Tavuk Yağının Kalori ve Besin Değerleri

Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip tavuk yağı ile sağlıklı gıda kombinasyonu nasıl yapılır? Tavuk yağının kalori ve besin değeri nedir?

Tavuk yağı, D ve E başta olmak üzere A, K, B grubu (1,2,3,5,6,12) içeren vitaminlerle ve PP vitamini ile beta-karoten ile zenginleştirilmiştir. Mineraller bakır, magnezyum, sodyum, demir, çinko, potasyum ile temsil edilir. 35-37 °C sıcaklıkta eriyebilir, yağlardan (%99,7) oluşur ve 879 kcal'dir. Bu kalori oranı biraz yüksek olduğu için diyet yemeklerde kullanmak doğru olmaz. Tavuk yağı, esansiyel yağ asitlerinin dengesi nedeniyle kolayca sindirilebilir, özellikle çocuklar için faydalıdır.

Tavuk yağı kalorisi yüksek bir besin olduğu için tüketim miktarını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Şöyle ki; 100 gramında 900 kalori var. 35-37 °C sıcaklıkta eriyebilir, yağlardan (%99,7) oluşur ve 879 kcal'dir. Kalori oranı biraz yüksek olduğu için diyet ürünü demek doğru olmaz. Ancak yine de kalp kasını ve kan damarlarının duvarlarının durumunu iyileştirmeye yardımcı olduğu için kalp için çok faydalıdır. Büyük ölçüde kilo vermeye karar verirseniz, tavuk yağından kaçınmanız veya minimum dozlarda tüketmeniz gerekir. Ancak tavuk yağı sayesinde bir kişi, vücudun beynin ihtiyaç duyduğu glikoza dönüştürebileceği enerjiyi alır. Böylece tatlı bir şeyler yeme isteğini azaltır.

100 gr tavuk yağı şunları içerir:

• Su - 0.2

• Proteinler - 0

• Yağlar - 99.6

• Karbonhidratlar - 0

• Kcal – 896Diyetlerindeki kalori ve gram miktarını kontrol edip hesaplayanlar için faydalı bilgiler:

• Bir çay kaşığı 5 gr tavuk yağı içerir.

• Bir yemek kaşığı 17 gr tavuk yağı içerir.

• Bir bardak 240 gr tavuk yağı içerir.

Sağlıklı Gıda Kombinasyonu
Diyet beslenmesinde tavuk yağı yukarıda da belirttiğimiz gibi sınırlı miktarlarda kullanılabilir. Tavuk yağı ruh halini iyileştirmek, kısıtlama dönemlerinde sinirliliği gidermek için idealdir. Et suyu ve tavuk yağı ilaveli çorbalar sizi uzun süre tok hissettirir. Küçük oranlarda sebze, karabuğday ve pirinç garnitürlerinde kullanılabilir. Herhangi bir bitkisel yağ ile birleştirmek de yararlıdır.