Tavuklar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Tavukların özel bir dilleri olduğunu, rüya görebildiklerini ve dinazorlarla akraba olduklarını biliyor muydunuz? İşte tavuklar hakkında bilmediğimiz tuhaf gerçekler...

Çok ilginç ve ilgi çekici türlerden biri de tavuklar. Yumurtası ya da eti evimizden eksik olmayan tavukların aslında çok farklı bir dünyası var. İşte tavuklar hakkında bilmediğimiz tuhaf gerçekler...

* Tavuklar, tuzlu besinlerin tadını alabilirler hatta acılı tatları hissedebilirler ama tavuklar tatlı tadı alamazlar.

* Tavuklar sahiplerinin kim olduğunu bilirler ve sahiplerine tıpkı köpekler gibi sadık hayvanlardır.* Tavukları genellikle renk körü sansak da onlar renkli bir görüşe sahiptirler. Ayrıca tavuklar insanlardan daha iyi görürler çünkü gözlerinde insan gözünden iki tane fazla konik hücre barındırırlar. 

* Tavuklar yavrularını yani civcivleri eğitme yeteneğine sahiptirler. Onlara ne yiyip ne yememeleri gerektiğini, nelerden uzak durmaları gerektiğini öğretirler. 

* Tavuklar dinozorlar ile en yakın ilişkisi olan türlerdir. Bilim insanlarına göre Theropod türü dinozorlarla tavuklar arasında bir akrabalık bağı var. 


* Tavuklar, 30'dan fazla farklı ses çıkartabilirler ve kendilerine has bir lisanları vardır. Açlık korku ve kızgınlıklarını bu seslerle ifade ederler.

* Tavuklar nadir uyurlar ve bizim gibi rüya görebilirler.

* Dünyanın en yaşlı tavuğu guinness rekorlar kitabına girmiş ve tam 22 sene yaşamış.

* Her yıl 50 milyardan fazla tavuk doğuyor ve dolayısıyla dünyadaki tavukların sayısı insan nüfusunun 4 katı kadar. Dünyada yaklaşık 25 milyar tavuk olduğu tahmin ediliyor.

* Tavuklar çok hassas hayvanlardır. Strese girmek onlara yaramaz ki hatta açlık grevi bile yapabilirler.

* Tavuk eti sağlık açısından bir mucize! Bağışıklık sistemini düzenlemekten, kansere hatta Alzheimer'i önlemeye kadar faydası olan tavuk eti gerçekten bir mucize.
Tavuk etinin Mucizevi Faydalarını okumak için yazımıza bir göz atın: Tavuk Neden Bu Kadar Faydalı ve Sağlıklı?