Tavukların Neden Kanatları Vardır?Dinozor soyundan gelen tavuklar uçamadıkları halde neden kanatları var? Bilim adamları bu durumu nasıl açıklıyor? Hadi birlikte bakalım... 

Bilim adamları tavuklar ile kanatları arasındaki kesin bağları belirleyememişlerdir, ancak genel olarak bu modern kuşların dinozorlardan geldiğine inanılmaktadır. Bu evrimsel eksik parçalar, tavukların neden kanatları olduğunu tam olarak belirlemeyi zorlaştırmaktadır. Günümüz tavukları ve yabani tavuklar uçamazlar, ama kanatlarını bazı durumlarda kullanırlar.

Kanatlarını kullandıkları alanlar şunlardır:• Kaçmak: Bir tavuk yakalamaya çalışıldığında, hızlı bir şekilde kaçma yeteneğine sahip olduğu görülür. Ancak, küçük bacakları uzun mesafelerde harika değildir ve daha hızlı avcılarını kandırmaları için yeterli değildir. Bununla birlikte, kanatları bu avcıların bazılarından kaçmak için gerekli mesafeyi almalarında faydalı olabilir. Bu nedenle, onlara çok hızlı bir şekilde yaklaşmaya çalışıldığında, sıklıkla uçtukları görülebilir.• Mücadele: Yukarıda da açıklandığı gibi, tavuklar arasında bir hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşinin nasıl belirlendiğine bakıldığında çoğunlukla baskın olmak önemlidir. Kavga ederken tavuklar, rakiplerine tepeden vurabilmek için uçarlar ve kanatları bu anlamda onlara avantaj elde etmelerinde şans vermektedir. Tavuklar, diğer hayvanlarla savaşmaya çok az ihtiyaç duyarlar, ancak köşeye sıkıştırılmışlarsa ve kendilerini savunmaları gerekiyorsa, uçma yeteneklerini kullanabilirler.


• Güvenlik: Çoğu kuş gibi tavuklar aktif bir metabolizmaya sahiptir ve uyanıkken çok enerjik olabilirler. Bu, uykunun özellikle önemli olduğu ve bu enerjiyi yenileyebilecekleri anlamına gelir. Ancak yerde yatmak onları üzerlerine basma riski ile karşı karşıya getirir. Bu yüzden tavuklar bu savunmasız pozisyonda kendilerini daha güvende hissedecekleri için, çoğu zaman yüksek yerlerde tüneyerek uyurlar. Ayrıca yerde oturan bir tavuk yaratılış gerçeği olarak bir horozun içgüdüsel tepelemesine açık bir hedef oluşturmaktadır. Bu yüzden bir horozdan bile daha yükseğe uçarak, bu yüksekliğe ulaşamayan horoz ve avcılarına karşı korunmayı da daha güvenli hale getirir.


• Kur yapmak: Tavukların kanatları uçmak için bir neden olmayabilir, ancak tavukların kanatları için başka kullanım alanları vardır. Horoz ve dişi tavuklar birbirlerini etkilemek için bir alana çıktığında birbirlerine karşı belirli bir yaklaşımları vardır. Bu yaklaşım genellikle çiftleşmeyi başlatmak için kanadı alçaltmayı veya hatta vals tarzı bir dansta kanatları kullanmayı içerir.

• Civcivleri yetiştirmek: Kanatlar kuluçka döneminde yumurtaların ve civcivler çıkardıktan sonra yavruların korunmasında da önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, civcivler yumurtadan çıktıktan sonra, tavuklar kanatlarını, civcivleri kendilerine ve birbirleriyle daha yakın tutmak, hatta hava şartlarına ve avcılarına karşı korumak içinde etkilidir. Ayrıca civcivlerin doğru yöne yönlendirilmesinde de kullanabilirler.


Sonuç olarak: 

Tavukların kanatlarının olmasının temel nedeni sorgulandığında bilimsel olarak bunun cevabı net değildir. Bir teoriye göre, mevcut yerli tavukların savaşmak için yetiştirildiğidir. Uçmak için yetiştirilememişlerdir ve tavukları dövüş modunda tutmak, uçup gitmelerinin tercih edilmediği anlamına gelmektedir. Ayrıca, evcil tavuklar tüm ihtiyaçlarını insan bakımı alanların karşıladığı için, uçma kabiliyeti gerekli değildir.

Kaynakça:

hgtv.com

backyardchickencoops.com
au
fresheggsdaily.com