Tavuk Yağının Faydaları

Tavuk yağı nedir? Tavuk yağının vücudumuz için ne gibi faydaları var? Tüm bu soruların cevaplarına hadi gelin birlikte bakalım...

Tavuk yağı bir tür hayvansal yağdır. Tadı ve kokusu hoştur. Tavuk yağı, D ve E başta olmak üzere A, K, B grubu (1,2,3,5,6,12) içeren vitaminlerle zenginleştirilmiştir. Mineraller bakır, magnezyum, sodyum, demir, çinko, potasyum ile temsil edilir. Selenyum, faydalı bir protein peptidi, doymuş ve doymamış yağ asitleri içerir. Tavuk yağı, yararlı asitlerin miktarı (çoklu ve tekli doymamış), bileşimde bitkisel yağlar ve yağlı balıklara yakın ve lesitin ve yumurta sarısı miktarı açısından yağlar arasında lider olan en iyilerden biridir. 35-37 °C sıcaklıkta eriyebilir, yağlardan (%99,7) oluşur ve 879 kcal'dir. Bu kalori oranı biraz yüksek olduğu için diyet ürünü demek doğru olmaz. Ancak yine de kalp kasını ve kan damarlarının duvarlarının durumunu iyileştirmeye yardımcı olduğu için kalp için çok faydalıdır. Vücut için, hücre büyümesi, normal cilt durumu ve kolesterol metabolizması için gerekli olan tavuk yağında doymamış asitler değerlidir. Dolayısıyla nükemmel beslenme özelliklerine sahiptir. Yapay beslenen küçük çocuklar için, yağlı doymamış yağ asitlerinin eksikliği büyümeyi yavaşlatmaya, egzamatöz cilt görünümünü değiştirmeye ve enfeksiyonlara karşı direnci azaltmaya yardımcı olur. Ciddi hastalıklar, ameliyatlar, şiddetli kilo kaybından sonra beslenme düzenine tavuk yağı eklemek gerekir. 

Tavuk yağı, kalp kası ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirir ve daha önce yanlışlıkla inanıldığı gibi kan basıncını arttırmaz. Tavuk yağı, esansiyel yağ asitlerinin dengesi nedeniyle kolayca sindirilebilir, özellikle çocuklar için faydalıdır. Büyümeyi uyarır, vücudun tam gelişimini sağlar ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Diğer yağlardan farklı olarak kan damarları ve kalp üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, tansiyonu yükseltmez, iltihabı, egzama değişikliklerini ortadan kaldırır, sindirimi iyileştirir. Aşırı ısıtılmış tavuk yağı, lipid metabolizmasını geri yükler ve zararlı kolesterolün etkisini ortadan kaldırır. Cilt durumunu normalleştirir, hücre büyümesini yeniler ve uyarır, enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli tavuk yağı tüketimi, tromboflebit, ateroskleroz, varis, asteni, beriberi, kalp hastalığının tedavisi ve önlenmesidir. Tavuk yağı, distrofi, anemi, hücre zarlarını güçlendirmek, endokrin sistemin tam aktivitesi, cinsellik hormonlarının sentezi için faydalıdır. Yabancı diyet dergilerinde, et ve tavuk yağı olarak diyet ve tavuk yağında kullanımı tavsiye edilmektedir. Tabii ki - makul miktarlarda! Bu özellikle tip 2 diyabetli hastalar için geçerlidir. 

Tavuk yağı ve etinin faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Bağışıklığı güçlendirmek ve gücü geri kazanmak için birçok ülkede halk tıbbında kullanılmaktadır. Örneğin, Çin şifacılar, fiziksel olarak fiziksel gücü artırmak için, günlük olarak, tavuk yağı üzerinde pişirilmiş tavuk eti önerirler. 
Geleneksel şifacılar, yaraların, hematomların, çıkıkların, burkulmaların ve eklemlerin tedavisi için merhemlerde tavuk yağı kullanır. Beslenme uzmanları ve doktorlar ise, damar sağlığını iyileştirmek, bağırsakları uyarmak ve kalp kasını güçlendirmek için tavuk yağı kullanılmasını önermektedir. Düzenli kullanım aritmileri ortadan kaldırır, cildin durumunu iyileştirir.