındaki sıcaklıklarda hızla büyüdüğü için, tavuk suyunu oda sıcaklığında en fazla 2 saat tutabiliriz. 

Soğuturken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise, güvenlik ve kalite açısından tavuk suyunu hemen kapalı ve hava geçirmez kaplara almak. Bu şekilde raf ömrünü en üst seviyeye çıkarmış oluruz. Eğer uygun şekilde saklamazsanız raf ömrü kısalır. Yani kaç gün saklayacağınız aslında sizin güvenli saklama koşullarınıza bağlıdır. Dilerseniz çelik tencerenizde de saklayabilirsiniz. Hava almadığı için 2-3 gün bozulmadan duracaktır.

Sonuç: Tavuk suyunu hazırladıktan sonra kapalı ve hava geçirmez kaplara alırsanız, buzdolabında 3 ila 4 gün dayanacaktır.Dondurucuda kaç gün saklanır, nasıl muhafaza edilir?Pişmiş tavuk suyunun raf ömrünü daha da uzatmak isterseniz kesinlikle - 18 derecede dondurucuda muhafaza etmelisiniz. Yine kapalı ve hava geçirmez kaplarda saklayabilir, derin dondurucu torbalarına koyabilirsiniz. Ya da hava geçirmez kavanozlara da koyabilirsiniz. Bu şekilde sakladığınızda, yaklaşık 4 ila 6 ay boyunca derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu süre içerisinde en iyi kalitesini koruyacaktır. Bu süreyi geçerseniz biraz kalitesi düşer ama yine de güvenli kalır. 

Ayrıca marketlerden buz torbası alırsanız, hazırladığınız tavuk suyunuzu bu torbalara doldurup saklayabilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu şekilde tıpkı minik bulyonlar gibi gerektiğinde tek tek çıkararak kullanabilirsiniz. Oldukça pratik oluyor. Çünkü yemeklere katmak için kullanacağınız kadarını çıkarabilirsiniz. Ya da donmuş tavuk suyunu kalıptan çıkararak saklama kaplarına ya da buzdolabı poşetlerine de doldurabilirsiniz.