Tuzda Tavuk Nasıl Yapılır?

Tuzda balık terimini hepimiz biliyoruz çünkü tuzda pişirme yöntemi genellikle balık tariflerinde kullanılıyor. Peki tuzda tavuk olur mu? Tuzda tavuk nasıl yapılır?

“Tuzda tavuk nasıl yapılır” sorusunun cevabı aslında sadece birkaç püf noktsında saklı. Bu püf noktalarına dikkat ederek içi sulu kalmış ama dışı nar gibi kızarmış tuzda tavuk yapabilirsiniz. Bol tuzun içine gömülse bile tuzu kırdığınızda içerisinden tavuk tuzsuz çıkıyor merak etmeyin... Hadi bu püf noktalarına birlikte bakalım...

* Öncelikle tuzda pişireceğiniz bütün tavuğu tütsülemelisiniz.

* Ardından tüm bütün tavuk tariflerinde uyguladığımız gibi tavuğun iç kısmını temizleyip havlu peçete yardımıyla içerisini güzelce kurulamalısınız.
* Tavuğu tuz ile kaplamak için kalın tuz yani turşuluk tuz kullanmalısınız. Sofra tuzu bu işlem için uygun olmayacaktır.

* Derince bir kabın içerisine tuzu boşalttıktan sonra içerisine yumurta beyazı ve su ekledikten sonra tuzu güzelce yoğurup, yumurta beyazları ve suyun eşit dağılmasını sağlamalısınız. Bu işlemden sonra tavuğunuza kaplayabilirsiniz.
* Tavuk pişerken tuzun çatlamaması da çok önemli elbette. Eğer çatlarsa tavuğun üzerinden tuzu temizlemeniz çok zor olacaktır. Bu nedenle tavuğun bacaklarını bir mutfak ipiyle bağlamalısınız ki piştikçe ayrılıp tuzu çatlatmasın.

* Tavuğun her tarafını hiçbir noktası açık kalmayacak şekilde tuz ile kaplanmalısınız.

* Tavuğu tuz dolu tepsiye yatırdıktan sonra, üstünü tuzla kaplamadan önce tavuğun üstüne küçük bir parça pişirme kağıdı koyarsanız, tavuğun derisinin tuza yapışmasını engellemiş olursunuz, böylece piştikten sonra tuzdan çıkartması daha kolay olacaktır. Rahatça tuzu kırabilirsiniz.

* Aromatik bir tavuk tadı seviyorsanız, dilerseniz yağlı kağıdın altına defne yaprağı, limon kabuğu rendesi, kekik, sarımsak gibi lezzetler de kullanabilirsiniz. Böylece tavuğunuzdan mis gibi kokular yükselecektir.

* Fırına verirken dikkat etmeniz gereken ise; tuz ile kaplanan tavuk biraz yüksek olacağı için fırının orta kısmına sığmayabilir. Bu yüzden önceden hesap ederek fırına ona göre yerleştirmelisiniz ki çarpıp tuzları kırmayasınız.

* Piştikten sonra; tuz katmanı, tavuğa zarar vermeden, kalın ve keskin bir bıçak ya da çekiç yardımıyla tavuğa zarar vermeden kırılmalıdır.

* Tuzu kırıp tavuğu tuzun içerisinden çıkardıktan sonra üzerinde kalan tuzlar bir mutfak fırçası yardımı ile temizlenmelidir.

* Bütün tavuk tercih etmiyorsanız parça tavuklarla da bu işlemi yapabilirsiniz. Emin olun çok güzel oluyor.

İşte bu püf noktaları sayesinde; şaşırtıcı ama görkemli, tuz sayesinde hava almadan kendi suyunda pişen ve ağızda dağılan lokum gibi bir tavuk sizleri bekliyor...