Tavuk Suyunun İyileştirici Gücü

Yüzyıllardır şifa kaynağı olan tavuk suyu, birçok hastalığa iyi geliyor. İşte bağışıklık sisteminden, göz sağlığına kadar sayısız faydası olan tavuk suyunun iyileştirici gücü...

Mevsim geçişleri ya da soğuk kış günlerinde nezle ya da grip olmayanımız yoktur. Çünkü mevsim değişiklikleri vücudumuzda bazı değişikliklere yol açıyor ve bu da bağışıklığımızı düşürüp bizi hasta edebiliyor. Hatta hasta olmasak bile mutlaka yorgunluk ya da kas, omuz, sırt ve boyun ağrıları çekebiliyoruz. Ancak bu zorlayan şartların üstesinden gelmek bizim elimizde. Yorgunluğun yanı sıra konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması, hatta ruhsal sıkıntılar ve uyku bozukluklarını bile önleyebiliriz. Hem de çok basit bir yöntemle. Nasıl mı? Tek yapmamız gereken tavuk suyunun iyileştirici gücünden yararlanmak!

* Tavuk suyu, tuzlu su gargarası ile hemen hemen aynı özellikleri taşır. Boğaz, ağız ve bademciklerdeki zararlı etmenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

* Tavuk suyu, vücuttaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için elzem olan aminoasit açısından çok zengin bir besin olma özelliğini taşıyor.

* Hani şu reklamlarda gördüğümüz kolajen hapları var ya “kimyasal mı acaba diye” düşündüğümüz... Aslında onları kullanmaya gerek kalmadan tavuk suyuyla doğal kolajen alabiliriz. Çünkü tavuk suyu kolajen içerir. Kolajen ise, yaşlanma veya çevresel toksine maruz kalma nedeniyle bozulmaya başladığında, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Tüm bunları tavuk suyuyla önleyebiliriz. Tavuk suyundaki çinko, kemiklerde konsantre bulunan bir mineraldir. Sivilce ile savaşmak ve sağlıklı cildi desteklemek için önemli bir bileşendir.

* Aynı zamanda tavuk suyunda doğal olarak bulunan kolajen ve jelatin nedeniyle, düzenli olarak yemek veya içmek, yaşlanmaktan kaynaklanan eklem ağrısına da iyi geliyor. Çünkü jelatin eklemlere baskı uygular ve kemikler arasında minder görevi görerek diyete mükemmel bir katkı sağlar.

* Tavuk suyu içerisinde bulunan B3, B6 ve B5 vitaminleri deri, saç ve bağışıklık sistemine de katkı sağlar. Haşlanarak tükettiğimiz tavuk etlerindeki B5 ve B6 vitaminleri, pişirme suyuna geçiyor ve bu su besin değeri açısından zengin bir hale geliyor.

* Tavuk suyu, kötü kolesterolü düşürüp, dengeliyor. Yüksek tansiyonu düşürüyor ve hipertansiyonu önlüyor.

* Kalp ve damar tıkanıklığına yakalanma olasılığınızı büyük ölçüde düşürüyor.

* Muhteşem bir B vitamini kaynağı olan tavuk suyu, göz sağlığını gözetip, görüşünüzü keskinleştiriyor. Katarakt başta olmak üzere göz rahatsızlıklarına yakalanmanıza önemli ölçüde engel oluyor.

* Tavuk suyu, gevşeme minerali olarak bilinen magnezyum içerir. Magnezyum da kasları gevşetir. Bu da iyi ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar. Unutmayın; vücudumuz yiyeceklerden alınan magnezyumu her zaman kullanılacak bir takviyeden daha hızlı emer. Bu noktada tavuk suyu magnezyum ihtiyacımızı karşılar.

* Tavuk suyu, beyin sağlığını güçlendirir. Bol miktarda fosfor içeren tavuk suyu; merkezi sinir sistemi ve beyin sağlığını gözetiyor. Aynı zamanda vücutta serotonin hormonunun salgılanımını arttırıp, kişinin kendini daha mutlu ve enerjik hissetmesine öncülük ediyor.